piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaJak wybrać stół do jadalni? Praktyczne wskazówki

Jak wybrać stół do jadalni? Praktyczne wskazówki

Kupno stołu do jadalni wymaga przeanalizowania różnorodnych aspektów. Na uwagę zasługują zarówno kwestie związane z rozmiarem, jak i kształtem czy materiałem mebla. Jak wybrać idealny stół do jadalni? Oto praktyczne porady i najważniejsze wskazówki dla osób, które urządzają swoje mieszkanie.

Wymiary stołu do jadalni – dobór rozmiaru mebla do wnętrza

Aby wybrać idealny stół, trzeba znać wymiary jadalni. Bez tej informacji trudno będzie dobrać odpowiedni mebel. Jeśli ktoś posiada już wiedzę na temat rozkładu swojego mieszkania, to musi jeszcze wykonać kilka obliczeń.

Należy pamiętać, że stół nie może stać zbyt blisko ścian czy innych sprzętów, ponieważ utrudni to odsuwanie krzeseł. Dlatego przyjmuje się, że za każdym siedziskiem powinno być ok. 80 cm wolnej przestrzeni.

Podczas wybierania rozmiaru stołu trzeba pomyśleć też o tym, ile osób będzie z niego korzystać. Każdy uczestnik wspólnego posiłku powinien mieć do dyspozycji 60 cm blatu. Taka przestrzeń umożliwia wygodne jedzenie bez stukania się łokciami z innymi domownikami.

W kontekście rozmiarów ważna jest także wysokość stołu do jadalni. Standardowo oscyluje ona wokół 75 cm.

Stół prostokątny, okrągły czy owalny – jaki kształt stołu do jadalni będzie najlepszy?

Przed zakupem trzeba zastanowić się nad preferowanym kształtem tego elementu wyposażenia. W ofercie sklepów meblarskich można znaleźć zarówno klasyczne (prostokątne) modele, jak i stoły okrągłe, owalne czy kwadratowe.

Prostokątne i owalne warianty świetnie sprawdzają się w przestronnych wnętrzach. Natomiast okrągłe i kwadratowe meble są bardziej kompaktowe, przez co łatwiej można wprowadzić je do mieszkań o niewielkim metrażu.

Materiał wykonania stołu do jadalni

Materiał, z którego wykonany jest stół, to kolejny ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie wyposażenia do jadalni. Aby mebel mógł służyć przez długi czas, warto wybrać model z wysokiej jakości tworzyw.

Dobrym rozwiązaniem będzie zarówno drewniany stół, jak i sprzęt wykonany ze stali nierdzewnej i szkła, marmuru czy granitu. Meble z kamiennym blatem zwykle są najdroższe, ale kupno takich wyrobów to inwestycja na lata.

Dobór stołu i krzeseł do stylu wnętrza

Rozmiar, kształt czy trwałość to istotne, ale nie jedyne kwestie, które trzeba przeanalizować przed kupnem mebla. Ważne jest również dopasowanie stołu do aranżacji jadalni.

W sprzedaży jest wiele stołów o różnym wyglądzie. Część z nich ma klasyczny charakter, a inne lepiej wpisują się w założenia minimalizmu, stylu glamour czy innych trendów wnętrzarskich. Dobór odpowiedniego (pod kątem wizualnym) mebla wydaje się kluczowy dla utrzymania spójności w jadalni.

Stół rozkładany – czy warto wybrać taki model?

Przy wyborze stołu do jadalni warto sprawdzić, czy mebel ma funkcję rozkładania. Takie udogodnienie może przydać się podczas świąt lub rodzinnych uroczystości, na których zbiera się wiele osób.

Wymarzony stół do biesiadowania w większym gronie powinien mieć wygodny mechanizm rozkładania. Dlatego podczas kupowania rozsuwanego mebla warto przetestować jego funkcje.

Oprócz tego trzeba pamiętać, aby sprawdzić wymiary stołu po rozłożeniu. Jeśli powiększony blat zajmuje więcej miejsca, niż jest dostępne w jadalni, to kupno takiego modelu będzie mijało się z celem.

Praktyczne funkcje stołów jadalnianych

Z myślą o wyposażeniu niewielkich mieszkań powstały oryginalne stoły ze schowkami pod blatem. Takie wielofunkcyjne rozwiązania umożliwiają spożywanie posiłków, a także przechowywanie sztućców, serwetek czy innych przedmiotów. Tego typu mebel może okazać się nieoceniony w przypadku małego metrażu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii