piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaPoradyJak przycinać lawendę?

Jak przycinać lawendę?

O prozdrowotnych i dekoracyjnych cechach lawendy z pewnością słyszał już prawie każdy. Pozwala się wyciszyć, lepiej spać i walczyć ze stresującymi skutkami dnia codziennego. Innym osobom wystarczy tylko fakt, iż lawenda jest rośliną ozdobną. Mimo wszystko bez względu na jej przeznaczenie, konieczne jest odpowiednie dbanie o nią i regularne przycinanie. Ma to na celu wspomóc prawidłowy wzrost oraz formowanie. Jak zatem należy przycinać lawendę? Podpowiadamy.

Na czym polega cięcie letnie?

Lawenda jest taką rośliną, która należy przyciąć kilka razy w roku. Cięcia letnie powinno się wykonywać w okresie od lipca do września. W tym czasie lawenda kwitnie najmocniej, a cięcie polega na pozbyciu się kwiatostanów i łodyg, które nie są pokryte liśćmi. Dzięki temu roślina ma zwiększony bodziec do ponownego kwitnienia oraz wspomaga jej zagęszczanie. Podczas przycinania dobrze jest formować roślinę w kulę, aby ułatwić przepływ powietrza pomiędzy pędami. Musimy mieć jednak na uwadze, aby nie przyciąć krzewu zbyt nisko. Możemy przez to uszkodzić wiązki przewodzące, które odpowiedzialne są za ochronę lawendy przed wszelkimi chorobami. Jeśli na gałązce zobaczymy niepokojący nalot, warto usunąć przynajmniej jedną trzecią długości zielonych łodyg. Letnie cięcie nie jest zalecane w chłodnych rejonach, gdyż drewno lawendy nie jest zbyt mocne i łatwo je uszkodzić. Dodatkowy chłód mógłby tylko zaszkodzić.

Jesienne cięcie lawendy – o czym mowa w praktyce?

Cięcie jesienne najlepiej jest wykonywać mniej więcej w połowie września. Warto pamiętać o tym, aby przeprowadzić je w cieplejszy i bezdeszczowy dzień. Konieczne jest przycinanie tylko młodych i zielonych pędów. 

A co zrobić ze zdrewniałymi łodygami? Warto je pozostawić, gdyż w przypadku ich wycięcia lawenda może mieć trudności z rozkrzewianiem. Regularne jej przycinanie pomaga we wzroście korzeni, a zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy roślina przechowuje w nich energię do rozkwitu. Aby roślina ta mogła przetrwać wiele lat, potrzebny jest silny system ukorzenienia się. Z tego powodu lawendę warto posadzić wiosną.

Dlaczego warto wykonywać cięcie wiosenne lawendy?

Wiosna to nie tylko świetny moment na przycięcie lawendy rosnącej w domu, ale także tej, która przyozdabia nasz ogród. Zaleca się wykonywać cięcie między drugą połową marca a początkiem kwietnia. Wskazane jest szczególnie dla tych roślin, które nie były skracane w trakcie jesiennego okresu. Wiosenne cięcie ma służyć zachowaniu pokroju rośliny oraz uniknięciu tak zwanych łysych gniazd, czyli miejsc, w których nie rosną gałęzie. Przy cięciu należy szczególnie uważać na pączki kwiatów, bowiem można jest łatwo uszkodzić, a fakt ten wpłynie na dalsze słabnięcie lawendy. Roślinę dobrze jest przyciąć na dwóch trzecich długości pędów. Nie ścinajmy również zdrewniałych elementów, dzięki czemu uprawa będzie łatwiejsza, a sama roślina obficie kwitła.

Cięcie odmładzające – dlaczego warto je wykonywać?

Ciekawym sposobem na nadanie drugiego życia naszej lawendzie będzie wykonanie cięcia odmładzającego. Czasami bowiem zdarza się, że roślina ta przestaje wydawać nowe kwiaty, wydaje się słaba, nie kwitnie i ma zdrewniałe pędy. Prowadzi to do rozrastania się na duże rozmiary, a jej kształt bywa wtedy szczególnie nieregularny. Cięcie odmładzające najlepiej jest wykonywać wiosną lub tuż przed zimowym okresem. Warto zwrócić uwagę, czy nasza roślina ma zalążki nowych liści na zdrewniałych gałęziach. Jeżeli tak to możemy pokusić się o ścięcie do samego dołu, pozostawiając oczywiście same pędy. Dobrze jest też oczyścić lawendę z suchych liści i przekwitłych kwiatów, a następnie odpowiednio ją skrócić. Takie cięcie warto przeprowadzać co kilka lat.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii