niedziela, 26 maja, 2024
Strona głównaPoradyMeble z palet - jak je wykonać i zabezpieczyć?

Meble z palet – jak je wykonać i zabezpieczyć?

Palety drewniane od wielu sezonów wiodą prym wśród miłośników tworzenia m.in. niebanalnych mebli, utrzymanych w stylu loftowym. Swoją popularność zawdzięczają w dużej mierze temu, że są wdzięcznym i stosunkowo niedrogim materiałem. Mówiąc o meblach z palet mamy na myśli głównie elementy konstrukcyjne stolików kawowych, meble ogrodowe czy łóżka. Jak odpowiednio zabezpieczyć meble z palet, gdy zdecydujemy się na ich wykonanie?

Meble drewniane i ekologiczne

Meble z palet

EPAL, jak inaczej mówi się o europalecie jest modelem palety, która jest najpowszechniej stosowana w budownictwie oraz transporcie produktów. Jej konstrukcję stanowi wysokiej jakości środkowoeuropejskie drewno. Nie dziwi więc fakt, że tak chętnie jest ono wykorzystywane w produkcji mebli takich jak np. stoliki kawowe, ramy łóżek i meble ogrodowe. Można z nich wykonać również bardziej skomplikowane konstrukcje: komody, krzesła, meble kuchenne, a także elementy wyposażenia, takie jak donice, półki i legowiska dla zwierząt domowych. Pamiętajmy jednak, żeby nie inwestować w palety z widocznymi, głębokimi rysami, przegniciami ani też pęknięciami. Koszt używanej palety wynosi ok. 20-50 zł, a jej zakup idealnie wpisuje się w nurt upcyklingu.

Meble z palet – przygotuj odpowiednio podłoże

Pracę nad powstaniem mebli z palet powinno się rozpocząć od dokładnego wyszlifowania drewna, aż do uzyskania pozbawionej drzazg i innych wystających fragmentów gładkiej powierzchni. Można to zrobić szlifierką lub ręcznie, papierem ściernym. Jeśli paleta przechowywana była na zewnątrz, po wygładzeniu warto zostawić ją na parę dni w ciepłym miejscu do całkowitego wyschnięcia.

Meble z palet – malowanie

Drewniane meble

Następnym etapem jest nałożenie warstw ochronnych. Pozwolą one na dłużej zachować atrakcyjny wygląd drewna, zmniejszą podatność na uszkodzenia i, jeśli planujemy korzystać z mebli na zewnątrz, zabezpieczą je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych – promieniowania słonecznego czy deszczu. Polecane są do tego bejce i lakierobejce, które nadają kolor, a jednocześnie podkreślają usłojenie drewna.

Dopiero po pomalowaniu i wyschnięciu ostatniej warstwy ochronnej możemy połączyć ze sobą wszystkie części mebla – blaty, nóżki, szuflady i inne ruchome części. Trzeba też pamiętać, że meble z palet przeznaczone do użytku zewnętrznego należy regularnie, minimum raz w roku, zabezpieczać przed niszczącym działaniem warunków atmosferycznych.


na podstawie mat. prasowych; fot. mat. prasowe Sigmalife

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii