Już dawno psycholodzy udowodnili wpływ kolorów na nasze samopoczucie, reakcje i nastrój. Skoro kolor wpływa na nasze samopoczucie to oczywiście zaczęto to wykorzystywać jako niekonwencjonalną metodę leczenia, poprzez eksponowanie zmysłu wzroku danej osoby na odpowiednie barwy. Zapoczątkowali to mieszkańcy Egiptu, Chin i Indii. Dziś wykorzystując zdobycia nowoczesnej techniki jest to jedna z najpopularniejszych metod medycyny niekonwencjonalnej. Wiemy dobrze, że kolory mogą nas uspokajać, relaksować, poprawiać humor lub pobudzać. Dlatego warto o nich pamiętać również w naszych wnętrzach.
W jaki sposób kolory wpływają na naszą psychikę, jakie wywołują zachowania? Prof. Morton Wlaker chromoterapeuta w swojej książce „Siła koloru” tłumaczy jak kolor przez nas postrzegany jest przekazywany do mózgu.
zdj. Pinterest
„Następnie mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, czy trzustki) w celu wywołania odpowiedniej reakcji hormonalnej. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i oddziałuje na inne narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielania wewnętrznego reagują więc na kolory w sposób, w jaki rozpoznaje je mózg”.
Często bagatelizujemy znaczenie kolorów i ich oddziaływanie na nasze samopoczucie. Dlatego dość istotne jest właściwe zestawienie barw we wnętrzach w których przebywamy. Oczywiście nie musimy robić od razu tęczowych wnętrz. Raczej zastanówmy się jaki kolor będzie dla nas najlepszy w danym pomieszczeniu i ten kolor wykorzystajmy.
zdj. Pinterest
Wpływ kolorów na psychikę człowieka: jaki kolor dla nas będzie najlepszy i gdzie go zastosować?
zdj. Pinterest
Żółty – to bardzo optymistyczna i radosna barwa. Kojarzy nam się ze słońcem dlatego poprawia nastrój, ale też skłania nas do działania. Dzięki tej barwie lepiej kojarzymy i zapamiętujemy. Barwa ta nadaje się idealnie do pokojów dziennych i jadalni ale jeszcze lepiej sprawdzi się w pokoju dziecka, gdzie dziecko się uczy oraz gabinetach czy salach wykładowych. Świetnie wygląda w zestawieniu z naszymi ulubionymi szarościami i naturalnym drewnem.
zdj. Pinterest
Pomarańczowy – bardzo pozytywna barwa, kojarzy się z ciepłem i komfortem. Pobudza umysł do działania, pozwala pozbyć się złych emocji. Z punktu medycznego przebywanie w pomieszczeniach utrzymanych w tej kolorystyce powoduje wydzielanie soków trawiennych i wzmaga poczucie głodu. Jest to dobry kolor do jadalni w tonacji jaśniejszej a trochę mocniejszy sprawdzi się w kuchni. Dlatego bardzo często ten kolor jest wykorzystywany w restauracjach. Jednak dla osób na wiecznej diecie to chyba nie jest najlepszy kolor do jadalni. 🙂 Radzę też ten kolor używać z umiarem, bo ściany malowane na ten kolor przytłaczają i pomniejszają wnętrza. Jeżeli pomarańczowy kolor to raczej w dodatkach. -)
zdj. Pinterest
Czerwony – jest to ciepła barwa, która pobudza pozytywne myślenie, kojarzy się z życiem i wzrostem motywacji. Jest to dość intensywny kolor, dlatego pomimo tego, że kolor nadaje przytulny i ciepły kolor we wnętrzach używany rzadko. Obcowanie we wnętrzach z dominującym kolorem czerwonym będzie powodować na początku silne pobudzenie, ale później może powodować wyczerpanie, zmęczenie. Kolor ten może męczyć nam oczy i powodować wzrost ciśnienia we krwi. Czerwień najbardziej kojarzy nam się z sercem idąc dalej z miłością, dlatego ma duże oddziaływanie na nasze życie seksualne. Jednak nie jest to najlepszy kolor do sypialni. W sypialni przy tak silnych barwach nie moglibyśmy wypocząć, chyba że jesteśmy dużymi śpiochami i potrzebujemy koloru pobudzającego zwłaszcza rano. Kolor ten sprawdzi się w garderobie, na klatce schodowej czy korytarzu, czyli tam gdzie nie przebywamy długo.
zdj. Pinterest
Fiolet – jest to dość silny kolor. Kolor ten potrafi nas wyciszyć, pobudzić wyobraźnię i wpłynąć na rozwój intuicji. Jest to ulubiony kolor artystów. Jednak rzadko stosujemy tę barwę na ścianach, raczej łączymy ją z innymi kolorami lub jako dodatek kolorystyczny. Z fioletem będą dobrze komponować się kolory pochodne czyli te które popadają w tonację niebieską lub czerwoną, ale nadal są pochodną fioletu. Ciekawe zestawienie uzyskamy też komponując ten kolor z odcieniami żółtego.
zdj. Pinterest
Róż – jest to kolor pochodny od fioletu i czerwieni, podnosi poczucie bezpieczeństwa. Sprzyja atmosferze relaksu i spokoju. Intensywny odcień fuksji sprawdzi się jako akcent aby ożywić dane wnętrze. Jednak róż w odcieniu pudrowym będzie idealny do sypialni. Jednak przekonać mężczyznę do tego koloru będzie raczej ciężko 😉 Świetnie komponuje się z szarością i dość modnymi ostatnio elementami miedzianymi.
zdj. Pinterest
Brązowy – daje nam poczucie pewności i bezpieczeństwa. Jest to kolor ziemi. Kolor ten powoduje też, że zamykamy się w sobie, skrywamy własne emocje w obawie przed skrzywdzeniem. Odcienie brązu w domu dają poczucie stabilizacji. Brąz lubią osoby konserwatywne, które cenią sobie ciepło rodzinne.
zdj. Pinterest
Zieleń – jest to uspakajający kolor kojarzący się z naturą. Kolor ten idealnie sprawdzi się kiedy potrzebujemy relaksu lub jesteśmy zranieni emocjonalnie. Kolor ten obniża poziom ciśnienia we krwi, zmniejsza napięcie mięśni i leczy klaustrofobię. To dobra barwa do miejsc w których chcemy wypocząć.
zdj. Pinterest
Niebieski – kolor ten łagodzi napięcia i stresy, zwiększa kreatywność i intuicję. Jest to barwa chłodna i uspakajająca. Z medycznego punktu widzenia kolor ten obniża ciśnienie krwi, uśmierza ból, ma też działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Kolor ten idealnie sprawdzi się w sypialni w szczególności dla osób przemęczonych i mocno zestresowanych. Kojarzy się z czystością i woda dlatego często stosuje się ten kolor w łazienkach i kuchniach. W łazience z taką barwą może być nam zimno, a w kuchni trzeba pamiętać, że kolor ten może hamować apetyt, więc nie jest wskazany dla niejadków.
zdj. Pinterest
Biały – jest to kolor kojarzony ze świeżością, który pobudza do działania, nie jest jednak polecany dla osób skłonnych do odczuwania pustki, którzy czują się samotnie bo tylko mogą pogłębić to uczucie.
zdj. Pinterest
Czerń – mroczny kolor, jest przeciwieństwem bieli i dlatego pewnie sprzyja poczuciu wsparcia. Jest idealny dla ludzi którzy szukają wartości w swoim życiu, pomaga im znaleźć właściwy światopogląd. Dlatego może być idealnym kolorem w pokoju nastolatka. Oczywiście nie na wszystkich ścianach.
Wiedząc jak dane kolory działają na nasze samopoczucie dodajmy trochę barw w naszym życiu i zmieńmy tę naszą szarą rzeczywistość 🙂
Projektantka wnętrz i właścicielska Studia Projektowego 4-style.
Projektuje wnętrza z pasją, idealnie dopasowane do Waszych oczekiwań i potrzeb.
telefon: 665 600 265
O tak, pomarańczowy to zdecydowanie pozytywny kolor. Jeden z moich ulubionych 🙂 Świetny tekst