czwartek, 5 grudnia, 2024
Strona głównaPoradyJak uszczelnić drzwi w domu?

Jak uszczelnić drzwi w domu?

Uszczelnianie drzwi zewnętrznych, ale także drzwi balkonowych, okien czy skrzydeł wewnętrznych to czynność, która ma duży wpływ na poprawę komfortu termicznego i akustycznego w domu. Jeżeli więc zostanie wykonana prawidłowo, nieszczelne drzwi przestaną być przyczyną ucieczki ciepła na zewnątrz, a co za tym idzie, obniżą się nasze rachunki za ogrzewanie. Jak jednak samodzielnie uszczelnić drzwi w domu i jakich materiałów w tym celu użyć? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić szczelność drzwi i kiedy potrzebna jest wymiana uszczelek?

Nowoczesne drzwi zewnętrzne wyposażone są w wysokiej jakości uszczelki. Dlatego zazwyczaj przez długi czas nie wymagają one wymiany. Mimo to, co pewien czas warto sprawdzić ich stan. Kiedy na przykład wskutek uszkodzenia mechanicznego, między drzwiami a ościeżnicą powstaje szpara, konieczna jest wymiana uszczelek, ponieważ zniszczony element nie tylko prezentuje się niezbyt estetycznie, ale dodatkowo znacznie pogarsza właściwości termiczne i akustyczne skrzydeł.

Jeżeli więc czujemy, że przez drzwi „ucieka” ciepłe powietrze z domu lub „wchodzi” przez nie zimne powietrze z zewnątrz, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na wymianę uszczelek, ponieważ w takiej sytuacji niewłaściwie zaizolowane skrzydła mogą powodować duże straty energii cieplnej, co przekłada się na nasze rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo warto wiedzieć o tym, że dobra uszczelka jest też amortyzatorem, dlatego, jeżeli drzwi są ciężkie, produkt taki może się szybciej się zużyć niż w lżejszych modelach.

Innym sposobem na sprawdzenie, czy potrzebna jest już wymiana uszczelek, jest włożenie kartki papieru i przytrzaśnięcie jej drzwiami. Jeżeli uda nam się ją wyciągnąć, wówczas drzwi są nieszczelne.

Jak dobrać rodzaj uszczelki?

Żeby dobrze uszczelnić drzwi wejściowe, trzeba najpierw dobrać odpowiednią uszczelkę. Obecnie dostępnych jest kilka modeli uszczelek do drzwi. Najpopularniejsze są uszczelki gumowe. Produkowane są one z gumy silikonowej, a więc bardzo trwałego materiału, charakteryzującego się sprężystością i elastycznością, odpornością na warunki atmosferyczne, wysokie temperatury, promieniowanie UV i odkształcenia. 

Jest on jednak dość drogi, dlatego tańszą alternatywą są uszczelki z tworzyw TPE i TPV, które wykazują zbliżone parametry do gumy silikonowej. Szczeliny między drzwiami a ościeżnicą za pomocą gumowej uszczelki można wypełnić jedynie, wtedy kiedy otwór ten nie przekracza 2 do 5 mm. Niektóre modele mogą być stosowane w przypadku szczelin o szerokości od 1 do 7 mm.

Kolejny typ uszczelek przeznaczonych do drzwi wewnętrznych, ale i zewnętrznych, to modele piankowe. Można nimi zabezpieczyć również szersze szczeliny, o szerokości nawet do 2 cm. Chronią one przed hałasem i przenikaniem zapachów, jednak uszczelki piankowe nie sprawdzą się w przypadku drzwi, których wymiary przekraczają 100 cm szerokości i 4,5 cm grubości.

Nieco inną zasadą działania charakteryzuje się uszczelka do drzwi zewnętrznych, która zamyka lukę między drzwiami a podłogą. Przykleja się ją w dolnej części skrzydła. Aby jednak działała prawidłowo, aluminiowy lub plastikowy profil, należy wcześniej przyciąć tak, aby pasował do drzwi. Uszczelki szczotkowe, bo o nich tutaj mowa, wykorzystywane są wyłącznie w celu izolacji skrzydła drzwiowego i progu. Nie można ich zastosować w innym miejscu.

Uszczelnianie drzwi wejściowych

Zanim zaczniemy uszczelnianie drzwi wewnętrznych, powinniśmy dowiedzieć się, czym spowodowana jest nieszczelność i brak izolacji termicznej, bądź akustycznej, czyli przepuszczanie dźwięków dochodzących z zewnątrz. 

Warto wiedzieć, że wyższe rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania spowodowane brakiem odpowiedniej izolacji akustycznej, lub termicznej drzwi, czasami nie są wywołane jedynie przez uszczelki w drzwiach, które tracą szczelność z biegiem czasu, ale również przez uszczelki ościeżnicy, a także uszczelki progowe. W niektórych przypadkach konieczny jest zakup nowych drzwi, ponieważ niewłaściwa szczelność drzwi wejściowych starszych typów może być też spowodowana ich niskimi parametrami izolacyjnymi.

W przypadku drzwi wejściowych montaż uszczelki należy dobrać w zależności od rodzaju szczeliny. Przyciętą na wymiar uszczelkę sylikonową należy przykleić wzdłuż skrzydeł na całym obwodzie drzwi. Jeżeli jednak przeciąg w domu i chłód z zewnątrz, a także hałasy dobiegające z klatki przedostają się od spodu drzwi, nie wystarczy jedynie zamontować uszczelnienia pomiędzy ościeżnicą a drzwiami. 

Szczególnie ważne w tym przypadku jest zamontowanie uszczelki z pianki, która zamaskuje szparę między drzwiami a ościeżnicą. Czasami uszczelnienie drzwi zewnętrznych wymaga użycia też trzeciego typu uszczelki, czyli szczotkowej.

Jak uszczelnić drzwi balkonowe i tarasowe?

Do zużycia się uszczelek dochodzi nie tylko w przypadku drzwi wejściowych, ale także drzwi tarasowych i balkonowych. Jaką uszczelkę wybrać w przypadku drzwi i okien? Szczególnie ważne w tym przypadku jest zadbanie o szczelność progu. Chociaż boki i góra drzwi wejściowych i balkonowych również muszą być szczelne, by nie dochodziło do powstawania mostków termicznych. Uszczelnianie tych elementów należy przeprowadzić w taki sam sposób jak drzwi zewnętrznych. Szczególnie ważne w przypadku tych części jest jednak to, aby produkty te były przeznaczone do stosowania w niskich temperaturach i niekorzystnych warunkach pogodowych. Najlepiej wybrać w takiej sytuacji uszczelki silikonowe. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii