niedziela, 5 stycznia, 2025
Strona głównaPoradyPielęgnacja palmy doniczkowej - co musisz wiedzieć?

Pielęgnacja palmy doniczkowej – co musisz wiedzieć?

Obecnie palmy doniczkowe bardzo często zdobią wnętrza domów i mieszkań, ponieważ charakteryzują się efektownymi pierzastymi liśćmi i mogą dorastać do wysokości kilku metrów. Najczęściej wykorzystywane są jednak do dekoracji dużych pomieszczeń. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć szeroką ofertę tego typu roślin. Mimo że poszczególne gatunki i odmiany palm mogą mieć różne wymagania, to ogólne zasady pielęgnacji i uprawy takich roślin pozostają takie same. Jak w warunkach domowych można dbać o palmę doniczkową? Podpowiadamy.

Dlaczego warto hodować palmy domowe?

Palmy to tropikalne, egzotyczne rośliny, które można hodować w warunkach domowych jako rośliny doniczkowe. Z tego powodu obecnie bardzo często wykorzystywane są przez projektantów, architektów i właścicieli mieszkań oraz domów do dekoracji pomieszczeń. Są one nie tylko bardzo estetyczne, a dzięki wachlarzowatym liściom, w ich towarzystwie czujemy się jak na egzotycznych wakacjach, ale dodatkowo mogą wykazywać wiele dobroczynnych właściwości. Rośliny te są nie tylko ozdobą, ale także naturalnym filtrem, ponieważ oczyszczają powietrze, usuwając z niego dwutlenek węgla i lotne związki organiczne.

Palmy doniczkowe – gatunki i odmiany

Palmy w środowisku naturalnym rosną głównie na terenach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, a więc o dużej wilgotności powietrza. Z tego powodu do prawidłowego wzrostu potrzebują dużej ilości światła rozproszonego. Rośliny te należą do grupy jednoliściennych i na całym świecie występuje ponad 2500 ich różnych gatunków.

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć kilka odmian palm doniczkowych. Dlatego zanim dokonamy zakupu konkretnej rośliny, powinniśmy wiedzieć, jakie trzeba zapewnić jej warunki, aby móc ocenić czy jesteśmy w stanie spełnić jej wymagania. W przeciwnym wypadku już po kilku dniach od zakupu palma może wyglądać coraz gorzej, gnić i usychać. Ceny takich roślin mogą być naprawdę bardzo wysokie, dlatego tym bardziej warto zastanowić się, jaki gatunek najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu.

Najpopularniejsze palmy doniczkowe dostępne w sklepach ogrodniczych czy hipermarketach budowlanych to palma arcea (Areca lutescens) i kokos. W środowisku naturalnym ta pierwsza może osiągać nawet 15 metrów wysokości, w domu jednak zazwyczaj nie przekracza 2 metrów. Gatunek ten lubi wilgoć. Dlatego wymaga jej zarówno od podłoża, jak i powietrza. Dość chętnie wykorzystywaną rośliną dekoracyjną jest palma kokosowa (Cocos weddeliana), a także kencja forsteriana (Howea forsteriana) oraz kencja belmoreana (Howea belmoreana).

Jedną z nielicznych palm pochodzących z Europy, której można użyć do dekoracji swojego mieszkania, jest palma karłowata. Zaliczana się ją do niskich i krzaczastych roślin. Jest dość odporna na zaniedbania i łatwa w uprawie domowej. Nie można jej jedynie przelewać. Z kolei spośród wielu gatunków daktylowców do uprawy w domu najczęściej wybierany jest daktylowiec karłowaty (Phoenix roebelinii), daktylowiec właściwy (Phoenix dactylifera) oraz daktylowiec kanaryjski (Phoenix canariensis). W sklepach znajdziemy też palmę koralową, chamedorę, czy karłatkę.

Palmy doniczkowe – pielęgnacja

Decydując się na zakup palmy doniczkowej, warto mieć świadomość, że roślina ta jest wymagająca w pielęgnacji. Z tego powodu, jeżeli nie będzie odpowiednio traktowana, uschnie. Pierwszą i najważniejszą czynnością po zakupie takiej rośliny jest jej przesadzenie. Działanie takie należy podjąć niezależnie od pory roku, a także gatunku palmy.

Palmę po zakupie trzeba przesadzić, aby palowy system korzeniowy miał warunki do rozwoju. Warto też wówczas zadbać, aby ziemia w doniczce była odpowiednia do uprawy palm doniczkowych i by znalazły się w niej wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Ziemia do palmy, jak i keramzyt, który należy umieścić na dnie donicy, aby nadmiar wody spływał do podstawki, dostępne są w sklepach ogrodniczych. Pielęgnacja palmy doniczkowej wymaga od osoby, która zajmuje się tą rośliną dużej uwagi, ponieważ niektóre gatunki potrzebują ciągłego podlewania i zraszania liści, inne zaś mogą wytrzymać nawet kilka dni bez nowej dawki wody.

