poniedziałek, 9 września, 2024
Strona głównaŁazienkaBiały montaż - o czym mowa w praktyce?

Biały montaż – o czym mowa w praktyce?

Jednym z ważniejszych etapów prac budowlanych lub remontowych w domu albo mieszkaniu jest tak zwany biały montaż. Dotyczy on tylko dwóch pomieszczeń – kuchni oraz łazienki. Na czym on polega i na co zwrócić uwagę w trakcie jego przeprowadzania? Podpowiadamy.

Czym jest biały montaż?

Terminem białego montażu określa się wszelkie prace wykończeniowe, które przeprowadzane są w obrębie pomieszczeń takich jak kuchnia oraz łazienka. Są to tak zwane „mokre” wnętrza, gdzie podpina się odpowiednie urządzenia do instalacji wodnej. W zależności od wykonawców można zauważyć, że nieco inaczej interpretują ten etap budowy. Na przykład dla kogoś może to być związane wyłącznie z instalacją armatury, ale bez odpowiednich mebli. Muszą być one więc wcześniej zamontowane. Zanim więc zlecimy wykonanie białego montażu warto ustalić dokładne warunki z wykonawcą.

Gdy mowa o właściwej części białego montażu to w głównej mierze dotyczy to instalacji takich elementów jak wszelki rodzaj armatury w łazience i kuchni. Służą one do sterowania ciśnieniem wody. Mowa tutaj więc wszelkich zlewach i umywalkach, kabinach prysznicowych i wannach. Dotyczy to także brodzika, bidetu i miski ustępowej, a także elementów, które posłużą do podłączenia pralki. W ramach wszystkich tych zadań wykonuje się też wszelkie uszczelnienia. W niektórych przypadkach ekipa budowlana w zakresie swoich obowiązków wykonuje także układanie płytek ceramicznych na podłodze oraz ścianach. Ma to bezpośredni związek z ochroną przed działaniem wody, a więc szczelnością.

Rozbieżność zadań związanych z pracą instalacji hydraulicznej wynika bezpośrednio z coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań jakie pojawiają się zarówno w kuchni, jak i w łazience. Coraz częściej są to na przykład podtynkowe WC lub kilka umywalek połączonych ze sobą za pomocą większego blatu. W takim przypadku ekipa remontowa musi specjalizować się w kilku kwestiach, aby móc kompleksowo poradzić sobie z wymagającymi zadaniami. Należy więc obecnie zwracać uwagę na fachowość oraz doświadczenie ekipy, ponieważ nieumiejętnie lub niewłaściwie zamontowane elementy mogą nas narazić na dodatkowe koszty naprawy już w momencie w którym dokonaliśmy gotowej aranżacji pomieszczeń.

Kiedy wykonuje się biały montaż?

Biały montaż jest wykonywany w momencie w którym w domu lub w mieszkaniu znajdują się wszelkie instalacje. Są one drobiazgowo sprawdzone przez fachowców i gotowe do dalszego etapu prac. We wnętrzach nie ma żadnych śmieci, tynków, cegieł. Pomieszczenia są dokładnie wyczyszczone i gotowe na przyjęcie kolejnej ekipy fachowców. W niektórych przypadkach również podłoga może być gotowa, a więc już wyłożona płytkami. Należy jednak zauważyć, że glazurę na ścianach układa się dopiero w momencie w którym zakończą się prace instalacyjne związane z podłączeniem urządzeń sanitarnych. W innym przypadku mogłoby się to wiązać z czasochłonnym skuwaniem pozostałych elementów ściennych. Glazurę zawsze należy układać dopiero po zamontowaniu zestawu podtynkowego. Zajmują się tym specjaliści, którzy prowadzą biały remont.

Jakie umiejętności i kwalifikacje muszą posiadać specjaliści wykonujący biały montaż?

Już sama znajomość hydrauliki obecnie nie jest wystarczającym argumentem, aby zatrudnić specjalistę, który zajmie się montażem armatury i przyłączy w łazience oraz kuchni. Duże znaczenie obecnie mają umiejętności dotyczące przeprowadzania efektywnej izolacji wodnej. Szczególnie w połączeniu z nowoczesnymi sprzętami, które na stałe wpisują się w pomieszczenia łazienek i kuchni. Od dobrego zamontowania uszczelek, wyprowadzenia fug oraz silikonów zależy szczelność wykończeń. Warto więc tym samym skorzystać z usług doświadczonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie referencje i potrafią wykonać zlecone zadania w sposób profesjonalny, zgodnie ze sztuką budowlaną.

Najlepiej jeśli osoby wykonujące remont znają się także na pracach glazurniczych. W sytuacji w której będzie potrzeba przyciąć płytki na odpowiedni wymiar, wykonać nieregularne otwory lub przygotować poszczególne elementy do gotowego ułożenia to niezbędne okazuje się także posiadanie odpowiednich sprzętów, które wspomogą pracowników w tych zadaniach zwiększając precyzję i bezpieczeństwo. Dla właściciela łazienki lub kuchni będzie to miało istotne znaczenie estetyczne. Idealne przycięte płytki wyglądają po prostu dobrze.

Ile kosztują prace?

Wiele osób posiadających podstawową wiedzę z zakresu hydrauliki nie sięga po pomoc specjalistów. Wolą wykonywać te zadania samodzielnie. W niektórych przypadkach ma to uzasadnienie. Na przykład jeśli dana kuchnia lub łazienka nie musi posiadać idealnie przyciętych płytek lub jeśli chcemy ograniczyć koszty. W większości jednak przypadków do takich zadań zatrudnia się fachowców. Cena ich usług może być bardzo różna i zależy od tego czy w ramach zleconych zadań zajmują się także pozostałymi kwestiami w pomieszczeniach, na przykład montażem glazury albo rozbiórką starych elementów. W podstawowej formie cena usługi zwykle sięga do maksymalnie kilkuset złotych od każdego elementu. W przypadku większych obiektów, na przykład wanny, cena może być znacznie wyższa.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii