piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaOświetlenieNajmodniejsze lampy 2022 - sprawdź, na jakie oświetlenie warto postawić

Najmodniejsze lampy 2022 – sprawdź, na jakie oświetlenie warto postawić

Lampy coraz częściej stanowią nie tylko element funkcjonalny, ale również dekoracyjny i to niezależnie od pomieszczenia w którym się znajdują. W roku 2022 coraz większą wagę przywiązuje się do ich unikatowego stylu, który jest w stanie nadać przytulnego charakteru wnętrzom w domu lub w mieszkaniu. Na jakie oświetlenie warto więc obecnie postawić? Podpowiadamy.

Lekkie, nowoczesne formy lamp

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się minimalistyczne wnętrza. Jest to nowoczesny trend, który zatacza coraz szersze kręgi. Nic więc dziwnego, że niewielkich rozmiarów lampy o lekkiej i mało dostrzegalnej sylwetce wzbudzają duże zainteresowanie. Posiadają geometryczne kształty w postaci charakterystycznych prostokątów lub kwadratów, ewentualnie jako forma kuli. Mogą na pierwszy rzut oka kojarzyć się z surową formą, ale wbrew pozorom idealnie pasują do pomieszczeń w których znajduje się niewielka ilość mebli i elementów dekoracyjnych. W rzadkich sytuacjach sama lampa jest osłonięta przez ozdobną oprawę, na przykład w postaci abażuru. Zwykle zamiast tego stosuje się po prostu mniejszą moc i punktowe oświetlenie.

Warto także zauważyć, że minimalistyczna forma lamp ma zastosowanie w stylach industrialnych oraz skandynawskich. W takiej sytuacji stosuje się maksymalnie posuniętą oszczędność formy, na przykład w postaci odsłoniętych kabli, swobodnie zwisających nieopodal elementu oświetleniowego. Dla podkreślenia klimatu stosuje się także lekko wystające elementy metalowe. Natomiast odsłonięta żarówka buduje charakterystyczny i surowy klimat, a jej niewielka moc stanowi w większości przypadków element dekoracyjny, niż użytkowy. W razie małej ilości światła używa się po prostu dedykowanych lamp znajdujących się przy poszczególnych meblach.

Modne lampy na stół i na podłogę

W przypadku oświetlenia znajdującego się na stołach i stolikach w roku 2022 sięga się po eleganckie lampki, które jednoznacznie kojarzą się z luksusem. Ich finezyjny kształt i bezpośrednie nawiązanie do drogiej biżuterii wpasowuje się zwłaszcza w styl nowojorski, glamour oraz nowoczesny. Stanowią one istotny element wystroju w praktycznie każdym wnętrzu. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza klosz, który wykonany jest zawsze w jednym kolorze i nie przyciąga wzroku charakterystycznym kształtem. Stanowi po prostu element zasłaniający żarówkę. Jest to więc ciekawy rodzaj kontrastu, który idealnie uzupełnia wrażenia estetyczne. Jeśli chcemy uzyskać ciekawą aranżacją to lampkę warto postawić obok innych elementów dekoracyjnych, na przykład wyjątkowego zegara stołowego.

Lampy stojące podłogowe będą doskonałym uzupełnieniem takich wnętrz jak salon, sypialnia, a nawet kuchnia lub przedpokój. Oprócz waloru funkcjonalnego w 2022 roku będzie liczyć się ich modna i lekka konstrukcja, która pozwoli swobodnie przemieścić źródło światła w inne miejsce, w zależności od aktualnych potrzeb. Modne będą zwłaszcza te z abażurem welwetowym w jednokolorowej barwie lub z przesłoniętą żarówką z dekoracyjnego szkła. W obu tych przypadkach będzie liczyć się niebanalna i wyrazista barwa światła, a także ciekawy kolor elementów dekoracyjnych.

Ogromne lampy sufitowe

Dużą popularnością zaczynają się w 2022 roku cieszyć ogromne lampy sufitowe. Wszystko ze względu na to, że we wnętrzach coraz częściej panuje minimalizm, a puste przestrzenie potrzebują elementów, które mogą rzucać się bezpośrednio w oczy. Ogromny wiszący żyrandol szklany sprawdzi się w każdym pomieszczeniu urządzonym w nowoczesnym stylu. Modny będzie zwłaszcza taki wykonany w odważnym i oryginalnym kształcie. Musi być umieszczony w centralnej części pomieszczenia takiego jak salon lub duża klatka schodowa.

Kluczową kwestią jest to, aby wywołać zaskakujące wrażenie na osobie odwiedzającej konkretne miejsce. Nie musi to być więc jeden element oświetleniowy. Z powodzeniem sprawdzi się kilka lamp, które umieszczone obok siebie wywołują spektakularne wrażenie. Przy ich wyborze należy szczególnie zwrócić uwagę na styl, który zawsze musi wpasowywać się w wygląd mebli. Jeśli więc są to meble o ciepłych kolorach to dobrym pomysłem jest duży, okrągły, szklany plafon typu led na suficie. Jeśli natomiast stawiamy na ciemne, przytulne kanapy to doskonałym rozwiązaniem może być duża lampa w szarym lub czarnym kolorze. Oświetlenie sufitowe nie musi być w żadnym przypadku nudne. Z powodzeniem można pokusić się o dodatkowe dekoracje. Odpowiednio dobrane mogą wzbogacić wrażenia estetyczne.

Lampy z elementami drewnianymi

Coraz większą wagę przywiązuje się do surowości oraz ekologii w pomieszczeniach. Dla podkreślenia tego klimatu w 2022 roku modne mogą okazać się lampy plecione. Nieregularny kształt lampy stołowej lub podłogowej kojarzy się z naturalnie uformowanym drewnem i wywołuje niesamowite wrażenie. Jest to idealny wybór do miejsc w których chcemy stworzyć wrażenie przytulności. Pasują praktycznie do każdego stylu wnętrza i rodzaju pomieszczenia, niezależnie czy jest to sypialnia lub kuchnia.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii