Rośliny nadają wnętrzom przytulności, podkreślają charakter aranżacji i pełnią funkcję dekoracyjną. Można je umieszczać w standardowych doniczkach na parapetach, ale nie tylko. Czas poznać kreatywne i nietypowe rozwiązania, dzięki którym nawet w niewielkim mieszkaniu znajdzie się miejsce na zielony akcent. Oto kilka opcji!
Oryginalne stojaki na rośliny doniczkowe
Zdecydowanie warto przejrzeć ofertę nowoczesnych, nietypowych stojaków na rośliny. Na szczególną uwagę zasługują kilkupiętrowe konstrukcje o nietuzinkowych kształtach. Niektóre z nich przypominają np. kręcone schody, a ustawione na nich kwiaty mogą stworzyć wysoką, idealną do przestronnych wnętrz kompozycję.
Warto sięgać po stojaki wykonywane z materiałów pasujących do stylu całego wnętrza. Wiele różnorodnych modeli można znaleźć np. w wydaniu loftowym czy industrialnym. Takie kwietniki powstają m.in. z czarnego metalu i drewnianych elementów. Sporo opcji czeka także na fanów designu glamour. Powstają m.in. z połyskujących stelaży i imitacji marmuru.
Świetnie prezentują się również stojaki z wikliny czy drewniane konstrukcje z dodatkami z rattanu. Wpisują się we wnętrza m.in. w stylu retro, boho czy mid-century modern. A jeśli powierzchnia dostępna na podłodze nie pozwala na ustawienie okazałych kwietników, warto sięgnąć po modele wiszące.
Ogród wertykalny w domu i na balkonie
Ogród wertykalny to doskonały sposób na wprowadzenie zieleni do każdego, nawet najmniejszego mieszkania. Rośliny sadzi się pionowo na specjalnych konstrukcjach (gotowych lub zbudowanych samodzielnie), co daje efekt zielonej ściany lub jej części.
W ramach ogrodu wertykalnego można sięgnąć zarówno po rośliny ozdobne, jak i przydatne w kuchni zioła. Taki element dekoracyjny to ultrapraktyczne rozwiązanie, które da się zaaranżować w różnych stylach. Konstrukcje tworzy się zarówno z metalowych kratek, jak i drewnianych listewek, przez co łatwo dopasować je do stylu wnętrza.
Aby całość była jak najbardziej zielona, należy postawić na rośliny pnące. Przykładowo bluszcz z biegiem czasu pięknie oplecie konstrukcję, ukrywając wszelkie prześwity. Można zatrudnić również profesjonalną firmę zajmującą się tworzeniem kompozycji ogrodów wertykalnych w domach i na zewnątrz. Specjaliści dopasują układ i typ kwiatów do potrzeb domowników.
Miniszklarnie w mieszkaniu – urocza dekoracja wnętrza
Nie każdy może pozwolić sobie na szklarnię z prawdziwego zdarzenia w ogrodzie, więc to opcja dla wszystkich osób marzących o takim rozwiązaniu i sielskim klimacie. Miniszklarenki to małe wersje pełnowymiarowych konstrukcji, które z łatwością zmieszczą się np. na blacie meblowym czy komodzie. Warto postawić je także na podłodze.
Miniszklarnie przypominają nieco akwarium, ale poza szklanymi ścianami mają jeszcze metalowe okucia i często efektowne drzwiczki, przez które przedostaje się powietrze. Najczęściej występują w kolorze białym lub czarnym i mieszczą kilka małych doniczek z roślinami. To bardzo oryginalny sposób na urozmaicenie swojego wnętrza. Chroni też delikatne listki np. przed zwierzętami domowymi.
Obrazy z mchu – bez konieczności pielęgnacji
A jeśli szuka się czegoś, co nie wymaga podlewania czy przycinania, warto sięgnąć po obrazy z mchu. Co ciekawe, nie trzeba wybierać tych ze sztuczną roślinnością. Można zamówić takie przygotowywane z zaimpregnowanych i długowiecznych okazów. Efektownie zaprezentują się warianty podświetlane za pomocą żarówek LED.
Warto postawić na oryginalne sposoby ekspozycji roślin w mieszkaniu, ponieważ zapewniają nie tylko wyjątkowy wygląd aranżacji, ale również nadają jej przytulności. Takie dekoracje poprawiają jakość powietrza i dodają uroku nawet najbardziej minimalistycznym projektom. Jeśli ma się zwierzęta, trzeba pamiętać o tym, by sięgać wyłącznie po nietoksyczne gatunki kwiatów.