czarne ściany jakie modne
czarna ściana

Czerń to kolor klasyczny – z mody praktycznie nie wychodzi nigdy. Łączyć ją można z każdą barwą, ponieważ stanowi świetne dopełnienie i doskonale tonuje. Czerń to kolor elegancji, wyrafinowania i luksusu. Klasyczna mała czarna zawsze będzie kojarzyć się z dobrym smakiem.

Czarna ściana: tajemniczość, seksowność, dostojność

W kręgu kultury europejskiej czerń to kolor żałoby i śmierci. Ale jednocześnie jest kolorem elegancki, luksusu i wyrafinowania. To jednocześnie kolor nowoczesności jak i tradycji. Czarny kolor kojarzony jest z tajemniczością, seksem czy władzą.

Czarne ściany: z jakimi kolorami je łączyć?

Decydując się na czarny kolor we wnętrzu pamiętajmy, aby łączyć go z 2-3 barwami. Jeśli zastosujemy więcej kolorów powstanie męczące dla psychiki natłoczenie kolorów.

Kolor czarny dobrze łączy się ze szkłem, wzorami geometrycznymi i błyszczącymi nawierzchniami. Warto łączyć ją z bielą, żółcieniami, różem, limonkową zielenią bądź czerwienią.

Czarne ściany w pokoju dziennym

To rzeczywiście rzadko spotykany kolor ścian. Częściej wykorzystywany jest jako kolor dodatków czy tkanin obiciowych. Czarne ściany są dość zobowiązujące, ale eleganckie – oczywiście pod warunkiem, że dobrze skomponuje się je z dodatkami.
czarna ściana fot.: Usona Czarna ściana w salonie, fot.: Dawna Jones Design
czarne ściany w salonie, fot.: Tracy Murdock Allied Asid czarne ściany w mieszkaniu, fot.: Elad Goen Photography

Czarne ściany w sypialni

Przytłaczająco? Wcale nie musi tak być. Jest tylko jedne warunek, że starannie dobierze się dodatki oraz kolor i wykończenie podłogi. Mimo tego, że czarny kolor dobrze łączy się z większością barw to we wnętrzach niektóre połączenia mogą być męczące. I tak naprawdę wybiera się do czerni kolory stonowane, nie narzucające się. Bo to czerń właśnie ma być tą dominantą i tylko w połączeniu z bezpiecznymi kolorami nie męczy.

czarne ściany w sypialni, fot.: Eenigwonen.nl sypialnia i czarne ściany, źródło: tumbrl.com
czarne ściany we wnętrzach, fot.: Vicki Bergelt Interior Design czarne ściany we wnętrzu, fot.: Cynthia Lynn Photography

Czarne ściany w pokoju dziecka

Oczywiście. Sprawdzają się również w pokojach dziecięcych i młodzieżowych. I to nie tylko dlatego, że są trudne do zabrudzenia.

Podobnie jak w kuchniach, w tych pokojach farba tablicowa sprawdza się rewelacyjne. Dzieci mając możliwość pisania po ścianie specjalnie do tego przygotowanej rozwijają zarówno zdolności manualne jak i wyobraźnię. A rodzice mają pewność, że ściany w pozostałych pomieszczeniach nie będą już mazane.

Czarna ściana w pokoju dziecka, fot.: J Manning Studio czarne ściany w pokoju dziecinnym, fot.: Hufft Projects
czarna ściana w pokoju młodzieżowym, fot.: Dennis Mayer Photography Czarna ściana w pokoju dla dziecka, fot.: Inviec Interior Design

Czarne ściany w kuchni

Kilka lat temu w sklepach pojawiły się farby tablicowe, które najpierw podbiły wnętrza w restauracjach i przeróżnych barach. Doskonale sprawdzają się także w mieszkaniach. Najczęściej wykorzystywane są w kuchniach, gdzie ściana często służy jako tablica, na której zapisuje się bieżące sprawy domowników, takie jak lista zakupów czy plan zajęć dzieci.

czarne ściany w kuchni, fot.: Schappacher White Architecture
czarne ściany w aranżacji kuchni, fot.: Foodyhomes.com czarne ściany modne, fot.: Folg Bengtgarden
czarne ściany w aranżacji kuchni, fot.: Alan Mascord Design Associates kuchnia czarne ściany, fot.: boligmasinet.dk

Czarna ściana w łazience

Łazienki, w których ściany zaaranżowano w czerni to zwykle pomysły odważnych projektantów wnętrz. Takie aranżacje rzadko bowiem goszczą na łamach popularnych pism wnętrzarskich, w których raczej lansuje się kolor biały i pastelowy jako bezpieczne wykończenie łazienki.

Ale jak widać na tych aranżacjach takich wnętrz wcale nie trzeba się bać. Wystarczy odrobinę się zastanowić i nie przesadzić z ilością czerni, bo w przeważającej większości może być męcząca nie mówiąc już o ponurości.

czarne ściany w łazience, fot.: Joseph Parisi Interiors
czarne ściany w salonie kąpielowym, fot.: Marazzi czarne ściany w mieszkaniu, fot.: Crisp Architects
czarne ściany w pokoju, fot.: Arpa Design Build czarne ściany na poddaszu, fot.: K2 Design
czarne ściany w mieszkaniu, fot.: RHL Studio czarne ściany w salonie kąpielowym, fot.: Popp Littrell Architecture+Interiors

Czarne ściany w korytarzach

czarne ściany na klatce schodowej, fot.: Thpmas Jacobson Construction czarne ściany, fot.: Branca
czarne ściany w domu, fot.: Groop Dizin czarne ściany w aranżacji wnętrza, fot.: Yammar Design

 

 

1 KOMENTARZ

  1. ania

    Odważne są te czarne ściany, szczególnie w sypialni. Ale całkiem fajne, fajne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here