Osoby z niepełnosprawnościami przeważnie poruszają się na wózkach inwalidzkich, co niekiedy powoduje kłopoty w przemieszczaniu się po domu czy przestrzeni miejskiej. Na jakie elementy zwracać uwagę podczas projektowania toalety dla osób ze specjalnymi potrzebami architektonicznymi?
Łazienka dla osób z niepełnosprawnością – architektura
Kiedy przeprowadza się remont łazienki lub projektuje np. dom pod budowę, należy zwrócić uwagę na to, by dostęp do pomieszczenia był jak najłatwiejszy. Najlepiej, gdyby można było się dostać do środka bez konieczności pokonywania schodów, wysokich progów, zbyt wąskich drzwi czy nierówności na podłodze.
Za małe przejście lub wysoki próg mogą być dla osoby z niepełnosprawnością barierami nie do pokonania i wręcz uniemożliwić jej samodzielne przedostanie się do pomieszczenia. To ogromne utrudnienie, kiedy ta chce sama skorzystać z łazienki. Jeśli w projekcie nie ma opcji pozbycia się schodów, należy zamontować specjalny schodołaz lub podjazd.
Wszystkie elementy wyposażenia łazienki trzeba rozmieścić tak, aby osoba na wózku miała odpowiednią ilość przestrzeni do ruchu. W przepisach dotyczących aranżacji tego typu pomieszczeń publicznych znajduje się informacja, że obrys zewnętrzny ma wynosić minimum 200 cm x 240 cm, a pole manewru co najmniej 150 cm x 150 cm. Warto się tego trzymać także w domu czy mieszkaniu.
Jak dostosować łazienkę do osoby z niepełnosprawnością?
Funkcjonalna łazienka dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim powinna zawierać antypoślizgową posadzkę. W sklepach łatwo znaleźć kafelki, które zapobiegają niebezpiecznym poślizgnięciom. Należy pamiętać także o odpowiednim oświetleniu, aby pomieszczenie było jasne i komfortowe w użytkowaniu.
Obok toalety należy zamontować specjalny uchwyt. Poręcze zwykle mają postać stalowej, podwójnej rury, którą mocuje się do ściany. Warto umieścić je także przy umywalce oraz pod prysznicem. Znacznie pomagają one w zsiadaniu z wózka i wsiadaniu na niego.
Toaleta i umywalka powinny znajdować się niżej niż w przypadku zwykłych pomieszczeń, aby można było z nich skorzystać bezpośrednio z wózka. Jeśli osoba z niepełnosprawnością korzysta z pomieszczenia bez pomocy innych, lepiej zrezygnować z wanny. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie prysznic z niskim lub podpłytkowym brodzikiem.
Pod prysznicem należy umieścić siedzisko, które pozwoli na komfortowe i bezpieczne dbanie o higienę. Baterie oraz półki z płynami do kąpieli muszą być na takiej wysokości, by łatwo było z nich korzystać właśnie w pozycji siedzącej. Wszystkie elementy niezbędne do używania łazienki (papier toaletowy, kosmetyki, ręczniki) powinny być nieco niżej niż w pomieszczeniu dla osób bez niepełnosprawności.
W pomieszczeniu z WC i kabiną prysznicową należy unikać wolnostojących elementów, które mogłyby zakłócić poruszanie się na wózku lub takich, które łatwo przewrócić. Wszystkie drobne rzeczy najlepiej umieścić w niskich szafkach z uchwytami przystosowanymi do łatwego otwierania.
Dlaczego trzeba dostosować łazienkę do potrzeb osób starszych lub z niepełnosprawnością?
Projekt łazienki powinien być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ponieważ tylko odpowiednio zaaranżowane pomieszczenia pozwalają takim ludziom bezpiecznie i komfortowo z nich korzystać. Odpowiedni montaż sedesu czy prysznica, a także inne udogodnienia zwiększają zakres ruchowy i funkcjonalność miejsca.
Odpowiednia przestrzeń manewrowa nie wpływa negatywnie na wygodę użytkowania innych osób. Sprawia jedynie, że pomieszczenie staje się bardziej komfortowe dla wszystkich i nikogo nie wyklucza. Łazienka dla seniora czy osoby z niepełnosprawnością to ogromne udogodnienie i możliwość samodzielnego korzystania z pomieszczenia, w którym ogromnie liczy się poczucie prywatności.