poniedziałek, 10 czerwca, 2024
Strona głównaKuchnia i jadalniaSztućce i naczyniaJak dobierać sztućce do różnych stylów zastawy stołowej?

Jak dobierać sztućce do różnych stylów zastawy stołowej?

Kiedy odwiedza się restauracje, często uwagę gości przyciągają ciekawe naczynia, wystrój czy wybór sztućców. Aspekty wizualne mogą wpływać na odbiór całego miejsca, dlatego warto zatroszczyć się o nie także w domu. Na co zwrócić uwagę, by naczynia i sztućce idealnie ze sobą współgrały?

Różne style zastawy stołowej a komplet sztućców

Poszczególne elementy zastawy stołowej powstają w wielu różnych stylach. Niektórzy decydują się na całe komplety talerzy, misek czy tac, podczas gdy inni poszukują oryginalnych produktów z różnorodnych źródeł. Dużą popularnością cieszą się unikatowe, ceramiczne kubki, talerze czy półmiski. Niezależnie od sposobu kompletowania zestawu, najczęściej spotyka się następujące designy:

  • elegancki;
  • tradycyjny;
  • minimalistyczny;
  • rustykalny.

Do każdego stylu zastawy pasują inne komplety łyżek, noży i widelców. Eleganckie sztućce mogą zawierać np. bogate zdobienia, podczas gdy nowoczesne sztućce będą zwykle bardzo minimalistyczne i utrzymane w niestandardowym kolorze (np. miedzianym). Oto przykładowe rozwiązania do wszystkich najpopularniejszych designów:

  • elegancki – sztućce srebrne z wykończeniem o wysokim połysku, z grawerowanymi wzorami na rękojeściach, mogą je cechować także wykwintne kształty;
  • tradycyjny – uniwersalne, proste sztućce wykonane ze stali nierdzewnej, które mają bardzo delikatne zdobienia lub wcale ich nie zawierają;
  • minimalistyczny – często sztućce w kolorze czarnym czy złotym o bardzo prostym kształcie i bez zbędnych dekoracji, modne jest wśród nich matowe wykończenie;
  • rustykalny – solidne sztućce o obłych kształtach, które często wyróżniają się oryginalnym wykończeniem rękojeści np. z drewna.

Jakie sztućce wybrać? Kluczowe aspekty

Sztućce powinny pasować kolorem do barw talerzy i misek, z którymi mają tworzyć komplet. Do jasnej zastawy odpowiednie będą wszystkie modele, ze szczególnym uwzględnieniem srebrnych wariantów. W nowoczesnym wydaniu na przełamanie warto dobrać czarne noże i widelce. Złote zestawy skomponują się zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi talerzami.

AdobeStock 173020969

Podczas poszukiwań należy zwrócić uwagę na solidność materiału użytego do produkcji. Komplety powstają najczęściej z niklu, chromu czy aluminium. Od rodzaju stopu zależy m.in. podatność na odkształcenia, odporność na korozję czy możliwość mycia w zmywarce. Najlepiej przetestować sztućce na żywo w sklepie i sprawdzić, czy nie są zbyt elastyczne i czy ergonomicznie układają się w dłoni.

Kwestia wyglądu łyżeczek czy widelczyków powinna być drugorzędna, ale również ważna. Kiedy znajdzie się już modele wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na to, czy design wpisuje się w gusta kupującego, a także czy komponuje się z wybraną zastawą stołową. Do codziennego użytku lepiej sprawdzą się proste, minimalistyczne modele. Na ważne uroczystości można sięgnąć po bogato zdobione warianty.

Idealny zestaw sztućców – dlaczego warto go znaleźć?

Idealnie dopasowane sztućce dodają elegancji i spójności całej zastawie stołowej. Pasujące widelce czy łyżki sprawiają, że całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie i stylowo. Zachwyca to nie tylko przybywających w odwiedziny gości, ale i wszystkich domowników.

Ładne sztućce podkreślają piękno zastawy stołowej. Stanowią uzupełnienie skrupulatnie kompletowanych zestawów i wpływają na odbiór całej jadalni czy kuchni. Poza tym ich funkcjonalność i ergonomia odpowiadają za komfort spożywania posiłków każdego dnia.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii