sobota, 7 września, 2024
Strona głównaEksperciJak odnowić stare meble?

Jak odnowić stare meble?

Czasami tak przywiązujemy się do niektórych elementów wystroju naszego wnętrza, że nawet kiedy są one już zniszczone i nie wyglądają atrakcyjnie, za wszelką cenę nie chcemy ich wyrzucać. Często jednak nie stać nas na nowe meble i wyposażenie domu, dlatego chcąc nieco odmienić niskim kosztem wystrój mieszkania, decydujemy się odnowić stare meble. Jak odświeżyć meble i dać im drugie życie? Podpowiadamy.

Renowacja mebli od czego zacząć?

Renowację mebli należy zacząć od dokładnego obejrzenia każdego z przedmiotów, które chcemy odświeżyć. Warto ocenić ich stan i zastanowić się, jakich prac naprawczych wymagają. Jeżeli meble są w dobrym stanie, czasami wystarczy tylko je pomalować. Jeżeli jednak znajdują się na nich ślady użytkowania, a więc różnego rodzaju rysy, przetarcia, wgłębienia i inne ubytki, konieczna może być wymiana tapicerki lub pokrycie przedmiotu okleiną, bądź tapetą, która ukryje wszelkie mankamenty. 

Bardzo istotne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem wszelkich prac renowacyjnych ocenić, z czego wykonany jest mebel czy jest drewniany, z płyty MDF czy innego materiału, a także jakie znajdują się na nim powłoki zabezpieczające. Dzięki temu łatwo będzie można dobrać technikę odnawiania takiego przedmiotu, a także kupić wszystkie środki do renowacji mebli.

Tapicerowanie mebli

Odnawianie mebli tapicerowanych bardzo często wymaga wymiany tapicerki, która z upływem czasu ulega zniszczeniu. Sama konstrukcja krzesła, kanapy, wersalki czy fotela jednak zazwyczaj mimo upływu czasu, jest w dobrym stanie. Odświeżając meble tapicerowane, należy więc w pierwszej kolejności ocenić stan tapicerki. Jeżeli jest ona brudna, zniszczona i nie ma możliwości jej odświeżenia za pomocą dostępnych środków czystości i detergentów, należy ją usunąć. 

Jeżeli jednak podziurawiony, poplamiony lub brudny jest tylko materiał np. siedziska, który pokrywa gąbkę, należy obszyć wypełnienie nową, czystą, pasującą do stylistyki wnętrza tkaniną, aby stworzyć miłą w dotyku powierzchnię. Trudnym zadaniem może być wymiana tapicerki w większych meblach, takich jak kanapa czy wersalka. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby wykonać takie czynności, ponieważ chcemy je przeprowadzić np. na meblach skórzanych, lepiej powierzyć je specjalistom. Ceny profesjonalnej renowacji jednak często są dość wysokie.

Jak odnowić drewniane meble?

Jednym z najprostszych sposobów, dzięki którym można odnowić zwłaszcza meble drewniane, jest ich malowanie. Choć korzystając z tej metody, można zmienić wygląd nie tylko drewna, ale także mebli pokrytych okleiną, laminatem czy fornirem. Przed rozpoczęciem malowania należy dobrze przygotować powierzchnię, aby efekt malowania był zadowalający. Warto więc przygotować sobie następujące narzędzia: szlifierkę, papier ścierny, skrobak malarski, ściereczki bawełniane, pędzel i wałek do malowania, płyn do czyszczenia, folię ochronną i taśmę malarską. Dobrze jest zadbać również o swoje zdrowie i przygotować sobie maseczkę ochronną. Jeżeli w przedmiocie znajdują się wgłębienia, wówczas pomocna może być też masa szpachlowa.

Niezależnie od tego, jaką metodę odnawiania mebli wybierzemy, a więc czy chcemy je pomalować farbą, lakierować, woskować czy olejować, należy wcześniej usunąć z powierzchni takiego przedmiotu poprzednią powłokę, która się na nim obecnie znajduje, np. starą farbę.

Wszelkie prace należy rozpocząć od rozkręcenia mebla. Warto więc odkręcić na przykład nogi od stolika, zdjąć fronty z mebli kuchennych czy wyciągnąć szuflady z komody. Następnie każdy element trzeba bardzo delikatnie zeszlifować przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego, aby usunąć z niego poprzednią warstwę lakieru, lub farby, a także wszelkie zabrudzenia, a przede wszystkim go zmatowić. 

Malowanie starych mebli

Bardzo istotne jest, aby przed rozpoczęciem malowania, olejowania bądź bejcowania, usunąć z powierzchni starego mebla wszelkie zanieczyszczenia, które powstały wskutek jego oczyszczania za pomocą papieru ściernego. Kiedy mebel jest gotowy do malowania, należy nałożyć na niego przy pomocy niewielkiego pędzelka farbę podkładową. Po upływie czasu wyznaczonego na opakowaniu tego produktu można nanieść kolejną warstwę farby, tym razem w kolorze, który wybraliśmy. Po upływie czasu zalecanego przez producenta należy nałożyć drugą warstwę takiego produktu.

Jaką farbę do drewna wybrać?

Renowacja mebli drewnianych przy użyciu farby, choć wydaje się bardzo prosta, to jednak wiele osób w takiej sytuacji ma problem z doborem odpowiedniego produktu. Jaką farbę do drewna najlepiej więc wybrać? Obecnie w sklepach dostępne są różne tego typu produkty. Wśród najpopularniejszych wymienia się farbę akrylową, olejną, kredową, poliuretanową i ftalową. Ta pierwsza charakteryzuje się wysoką trwałością i dużą gamą kolorów, a także sporą wydajnością. 

Farba olejna charakteryzuje się specyficznym błyszczącym wykończeniem, odpornością na wilgoć i promieniowanie słoneczne. Farba kredowa z kolei ma naturalny zapach i dobrze kryje już przy jednej warstwie. Dostępne są jednak jej wersje, które pozwalają podkreślić rysunek słojów drewna. Poliuretanowa emulsja jest niezwykle odporna, dlatego najczęściej stosowana jest na zewnątrz. Ftalowa zaś zapewnia pełne krycie i łatwo się ją nakłada.

Lakierowanie mebli

Malowanie mebli to nie jedyny łatwy sposób na odświeżenie mebli wykonanych z drewna. Kolejnym sposobem na odnowienie mebli zaliczanym do trendów ostatnich sezonów jest ich lakierowanie. W tym przypadku również konieczne jest usunięcie starych powłok i zmatowienie wybranego przedmiotu, a więc kredensu, szafki, stołu czy krzesła. Lakierobejcę należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta w podobny sposób jak farbę. Obecnie dostępne są lakiery barwione, a także produkty bezbarwne.

Te drugie wykorzystywane są przez osoby, które chcą odnowić stare meble drewniane w taki sposób, aby przypominały na przykład te z czasów PRL, a więc chcą zachować widoczność słojów i nadać im wysoki połysk. W takim przypadku będziemy potrzebować pędzel lub wałek, dzięki którym równomiernie nałożymy lakierobejcę. Jeśli jednak chcemy zmienić kolor przedmiotu, sięgnijmy po barwiony lakier.

Renowacja starych mebli bejcowanie lub woskowanie

Odnowienie mebli ze starego drewna można wykonać nie tylko przy pomocy farby do mebli, ale także wykorzystując inne produkty, takie jak bejca czy wosk. W takim przypadku również powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić stan mebla i zdecydować czy można pokryć jego powierzchnię takimi preparatami jedynie po jej zeszlifowaniu, czy konieczne będzie uzupełnienie ubytków lub rys za pomocą masy szpachlowej. Decydując się na woskowanie, powinniśmy nakładać preparat w taki sam sposób, jak w przypadku olejowania, a więc delikatnie wcierać pędzlem, a następnie pozwolić mu się wchłonąć i wyschnąć.

Bejca z kolei jest środkiem, który wykorzystuje się do drewna, a także powierzchni drewnopodobnej. Jednak nie zabezpiecza ona przed czynnikami zewnętrznymi czy uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego po jej zastosowaniu, warto pokryć powierzchnię mebla bezbarwnym lakierem, farbą lub woskiem. Stosowana jest ona głównie w przypadku mebli w stylu vintage.

Odnawianie starych mebli zmiana okleiny

Niektóre meble szkoda wyrzucić, dlatego kolejnym sposobem na ich odnowienie jest zmiana okleiny. Jeżeli przedmiot pierwotnie był oklejony okleiną, należy ją zdjąć, a następnie rozpocząć szlifowanie. Należy usunąć głównie stary klej. Teraz już wystarczy zabrać się do pracy głównej, czyli przyklejenia okleiny, którą wcześniej wybraliśmy. W przypadku tej metody już po kilku chwilach właściciel będzie mógł cieszyć się odświeżonym meblem.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii