Urządzanie wnętrz jest bardzo kosztowne, dlatego nie warto tracić pieniędzy na akcesoria i meble wątpliwej jakości. Gdy wydaje się już sporo środków na wyposażenie, należy stawiać na solidne konstrukcje, które posłużą przez wiele lat. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania mebli?
Solidne meble – materiał i jakość wykonania
Podstawowe cechy, jakimi powinny się charakteryzować wysokiej klasy meble, to:
- trwałość,
- funkcjonalność,
- odporność na uszkodzenia,
- stylowy design.
Żeby konkretne modele uznać za trwałe i wróżyć im wieloletni dobry wygląd, trzeba zwrócić uwagę na materiał, z jakiego powstały. Solidne meble przeważnie wykonuje się z naturalnego drewna. To surowiec szczególnie ceniony w świecie meblarskim, który zachowuje swój wygląd i klasę nawet przez kilkadziesiąt lat.
Drewniane meble to jednak nie wszystko. W przypadku sof czy foteli do salonu warto zastanowić się także nad wariantami skórzanymi. Zwykle naturalne surowce to te, które są w stanie znieść najwięcej i wciąż wyglądać pięknie. Płyty czy sklejki mogą okazać się zbyt liche lub zacząć się rozklejać po upływie czasu.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie płyty są niskiej jakości. Jeśli chce się wybrać model z takiego materiału, najlepiej zapoznać się z jak największą liczbą opinii dotyczących producenta, a także obejrzeć modele na żywo. Niektóre wcale nie odbiegają wykonaniem od modeli drewnianych.
Na pewno czynnikiem niepokojącym powinna być zaskakująco niska cena. Niestety trzeba się liczyć z tym, że solidnie wykonane meble będą dość sporo kosztować. Wszystko dlatego, że surowce, z których są wykonane, są kosztowne nawet dla ich producentów.
Przed wyborem konkretnych modeli warto udać się do co najmniej kilku sklepów i sprawdzić, jak prezentują się meble na różnym poziomie wykonania. Każdy powinien ocenić, na jakiej jakości mu zależy i ustalić, które dodatkowe opcje są dla niego ważne (np. cichy domyk w szafkach kuchennych).
Jak znaleźć funkcjonalne elementy wyposażenia?
Użytkowanie mebli powinno być wygodne i spełniać oczekiwania domowników. Gdy inwestuje się w solidne i trwałe modele z wysokiej jakości materiałów, trzeba zwrócić uwagę na funkcjonalność elementów wyposażenia. W szafkach szczególnie liczą się pojemność, a także ułożenie wewnętrznych półek lub uchwytów na wieszaki.
Dobrym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie np. szafy zabudowanej lub garderoby według własnych potrzeb i wykonanie jej u stolarza. Dzięki temu da się precyzyjnie dopasować funkcjonalność mebli do przedmiotów, jakie chce się w nich przechowywać.
W przypadku niektórych mebli ceni się także ich wielofunkcyjność. To szczególnie ważne w przypadku stołów i kanap, które powinny się rozkładać. Gdy przyjeżdżają goście, można wygodnie powiększyć powierzchnię stołu czy wykorzystać sofę jako łóżko do spania. Warto korzystać z takich rozwiązań, bo nigdy nie wiadomo, co przyda się w przyszłości.
Funkcjonalność to także ergonomia. Przed zakupem biurka, krzesła, fotela czy kanapy, powinno się sprawdzić, czy są one wystarczająco wygodne. Dlatego tak ważne jest testowanie poszczególnych elementów w sklepach stacjonarnych. Trzeba także zadbać o pełne wykorzystanie przestrzeni, by jak najefektywniej zaplanować rozmieszczenie przedmiotów.
Ponadczasowy design mebli drewnianych
Meble do salonu czy kuchni często projektuje się według aktualnie panującej mody, ale trendy szybko mijają. Czasami utrzymują się zaledwie przez sezon lub kilka. Warto wybierać estetyczne elementy wyposażenia o klasycznym, ponadczasowym designie, który nie wyjdzie z mody nawet mimo upływu lat.
Meble drewniane o prostych, harmonijnych, minimalistycznych wzorach to klucz, by cieszyć się eleganckimi i uniwersalnymi modelami przez długi czas. Solidne warianty powinno się też łatwo czyścić. Żeby maksymalnie przedłużyć ich żywotność, trzeba dbać o regularną konserwację.