Urządzanie mikrokawalerki wymaga odpowiedniego rozplanowania przestrzeni. Małe wnętrza potrzebują inteligentnych rozwiązań, dzięki którym można wykorzystać cały potencjał mieszkania bez zagracania jego powierzchni. Jak sprostać temu zadaniu? Oto najważniejsze wskazówki dla osób aranżujących mikroapartamenty.
Jak urządzić mikrokawalerkę? Najważniejsze założenia
Mikrokawalerka to specyficzny rodzaj mieszkania, które wyróżnia się niewielkim metrażem. Tego typu lokale zwykle mają ok. 20 m2 i dlatego ich urządzenie jest pewnym wyzwaniem.
W przypadku małej powierzchni każdy metr jest cenny, a więc projekt wnętrza musi być naprawdę dobrze przemyślany. Podczas urządzania kawalerki ważną rolę odgrywa zarówno dobór odpowiedniego wyposażenia, jak i jego sprytne rozmieszczenie.
Nie bez znaczenia są również barwy zastosowane w niewielkim wnętrzu czy obecność dodatków dekoracyjnych. W przypadku małej przestrzeni powinno się stawiać na kolorystykę, która nie wywołuje efektu przytłoczenia.
Aby uniknąć męczącego wrażenia przesytu, warto także zrezygnować z nadmiaru ozdób. Ich obecność potrafi łatwo zagracić aranżację i sprawić, że mikrokawalerka nie będzie przyjemna ani praktyczna w użytkowaniu.
Kolory do małych wnętrz – jak optycznie powiększyć przestrzeń?
Podczas urządzania niedużej przestrzeni opłaca się wykorzystać triki wnętrzarskie, dzięki którym mieszkanie wydaje się bardziej przestronne. Jednym ze sposobów na optyczne powiększenie mikrokawalerki jest zastosowanie stonowanych barw.
W niewielkiej przestrzeni powinny dominować neutralna biel, jasna szarość albo przytulny beż. Osoby, dla których te kolory są zbyt nudne, mogą urządzić małe mieszkanie w delikatnych odcieniach pasteli.
Najważniejsze jest, aby w projektach kawalerek unikać nadmiaru intensywnych barw. Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z tonacji takich jak czerń, granat czy butelkowa zieleń. Mocne kolory można wplatać do aranżacji pod postacią pojedynczych akcentów, czyli np. sofy, dywanu lub dekoracyjnych poduszek.
Wybór mebli do mikrokawalerki – jak urządzić wielofunkcyjną aranżację?
Ograniczona liczba metrów kwadratowych sprawia, że w mikrokawalerce dobrze sprawdzają się wielofunkcyjne meble. Przy kupowaniu wyposażenia wnętrza warto więc zwrócić uwagę na produkty takie jak:
- rozkładaną sofę z funkcją spania;
- podwójne stoliki kawowe, które można wsunąć pod siebie;
- półkotapczan;
- biurko ścienne;
- stół lub ława ze schowkami pod blatem;
- piętrowe łóżko z pulpitem do pracy pod spodem.
Te i inne meble, które spełniają funkcje dwóch elementów wyposażenia, pozwalają zaoszczędzić nieco miejsca w mikroapartamencie. Dodatkowa przestrzeń zawsze jest pożądana, ale w przypadku małych mieszkań ma ona szczególnie dużą wartość.
Jak urządzić małe mieszkanie, aby było praktyczne? Dodatkowe pomysły
W przypadku bardzo małych przestrzeni zastosowanie wielofunkcyjnych mebli często okazuje się niewystarczającym zabiegiem. Dlatego przy projektowaniu mikrokawalerki warto zastanowić się nad budową antresoli.
Na takim podwyższeniu można umieścić łóżko i tym samym oddzielić strefę sypialni od reszty lokalu. Taki zabieg potrafi znacznie zwiększyć ilość przestrzeni użytkowej, a tym samym poprawić jej funkcjonalność.
W przypadku mikroapartamentów istotne jest również zagospodarowanie wszelkich wnęk. Wolną przestrzeń można wykorzystać np. do montażu szafek albo półek. W małych kawalerkach każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota.
Funkcjonalna łazienka w mikrokawalerce
W projekcie małej łazienki warto uwzględnić prysznic. Jest on praktyczniejszy niż wanna, ponieważ zajmuje znacznie mniej miejsca. Aby kąpielowe wnętrze było jak najbardziej funkcjonalne, zaleca się wykorzystanie natrysków typu walk-in.
Odpływ takiego prysznica jest zamontowany w podłodze, dzięki czemu konstrukcja nie ma progu czy brodzika. Dodatkowym plusem kabiny walk-in jest brak drzwi. Natrysk od reszty łazienki oddziela tylko jedna szyba.
Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Jego minimalistyczny wygląd sprawia, że toaleta jest optycznie powiększona.
Osobna kuchnia w kawalerce – czy to dobry pomysł?
W mikrokawalerkach najlepiej sprawdzają się salony z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie sprawia, że w lokalu nie ma wielu ścian działowych oraz drzwi. Efektem jest otwarta przestrzeń, która daje wrażenie przestronności.