czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaOświetlenieOświetlenie nad stół - na jakie warto postawić?

Oświetlenie nad stół – na jakie warto postawić?

Kuchnia często łączy się z częścią dzienną, w której spędzamy najwięcej czasu, dlatego tak ważny jest przemyślany projekt tej przestrzeni! Wybieramy meble kuchenne, sprzęt AGD i…oświetlenie. Tutaj może pojawić się mnóstwo pytań: jakie? Wiszące, natynkowe, o barwie zimnej, ciepłej, ile źródeł światła? Opcji jest bardzo wiele.

Oświetlenie do kuchni – podstawy o których należy wiedzieć

jakie oswietlenie nad stol
Fot. AQForm

Chyba nikt nie wyobraża sobie przestrzeni jadalnej, w której brakuje stołu! A nawet jeśli go zabraknie, to w to miejsce projektanci zwykle proponują wyspę kuchenną, przy której także możemy zjeść czy przygotować posiłek. Co więcej, jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie i ciekawy sposób na oddzielenie kuchni otwartej na salon. W każdym z dwóch przypadków nie należy zapominać o odpowiednio dobranym oświetleniu do kuchni. O czym zatem należy pamiętać?

oswietlenie nad stołem
Fot. AQForm

Oświetlenie kuchni wymaga kilku źródeł światła – górnego zapewniającego ogólną widoczność i światła zadaniowego, skierowanego właśnie na wyspę czy wiszącego nad stołem kuchennym. Oświetlenie zadaniowe ma dodać światła tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. To od niego zależy komfort i precyzja wielu czynności w kuchni. Dlatego warto postawić na równomierne oświetlenie o neutralnej barwie i mocy dostosowanej do potrzeb miejsca. Blat kuchenny i stół potrzebują mocniejszego oświetlenia, gdyż te miejsca wymagają naszego skupienia np. podczas krojenia, czytania czy pracy.

jakie oswietlenie nad stol
Fot. AQForm

Oświetlenie w kuchni – lampa wisząca, czy kinkiet?

Bez wątpienia nad stołem najlepiej prezentują się lampy wiszące. Może to być pojedyncza lampa lub kompozycja kilku opraw. Stół jest często umieszczony w dobrze widocznym miejscu, dlatego jego oświetlenie powinno łączyć funkcję ozdobną z komfortowym światłem. Z jednej strony musi zapewnić możliwość zaobserwowania każdej ości w rybie, z drugiej – dobrze wyglądać.

jakie oswietlenie dac nad stol
Fot. AQForm

Oferta oświetlenia odpowiedniego do oświetlenia stołu jest niezwykle szeroka. Zarówno jeśli mowa o mocy, rodzaju, jak i formie. Od kul przez prostokąty, kończąc na podłużnych oprawach, które nadaje charakteru nowoczesnym wnętrzom.

oswietlenie do kuchni
Fot. AQForm

Warto dodać, że wyboru oświetlenia nad stół można dokonać, sugerując się także kształtem stołu. Jedna długa lampa nad prostokątnym stołem jest nie tylko funkcjonalna, ale i efektownie go podkreśla. Jeśli zaś wybieramy do kuchni okrągły stół, warto wziąć pod uwagę oświetlenie o podobnej formie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii