piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaOświetlenieOszczędne zarządzanie światłem - sprawdź, jak to robić

Oszczędne zarządzanie światłem – sprawdź, jak to robić

Oszczędzanie światła jest opłacalne nie tylko ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych. Tu z pomocą przychodzą energooszczędne źródła energii, które początkowo nie są najtańszą opcją, ale z czasem stają się niezwykle opłacalną inwestycją. O energooszczędności warto pomyśleć już na etapie aranżacji wnętrza.

Energooszczędne rozwiązania do mieszkania – LED

energooszczędne żarówki w mieszkaniu
goodshomedesign.com

Diody LED, ledy, lampki LED – można tak wymieniać nazwy, którymi określa się ten rodzaj oświetlenia. Zwykle on jako pierwszy przychodzi na myśl, kiedy chcielibyśmy zainwestować w oświetlenie, dzięki któremu zaoszczędzimy energię. Nic dziwnego, że jest to jedno z najpopularniejszych źródeł światła z racji tego, że w pobiera nawet kilkakrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Kolejny plus to to, że ledy nagle się nie spalają, a „dają znać” o wymianie dużo wcześniej. Po prostu zaczynają słabiej świecić. Zaletą LED jest również to, że zdobią wnętrze, szczególnie w dużym skupisku. Świetnie prezentują się jako taśmy, moduły czy listwy. Niemniej dobrze sprawdzają się jako oświetlenie punktowe, szczególnie w garderobie, nad blatem kuchennym czy w podwieszanym suficie.

Oszczędne źródła światła – inwestycja w halogeny

energooszczędne źródła światła
pinterest

Halogeny są dobrym rozwiązaniem dla amatorów tradycyjnych żarówek ponieważ bardzo je przypominają i cieszyły się ogromną popularnością, zanim na rynek ekspansywnie wkroczyły LEDY. Najczęściej zresztą montuje się je takich samych oprawkach, co tradycyjne – gwintach E27 oraz E14. Inwestycja w nie jest zwykle oszczędnością energii na poziomie 30 procent. Za wydłużenie ich żywotności odpowiadają takie związki chemiczne jak halogenki fluoru, jodu oraz bromu. Żarniki wyposażono ponadto w żarniki wolframowe.

Jeśli zdecydujecie się na halogeny, wówczas otrzymacie bardzo wyraźne światło, dość mocne, które doskonale znajdzie swoje zastosowanie szczególnie w łazience czy kuchni (w strefach roboczych). Nie będziecie jednak zadowoleni z ich działania, jeśli nie jesteście amatorami nadmiernego ciepła. Tu w przeciwieństwie do LED, halogeny je wytwarzają.

Oświetlenie do mieszkania – a może świetlówki?

oświetlenie do mieszkania
nhfirefighters.org

Świetlówki zwykle po kilku minutach uzyskują bardzo intensywną barwę, która jest ich znakiem charakterystycznym. Najczęściej producenci stosują je do mlecznego szkła. Co ważne, emitowane przez nie światło jest naprawdę bardzo intensywne, ale nie oznacza to wcale dużego poziomu energii. Okazuje się, że w zestawieniu z tradycyjnymi żarówkami, pobierają ją nawet o 80 procent mniej.

Gdzie najlepiej sprawdzą się świetlówki? W każdym pomieszczeniu, które wymaga długiego czasu oświetlenia. O ile są świetne pod znakiem dawania światła, o tyle wypadają naprawdę blado w sytuacjach, gdy często będziemy chcieli je włączać i wyłączać.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii