Niezależnie od tego, czy właśnie jesteś przed wykonaniem generalnego remontu czy planujesz jedynie lifting wnętrza, staniesz przed odpowiedzią na pytanie: jaką farbę powinienem wybrać. Oczywiście kolor na pewno masz już upatrzony, ale to nie on powinien być najważniejszy na drodze wyboru. Ważne są przede wszystkim właściwości danej farby. Liczy się jej trwałość, ale co jeszcze? Już spieszymy z odpowiedzią na to i wiele innych kwestii o których warto pamiętać na drodze do wyboru dobrej farby do wnętrz.
Plamoodporne i trwałe? Wybierz farby ceramiczne
Ściany w mieszkaniu narażone są na wszelkiej maści zabrudzenia. Ot na przykład naszemu dziecku zechce się stworzyć obraz ścienny z pomocą ulubionych kredek. Tu ktoś się otrze i zostawi odciski palców. Innym razem tłuszcz z patelni powędruje prosto na naszą śnieżnobiałą ścianę, która miała być ozdobą kuchni. Nie jesteś w stanie zapanować nad wszystkim, co się dzieje wokół Ciebie, ale masz wpływ na to, żeby zabezpieczyć się przed skutkami takich sytuacji. Jednym z takich sposobów jest pokrycie ścian farbą ceramiczną o właściwościach plamoodpornych. Jej zadaniem jest nie tylko zapewnienie trwałego koloru, ale także wspomnianych „narzędzi w ręku”, kiedy na ścianach pojawią się nieproszeni goście. Większość producentów farb ceramicznych zaleca jedynie zwilżoną ściereczkę, aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń. Powierzchnie, które pomalujesz nimi spokojnie możesz szorować na mokro. Dobrej farbie nic się nie przydarzy. Wszystko dlatego, że tworzy powłokę – twardą i gładką. Dzięki temu jest ona odporna na zarysowania oraz wszelkiej maści wgniecenia.
Do jakich pomieszczeń zastosować farbę ceramiczną? Można do każdego, ale szczególnie warto zwrócić uwagę na te, które są najbardziej narażone na pojawienie się plam, czyli pokój dziecka, spiżarnia, kuchnia czy też przedpokój.
Warto wiedzieć, że niektóre farby ceramiczne wykazują właściwości antystatyczne, a ponadto bakteriobójcze. Na rynku dostępne są także takie, które oprócz tego jeszcze wyłapują z powietrza formaldehydy – lotne związki chemiczne, które mogą powodować podrażnienie oczu, a także kaszel. Skąd się one biorą we wnętrzu? Otóż są uwalniane m.in. przez panele podłogowe, materiały budowlane czy też meble. Wspomniane farby chronią więc ścianę przed zabrudzeniem, a ponadto także nas poprzez umożliwienie utrzymania się właściwego mikroklimatu we wnętrzu.
Kilka słów o farbie lateksowej
Zacznijmy od tego czym są farby lateksowe. Otóż to nic innego jak emulsje akrylowe, które zostały wykonane z wykorzystaniem dużej ilości żywicy. Ta odpowiada za to, że tworzy się powłoka, która jest nie tylko elastyczna, ale także oporna na ścieranie. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że z powodzeniem możesz ją także szorować i zmywać na mokro. Na jaką farbę lateksową najlepiej postawić? Zwróć uwagę na taką, która tworzy duet o właściwościach oleofarbowych i hydrofobowych. Dlaczego? Będziesz miał pewność, że farba jest odporna zarówno na zabrudzenia płynne, jak i tłuszcze.
Kolejnym plusem farb lateksowych jest to, że łatwo się je rozprowadza – nie chlapią. Dobrze kryją i są wydajne. Co ważne, producenci nie dodają do nich szkodliwych dla zdrowia rozpuszczalników, co w praktyce oznacza, że spokojnie można nimi malować pokój dziecka. W zasadzie nadają się do każdego pomieszczenia – od wspomnianego malucha, po kuchnię, łazienkę, salon po sypialnię i przedpokój.
Farby strukturalne
Jeśli zależy Ci na ozdobnym wykończeniu ścian, to farba strukturalna jest idealnym wyborem. Daje naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych i co ważne – sprawdzi się w każdym stylu. Producenci jako bazy najczęściej używają akrylu. To właśnie on sprawia, że możliwość uzyskania pożądanej struktury jest w zasięgu ręki. Jednak na tym nie koniec. Możesz również postawić na farbę strukturalną w której składzie znajdziesz także drobinki kwarcu. Te umożliwiają uzyskanie świetnego efektu – ziarnistej warstwy na ścianie. Możesz więc dzięki temu uzyskać np. efekt perłowego piasku czy też przetartego tynku.
Tego typu farby możesz z powodzeniem wykorzystać na ścianach na których widzisz popękania czy nierówności. To będzie taki trik, który sprytnie je zamaskuje. Gdzie sprawdzi się najbardziej farba strukturalna? Najlepiej stosować ją we wnętrzach, w których zależy nam na eleganckim tonie. Dobrze także sprawdzi się w roli wydzielenia stref we wnętrzach. Ładnie będzie się prezentowała także na ścianie telewizyjnej czy też takiej przy której stoi np. sofa w salonie.
Idealna do zabaw dziecka – farba tablicowa
Wyświetl ten post na Instagramie.
#lookbook – a #chalkboard wall with handdrawn windows ? #diningdecor #walldecorideas
Farba tablicowa szturmem skradła serca kreatywnych osób – bez względu na ich wiek. Dzięki niej można na ścianie tworzyć prawdziwe cuda, robić listę zadań, zakupów etc. Farba ta idealnie więc nadaje się do pokrycia nią ścian w pokoju dziecka, ale też kuchni. Na tym oczywiście nie koniec. Może pojawić się wszędzie tam, gdzie zależy nam na możliwości pisania na niej czy też rysowania. Świetnie nadaje się też do tworzenia dekoracji ściennych np. zamków czy gór w sypialni pociechy czy innych wzorów w salonie czy sypialni. Co ważna, ściana, którą pokryjemy tablicówką jest odporna na mycie, a więc także siłą rzeczy – także wycieranie na mokro. Warto jednak sięgać po sprawdzonych producentów, żeby unikać pojawiania się dość nieestetycznie wyglądających smug po kredzie. Używanie kredy, to jednak nie koniec możliwości, jakie daje Ci farba tablicowa. Na rynku dostępne są także takie, które wykazują właściwości magnetyczne. Śmiało więc oprócz tego, że będziecie mogli na nich pisać czy rysować, przypniecie też np. magnes.
Mówisz remont, myślisz malowanie ścian. Mówisz mały lifting – zazwyczaj sprowadza się do tej samej czynności. Sam wybór koloru nie wystarczy. Trzeba mieć także na względzie kwestie techniczne i jakościowe. Zanim wymarzymy sobie żółty salon czy niebieską sypialnię, albo też beżową kuchnię, dokładnie sprawdźmy, czy dana farba będzie dobrze sprawdzała się w tym pomieszczeniu. Pozwoli nam to uniknąć szeregu „niespodzianek”, których raczej każdy remontujący wolałby ominąć szerokim łukiem.