lastryko dekoracje
decofilia.com

Lastryko zwane inaczej lastriko, terazzo lub potocznie „salcesonikiem”, to nic innego jak sztuczny kamień, który powstał ze zmieszania grysu, cementu i wody. W latach 90 nielubiany, teraz coraz częściej stosowany w aranżacji modnych ostatnio wnętrz minimalistycznych.

Pod koniec ubiegłego stulecia lastryko było postrzegane jako materiał do wykańczania posadzek, klatek schodowych, a często nawet parapetów i ….grobowców. Ponieważ w owych czasach widoczne było prawie wszędzie, dziś często nie kojarzy się dobrze, i na myśl przywołuje mało atrakcyjne dla nas czasy, kiedy brak było jakiejkolwiek wnętrzarskiego wyboru.

lastryko w kuchni
decofilia.com
lastryko wyspa kuchenna
decofilia.com
dekoracje z lastryko
homeflooringpros.com

Jednak najnowsze trendy pokazują, że lastryko wraca do łask w różnych formach i kolorach, a architekci wnętrz coraz częściej sięgają po ten kamień lub choćby jego imitację na innych surowcach.

lastryko
decofilia.com

Lastryko – trwały materiał

kolorowe lastryko w mieszkaniu
decofilia.com

Lastryko ma swoje niezaprzeczalne plusy. Jest to po prostu bardzo solidny materiał, można zaryzykować stwierdzenie, że praktycznie niezniszczalny. Jego niezwykle twarda powierzchnia jest wyjątkowo odporna na uszkodzenia (pęknięcia, odpryski) oraz ścieranie. Lastryko dodatkowo nie ulega negatywnym wpływom promieniowania UV oraz wilgoci – to ze względu na tę ostatnią cechę, świetnie sprawdza się w łazienkach oraz jako np. blat kuchenny.

łazienka z lastryko
decofilia.com
dekoracja łazienkowa z lastryko
decofilia.com

Lastryko – różnorodne formy

Kiedyś nieatrakcyjny i wydawałoby się – bez wyrazu, dziś wzbudza zainteresowanie w trendach dekoracyjnych. Industrialno-minimalistyczny charakter materiału stanowi bowiem obecnie ciekawą alternatywę w aranżacji surowych, modernistycznych wnętrz (salonów, kuchni i całych łazienek).

dekoracje do salonu z lastryko
decofilia.com

Lastryko to teraz niekoniecznie tylko podłogi czy parapety. To również całe ściany, wanny a nawet stoły. Kto nie lubi „ciapatej faktury” w dużych rozmiarach, może pokusić się o dekoracje z motywem terazzo: zegar, tacę, wazon czy półkę. Tym bardziej, że formuła lastryka ma swoje odzwierciedlenie w tkaninach (dywany, firanki, poszewki poduszek), dekoracjach z plastiku, papieru i ceramiki.

dekoracja przedpokoju z lastryko
decofilia.com
lastryko w lampce
decofilia.com

W dzisiejszych czasach lastryko nabrało również kolorów. W jego produkcji zaczęto stosować pigmentację, dlatego obecnie nie jest to już wyłącznie szara masa z jasnymi oczkami. W nowoczesnych aranżacjach możemy spotkać materiał ten w odcieniach pudrowego różu czy pomarańczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here