piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaAkcesoria i dekoracjeWykładziny dywanowe – hit czy kit?

Wykładziny dywanowe – hit czy kit?

Aranżacja przytulnych wnętrz wymaga odpowiedniego doboru materiałów. W Stanach Zjednoczonych, ale nie tylko, sporą popularnością cieszą się wykładziny dywanowe. Czy są one jednak wciąż modne w wystrojach tak samo, jak przed laty? Czas to sprawdzić!

Wykładzina dywanowa – zalety

Wykładziny dywanowe charakteryzują się miękkością i są bardzo przyjemne w dotyku, więc bez problemu można po nich chodzić boso. Dzięki temu, że powstają z materiałów, łatwo wprowadzają do wnętrz przytulność i poprawiają komfort domowników. Ich struktura podnosi również poziom bezpieczeństwa, np. kiedy małe dziecko przewróci się na podłogę, uderzenie będzie nieco zamortyzowane.

Tekstylia w pomieszczeniach pochłaniają dźwięki i zwiększają komfort akustyczny przestrzeni. Pokrycie całych podłóg wykładzinami dywanowymi znacznie poprawia poziom absorbowania odgłosów i sprawia też, że w mieszkaniu zwiększa się izolacja termiczna. Dzięki materiałowi ciepło w mniejszym stopniu ucieka z mieszkania.

Poza tym wykładziny dywanowe występują w wielu wzorach i kolorach, przez co łatwo dopasować je do każdego wnętrza. Ich montaż bywa również znacznie szybszy niż kładzenie paneli czy kafli. Są trwałe i z powodzeniem można z nich korzystać przez lata, o ile odpowiednio się je pielęgnuje.

Wady wykładzin na podłodze

Choć wykładziny zapewniają estetyczny komfort i są przyjemne w dotyku, mają również swoje wady. Pierwsza z nich to fakt, że trudniej usunąć z nich zabrudzenia w porównaniu z kafelkami czy panelami. Kiedy np. rozleje się jakąś ciecz, ta natychmiast wsiąka w materiał i wymaga specjalistycznego czyszczenia. W przeciwnym razie na podłodze mogą pojawić się trwałe plamy.

Gdy ma się dzieci, wykładziny zwiększają poziom ich bezpieczeństwa, ale stanowią kolejne ryzyko w kwestii sprzątania. Jeśli dziecko bawi się, chociażby plasteliną, jej kawałki mogą być trudne do usunięcia z materiału. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zwierząt, które niekiedy mogą pobrudzić podłogę, a ich sierść mocno osadza się w tkaninie.

AdobeStock 170353338

Jeśli w domu mieszkają alergicy, wykładzina może okazać się siedliskiem alergenów takich jak kurz i nie tylko. To przyczynia się do nasilenia objawów w postaci kataru czy kichania. W takiej sytuacji dywany muszą być bardzo często czyszczone, aby jak najlepiej pozbywać się wszelkich czynników drażniących.

Wykładziny – hit czy kit?

Wykładziny dywanowe w niektórych wnętrzach wyglądają naprawdę pięknie. Trzeba przyznać, że utrzymują się w modzie od lat i wciąż pasują do nowoczesnych aranżacji. Przed podjęciem decyzji o montażu należy jednak dokładnie rozważyć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania.

Wykończenie podłóg wykładzinami można uznać za hit, ponieważ jeśli dobrze skomponuje się tkaninę i długość włosia z pozostałymi elementami wyposażenia, osiąga się komfortowe i przytulne przestrzenie. Wykładziny pasują przede wszystkim do sypialni, do których wprowadzają ciepłą, relaksującą atmosferę.

Jasne warianty idealnie wpisują się w minimalistyczne trendy aranżacji wnętrz. Można je śmiało zastosować m.in. w stylach skandynawskim czy nowoczesnym. Zdecydowanie lepiej sięgać po gładkie warianty, ponieważ wzorzyste wykładziny mogą wprowadzić do pomieszczenia nadmierny chaos lub nawet kicz.

A może dywan?

Dywan to praktyczne rozwiązanie dla osób, które nie są do końca przekonane co do wykładziny. Zakup dużego modelu może stanowić alternatywę dla pokrycia tkaniną całej posadzki. Na korzyść takiego rozwiązania przemawia opcja łatwej wymiany dywanu, kiedy ten się uszkodzi lub znudzi domownikom.

Wykładzina daje jednak lepsze wrażenia wizualne i za jej pomocą łatwiej osiągnąć minimalizm aranżacji. Skuteczniej izoluje od zimna i tłumi dźwięki. Zapewnia komfort dla stóp niezależnie od tego, gdzie się stanie. Każdy powinien dopasować rozwiązanie do swoich potrzeb, ale zdecydowanie nie musi się obawiać, że wykładziny wyszły już z mody. To zapewne jeszcze przez długi czas się nie wydarzy.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii