Kącik dla pupila powinien łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką. Idealne miejsce dla zwierzęcia musi spełniać jego potrzeby oraz zapewniać mu bezpieczeństwo i komfort. Jak stworzyć taką przestrzeń w sposób, który będzie uwzględniać dotychczasową estetykę wnętrza mieszkania lub domu?
Podstawowe zasady projektowania kącika dla pupili domowych
Należy rozpocząć od przedstawienia podstawowych informacji – projektowanie przestrzeni dla pupili domowych wymaga przemyślenia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim trzeba ustalić lokalizację kącika. Idealne miejsce będzie:
- oddalone od hałaśliwych stref (m.in. przedpokojów i kuchni);
- zapewniać dostęp do naturalnego światła;
- przestrzenne (aby nie ograniczać swobody ruchów zwierzęcia).
Oczywiście konieczne będzie również uwzględnienie specyficznych potrzeb i zachowań ulubieńców. Warto pamiętać, że np. codzienne życie kotów różni się od codziennego życia psów. Te pierwsze cenią sobie m.in. możliwość wspinaczki i obserwacji otoczenia z wysokości, dlatego warto zainwestować w drapaki z platformami.
Natomiast psy bywają zwolennikami relaksu i długich drzemek. W tym przypadku warto więc postawić na miękkie legowiska i strefę zabawek do żucia, które okażą się pomocne w utrzymaniu prawidłowej kondycji zębów i dziąseł.
Nie bez znaczenia będą materiały, z których wykonane są meble i akcesoria. Muszą być trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości, a do tego bezpieczne dla zwierząt. Należy unikać produktów o ostrych krawędziach, a także takich, w których zastosowano np. toksyczne i alergizujące substancje.
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla urządzenia kącika zwierząt domowych
Należy poszukać miejsca, które będzie ciche i spokojne, ale jednocześnie dostępne, by zwierzęta mogły czuć się częścią życia domowego. Zaleca się rozważyć strefy blisko głównych obszarów socjalnych, np. salon, ale z dala od drzwi wejściowych. Pomoże to uniknąć stresu powodowanego m.in. przez nadmierny przepływ domowników.
Wspomniane już naturalne światło będzie przekładać się na pozytywny wpływ na samopoczucie pupila. Umiarkowanie słoneczne miejsce ułatwi również dostrzeganie zabrudzeń (m.in. sierści i plam).
Nieodpowiednie będzie natomiast bezpośrednie nasłonecznienie. To dlatego, że pupile z krótką sierścią mogą się oparzyć lub przegrzać. Dostęp do okna z widokiem zapewni ponadto dodatkową rozrywkę w postaci obserwowania otoczenia – uwielbiają ją zarówno koty, jak i psy.
Miski na jedzenie i wodę mogą znajdować się w kuchni, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Dzięki temu właściciele będą mogli łatwiej upewnić się, że zwierzęta nie podjadają w nieodpowiednich do tego porach.
Meble i akcesoria dostosowane do potrzeb zwierzaków w domu
Jakie meble i akcesoria będą odpowiednie dla zwierzaków domowych? Głównie:
- łóżka;
- kojce;
- kocyki;
- drapaki;
- zabawki interaktywne;
- gryzaki.
Wszystkie z nich muszą być dostosowane do rozmiaru, wagi i zachowań konkretnego zwierzęcia, aby zapewnić maksymalną funkcjonalność i wygodę. To całkiem oczywiste – większe psy potrzebują większych kojców, natomiast aktywne koty pragną większych drapaków do ostrzenia pazurów.
Legowiska da się zrobić np. z nieużywanych już mebli. Fotele, kanapy i sofy wystarczy zabezpieczyć materiałami odpornymi na zarysowania i łatwymi do czyszczenia. W sklepach dostępne są też specjalne pokrowce i futerały. Taka metoda pozwala zaoszczędzić pieniądze w początkowych momentach przebywania zwierzęcia w domu.
Zastosowanie bezpiecznych materiałów i rozwiązań w legowiskach dla psów lub kotów
Należy upewnić się, że wspomniane legowiska będą bezpieczne. To dlatego, że zwierzęta mogą je m.in. gryźć i lizać. Z tego powodu produkty nie powinny zawierać np. szkodliwych chemikaliów lub barwników, które prowadzą do alergii i podrażnień skóry.
Zaleca się wybór akcesoriów pochodzących z zaufanych źródeł i cechujących się odpowiednimi certyfikatami. Eksperci sugerują, aby w tym przypadku zdecydować się na wizytę w sklepie stacjonarnym, a nie internetowym (umożliwi to wypytanie sprzedawcy o wszystkie istotne czynniki i obejrzenie towaru na żywo).
Po czym poznać dobre legowisko? Po tym, że zostało wyposażone w ściągany pokrowiec, który da się prać. Takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie higieny. To doskonały sposób na uniknięcie nieprzyjemnych zapachów w strefach wspólnych dla zwierząt i ludzi.
Integracja strefy psa i kota z aranżacją całego mieszkania
Warto skoncentrować się na dobieraniu wyposażenia, które będzie harmonizować z ogólną paletą kolorystyczną i teksturami wykorzystywanymi w domu. Wybierając materiały podobne np. do tych, które zastosowano w dywanach i zasłonach, można płynnie wpleść strefę zwierzęcą w istniejący wystrój wnętrz. Zapewni to estetyczną spójność i pomoże utrzymać wrażenie porządku oraz przemyślanej aranżacji przestrzeni.
Tworzenie stymulującego środowiska dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierząt w domu
Nie można tłumić naturalnych zachowań psich i kocich – może doprowadzić to w skrajnych przypadkach nawet do zwierzęcej depresji. Trzeba powiedzieć wprost: przestrzeń musi być dopasowana do naturalnych instynktów. Chęć eksploracji i gryzienia lub drapania jest całkowicie normalna i przyczynia się do lepszego samopoczucia zwierząt, a nawet potrafi zapobiegać powstaniu problemów behawioralnych.
Zastosowanie tych porad usprawni proces tworzenia strefy odpowiedniej nie tylko dla mieszkania, ale przede wszystkim samych pupili domowych.