niedziela, 5 stycznia, 2025
Strona głównaPoradySmart home dla seniorów. Jak technologia może ułatwić życie starszym osobom?

Smart home dla seniorów. Jak technologia może ułatwić życie starszym osobom?

Współczesne technologie inteligentnego domu mogą zapewniać seniorom komfort i bezpieczeństwo, a nawet pomóc im w zachowaniu niezależności. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie – z tego powodu są zwykle warte swojej ceny. Czego koniecznie trzeba dowiedzieć się na ich temat?

Dlaczego inteligentny dom może okazać się przyjazny seniorom?

Smart home umożliwia automatyzację codziennych zadań i personalizację środowiska mieszkaniowego. Inteligentne systemy technologiczne znacznie ułatwiają obsługę urządzeń domowych – skorzystać na tym mogą przede wszystkim osoby starsze, które mają ograniczoną mobilność (m.in. ze względu na problemy zdrowotne) lub odczuwające trudności z wykonywaniem rutynowych czynności.

Przykładowo, popularne sterowanie głosem obniża próg technologiczny. Zapewnia ono domownikom łatwy dostęp do sterowania zainstalowanymi udogodnieniami, a zwłaszcza panelami odpowiedzialnymi za:

  • temperaturę wnętrza;
  • wilgotność powietrza;
  • natężenie oświetlenia.

Czujniki ruchu i drzwi z kamerami zapewniają ochronę przed niepożądanymi wizytami, informując mieszkających o potencjalnych niebezpieczeństwach – nawet upadkach i nagłym pogorszeniu stanu zdrowia (monitoring wysyła wówczas powiadomienia na telefony opiekunów). Warto zadbać o to, aby mieć szansę na szybką reakcję w przypadku wystąpienia kryzysowych zdarzeń.

Oczywiście należy również wspomnieć o aspekcie rozrywkowym. Wirtualni asystenci domowi dostarczają m.in. szansę na uproszczone korzystanie z ulubionych platform streamingowych. Są w stanie nawet przypomnieć o konieczności zażycia leków podczas słuchania muzyki. Możliwości użycia są tak naprawdę nieograniczone.

Podstawowe elementy smart home dla osób starszych

Za podstawowe elementy wyposażenia smart home dla osób starszych można uznać:

  • czujniki ruchu i upadku (monitoring);
  • termostaty;
  • wideodomofony;
  • włączniki dotykowe;
  • naścienne routery;
  • alarmy i systemy przeciwpożarowe;
  • asystenci głosowi;
  • bezpieczniki gniazdek elektrycznych.

Te urządzenia stanowią absolutny fundament funkcjonalnego środowiska mieszkalnego. Ważne jest, aby można było zarządzać nimi z poziomu jednostki centralnej. Do tego można dołączyć również inteligentne zamki – zapewniają łatwe udzielanie dostępu rodzinie i opiekunom bez potrzeby fizycznego przekazywania kluczy (także minimalizują szansę ich zgubienia).

Zaawansowane technologie ułatwiające życie seniorów

Oprócz podstawowych urządzeń warto rozważyć również zakup zaawansowanych technologii. Przede wszystkim zalicza się do tego sprzęt typu wearable, czyli m.in. smart zegarki, które umożliwiają monitorowanie parametrów zdrowia, a dokładnie:

  • tętno;
  • ciśnienie krwi;
  • jakość snu;
  • ilość spalanych kalorii.

Niektóre z nich są wyposażone w funkcje alarmowe, które są aktywowane w przypadku wykrycia niepokojących zmian (np. nieregularne bicie serca lub spadek ilości oddechów w ciągu doby).

Smart home dla seniorow. Jak technologia moze ulatwic zycie starszym osobom

Przydatne okażą się roboty wspomagające. Mogą sprzątać, przenosić przedmioty, a nawet przygotowywać proste posiłki. Dostępne są nawet warianty wyposażone w opcje interaktywne, a tym samym zapewniają towarzystwo i wspierają zdrowie emocjonalne seniorów – może to mieć pozytywny wpływ na ich samopoczucie i zmniejszać poczucie izolacji.

Trzeba jednak wspomnieć o tym, że te rozwiązania zaliczają się do droższych. Są warte swojej ceny, a zwłaszcza wszystkie inteligentne urządzenia medyczne. Ich wykorzystanie należy omówić jeszcze przed użyciem z lekarzem przypisanym do seniora.

Praktyczne wskazówki przy wdrażaniu inteligentnych asystentów

„Wszystko albo nic” to złe podejście. Zamiast inwestować w pełną gamę urządzeń od razu, lepiej zdecydować się na stopniowe wprowadzanie nowych technologii. Pozwoli to rozłożyć koszty w czasie i zagwarantuje użytkownikom szansę na adaptację do każdego urządzenia osobno. Zacząć można np. od kupna inteligentnego asystenta głosowego.

Następnie dokupować te, które są proste w obsłudze i zapewniają konkretne korzyści. Ekosystem trzeba sukcesywnie rozszerzać o następne urządzenia, kierując się przy tym potrzebami i preferencjami seniora. Nie można zmuszać domowników do korzystania z konkretnych rozwiązań – takie działanie może ich jedynie do tego zniechęcić.

Bezpieczeństwo i prywatność w smart home podczas codziennego życia seniorów

Producenci systemów smart home traktują aspekt bezpieczeństwa priorytetowo. Technologie są projektowane tak, aby były odporne na ataki hakerskie, oferując zaawansowane szyfrowanie danych i zabezpieczenia. Kluczowym elementem utrzymania niskiego poziomu ryzyka jest regularne aktualizowanie oprogramowania używanych urządzeń.

Czy warto zainteresować się tym tematem i zacząć wdrażać pewne rozwiązania do domu seniora? Oczywiście, że tak! To prosty sposób na ułatwienie życia sobie i innym.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii