Pokój dzienny utrzymany w stylu glamour to obiekt pożądania wielu osób. Salon pełen luksusowych materiałów, nieoczywistych form i bogatych dekoracji urzeka swoim wyjątkowym klimatem i staje się prawdziwą „perełką” na mapie całego mieszkania. Urządzenie wnętrza w podobnej koncepcji wcale nie musi stanowić wielkiego wyzwania. Wystarczy trzymać się kilku żelaznych zasad, a salon nabierze odpowiedniego charakteru. Zatem jak urządzić salon glamour? Podpowiadamy.
Salon w stylu glamour – kolory przewodnie
Zacznijmy od rzeczy podstawowej, czyli bazy kolorystycznej we wnętrzu. Styl glamour pozwala na zabawę wyrazistymi barwami, których nie trzeba się bać. Im bardziej niesztampowo, tym łatwiej będzie nam osiągnąć zamierzony cel. Biele, beże i szarości odstawmy na bok. Salon w luksusowym wydaniu już od progu powinien bowiem witać nas odważnymi kolorami – czerwienią, bordo, granatem, butelkową zielenią, musztardowym żółtym, a nawet czernią. Z ciemną paletą kolorów trzeba jednak uważać – niełatwo bowiem o zbyt przytłaczający efekt, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach. W takim wypadku jedną ze ścian można „potraktować” jasnym odcieniem, który rozświetli aranżację salonu i doda jej lekkości.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pokój dzienny glamour – błysk i elegancja
Styl glamour to umiłowanie luksusu i przepychu, dlatego też przy projektowaniu wnętrza warto pomyśleć o złocie i srebrze pod wieloma postaciami. Nie trzeba wcale ograniczać się do delikatnych dodatków, takich jak świeczniki, dekoracyjne podstawki na świeczki zapachowe czy elementy wykończenia mebli. Pójdźmy o krok dalej – postawmy na srebrną tapetę na ścianie telewizyjnej czy złote fronty szuflad w komodzie.
Złoto i srebro to jednak nie koniec świecidełek. W naszym salonie ma się mocno błyszczeć, więc świetnym rozwiązaniem będzie pokaźny, kryształowy żyrandol, który zarówno w świetle dnia, jak i podczas wieczornego relaksu będzie odbijać światło i mienić się tysiącem barw. Z miejsca stanie się sercem całego wystroju i nada mu dobrego tonu. To jednak nie koniec. Motyw kryształków warto również wykorzystać podczas podczas zakupu lamp stojących czy kinkietów – wspólnie z żyrandolem stworzą w ten sposób harmonijną całość.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Salon glamour – miękkość tkanin
Jak w w stylowym wnętrzu glamour uzyskać odpowiedni balans między luksusem a przytulnością? Z pomocą przychodzą miękkie tkaniny, które przełamują dość bogatą stylistykę pomieszczenia i skutecznie ją ocieplają. Tutaj warto stawiać na eleganckie i szykowne materiały, takie jak aksamit, jedwab czy welur, które staną się przeciwwagą dla pozostałych ozdobnych elementów aranżacji. Tkaniny utrzymane w iście królewskim klimacie warto wykorzystać jako zasłony albo tapicerować nimi meble wypoczynkowe. Na jaką kolorystykę postawić? Można zastosować dwie strategie – ujednolicić stylistykę wnętrza i dobrać barwy do ścian, albo też pokusić się o kontrastowe połączenia. W obu przypadkach sukces gwarantowany.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Salon w stylu glamour – eklektyczne meble
W pokoju dziennym stylizowanych na standardy rodem z Hollywoodu z lat. 30 nie można postawić jedynie na meble o prostych i minimalistycznych formach. Glamour wymaga znacznie większej fantazji i polotu, dlatego też absolutnym „must have” okazują się pikowane sofy, kanapy i fotele uszaki, które przyprawią wnętrza o porządną dozę luksusu. Do kompletu można też dokupić stolik kawowy w stylu retro, barokową biblioteczkę albo nowoczesne pufy – na pierwszy rzut oka nic się tutaj nie zgadza, ale po wstawieniu ostatniego elementu układanki po prostu trudno się nią nie zachwycać.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Pokój dzienny glamour – dekoracje
Dochodzimy do kwestii dekoracji, które we wnętrzach w stylu glamour odgrywają pierwszoplanową rolę. W dodatkach nie musimy się wcale ograniczać. Wręcz przeciwnie – wersja „na bogato” będzie jak najbardziej na miejscu. Świetnym rozwiązaniem będzie wiszące lustro w ozdobnej ramie, które nie tylko ożywi aranżację, ale też optycznie powiększy przestrzeń. Równie spektakularnie zaprezentują się plakaty w abstrakcyjne wzory albo ze znanymi cytatami. Nie warto też oszczędzać na tekstyliach – puchate poduszki, gładkie narzuty na kanapę czy ogromne zasłony są jak najbardziej wskazane. Można też dodać kilka naturalnych akcentów, np. żywe kwiaty albo trawę pampasową w szkle.