Palmy doniczkowe w domu – jak podlewać?

Latem palmy potrzebują obfitego podlewania. Wodę należy jednak wcześniej przygotować, ponieważ musi być ona miękka. Najlepiej więc przegotować ją, a następnie odstawić na 24 godziny i dopiero użyć do podlewania. Czynność taką wówczas należy wykonywać 1-2 razy w tygodniu latem. Zimą z kolei raz na dwa tygodnie. Mimo tego, że zimą podlewanie palm jest ograniczone, to podłoże tej rośliny musi być jednak zawsze lekko wilgotne. Dodatkowo latem liście palmy trzeba zraszać. Czynność tę należy wykonywać jednak wtedy kiedy słońce nie operuje zbyt mocno, a więc rano. W południe działanie takie jest wręcz zabronione, ponieważ mogłoby poparzyć jej liście.

Palmy doniczkowe domowe – warunki uprawy

Uprawa palm w domu jest możliwa, ale tylko wtedy kiedy zapewni się tej roślinie odpowiednie warunki. Z tego powodu warto dobrać odpowiednie miejsce, w którym postawimy naszą palmę. Mimo tego, że większość palm lubi słońce i należy im zapewnić dostęp do światła słonecznego, to jednak nie mogą być one umieszczone na stanowisku o bezpośrednim nasłonecznieniu.

Gatunki, które odnajdują się w takich warunkach to palma kokosowa i daktylowa. Pozostałe odmiany powinny być ustawione w miejscu, gdzie dociera rozproszone światło. Należy zadbać również o odpowiednią wilgotność powietrza. W miejscu, gdzie jest zbyt sucho, końcówki liści tej rośliny zaczynają usychać. Dlatego najlepiej skorzystać z nawilżacza powietrza i ustawić optymalną wilgotność na 50-60%. Palmy latem wymagają wyższej temperatury. Można je wówczas wynieść również na balkon. Zimą z kolei wolą lekki chłód, poniżej 15, a nawet poniżej 10 stopni Celsjusza.

Młode palmy należy przesadzać co roku na wiosnę. Starsze rośliny z kolei co 3-4 lata, kiedy ich korzenie nie mieszczą się już w doniczce. Najlepiej sadzić je wąskich, wysokich, stabilnych donicach, kiedy są młode. Starsze jednak lepiej umieszczać w niższych doniczkach, aby duża waga rośliny i bryła korzeniowa nie doprowadziły do jej przewrócenia.

Do uprawy należy stosować specjalne podłoże do palm, ewentualnie wymieszać podłoże uniwersalne z piaskiem. Warto też pamiętać o tym, aby na dnie doniczki położyć warstwę drenażu (np. keramzyt), która będzie odprowadzała nadmiar wody. Nawożenie palm doniczkowych należy przeprowadzać wyłącznie w okresie wzrostu tych roślin, a więc od marca do października. W tym celu należy palmy dokarmiać nawozem specjalistycznym do roślin ozdobnych, a czynność taką wykonywać średnio co dwa tygodnie.

Palmy doniczkowe – choroby

Warto wiedzieć, jak uprawiać palmy doniczkowe w domu, ponieważ błędy w pielęgnacji palm pokojowych mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób, przede wszystkim grzybowych. Wśród najczęściej występujących wymienia się plamistość liści palmy, którą rozpoznaje się po brunatnych i żółto-brązowych plamkach z pomarańczowymi skupiskami zarodników grzybów znajdujących się na liściach.

Kolejną chorobą grzybową jest głownia palmowa, którą można rozpoznać po żółtych plamach znajdujących się po obu stronach liścia i powstawaniu ciemnych nabrzmiałych plam, które po kilkunastu dniach pękają. Nieregularne, szybko rozszerzające się szaro-brunatne plamy to z kolei prawdopodobniej rizoktonioza, która może powodować zamieranie całych pędów. Dlatego wówczas należy jak najszybciej zastosować fungicyd. Powodów do obawy nie mają jednak osoby, które posiadają palmę areka, ponieważ w przypadku tej rośliny plamy na łodygach czy pniu są normalnym zjawiskiem.

Palmę doniczkową mogą zaatakować również szkodniki, takie jak ziemiórki, przędziorki, wciorniastki, wełnowce oraz tarczniki i czerwce. Mogą być one dla palm szkodliwe również w uprawie doniczkowej, dlatego w przypadku zainfekowania jednej rośliny, pozostałe palmy warto jak najszybciej od niej odizolować.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii