Minimaluxe to nowoczesny trend wnętrzarski. Zdobywa on coraz większą popularność u osób ceniących sobie połączenie rozwiązań estetycznych i użytecznych. W stylu tym każdy element pomieszczenia – zwykle elegancki, wręcz luksusowy – ma swoje przemyślane miejsce i znajduje się w nim nie bez powodu. Czego koniecznie warto dowiedzieć się na ten temat?
Czym jest minimaluxe?
Minimaluxe to design czerpiący inspirację z dwóch pozornie przeciwstawnych sobie estetyk – minimalizmu i luksusu. Proste formy oraz ograniczona liczba elementów spotykają się tu z prestiżem, definiowanym przez użycie jakościowych materiałów, a także wyrafinowanych detali i eleganckiego wykończenia.
W stylu minimaluxe kluczową rolę odgrywa umiejętne balansowanie pomiędzy dwoma ideami. Wnętrza są projektowane z myślą o tym, aby wyrażały luksus, ale w sposób subtelny i nienachalny, czyli unikający przesady oraz tandety i kiczu. Często stosuje się tu stonowaną paletę kolorów, w której dominują neutralne barwy:
- biel;
- szarość;
- beże;
- czerń.
Każdy element wnętrza – od mebli po akcesoria – musi zachwycać nie tylko pięknem, ale również wysokim stopniem użyteczności na co dzień. Wzmaga to poczucie harmonii i wyrafinowania. Dlatego minimaluxe należy uznać za idealne rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy chcą postawić na prostotę, ale w eleganckim wydaniu.
Połączenie minimalizmu i luksusu – doskonałe rozwiązanie dla małych mieszkań
„Mniej znaczy więcej” – styl minimaluxe idealnie odpowiada na potrzeby właścicieli małych mieszkań, w których przestrzeń należy uznać za ograniczoną. Powoduje on konieczność używania wyłącznie przemyślanych, funkcjonalnych elementów wnętrza.
Minimalizm w minimaluxe koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni nieruchomości, eliminując w nich obecność zbędnego wyposażenia. Meble o prostych kształtach, wykonane z luksusowych materiałów (m.in. drewno, marmur i metal) podkreślają elegancki charakter mieszkań, jednocześnie nie przytłaczając ich wizualnie.
Minimaluxe w ciasnych domach stanowi także sztukę wyboru. Zamiast użycia wielu ozdób, stawia się tu nacisk na wykorzystanie wyłącznie kilku wyrazistych elementów, które stają się dzięki temu centralnym punktem optycznym pomieszczeń. Czasem warto zrezygnować z przepychu celem zachowania wizualnego rozsądku.
Styl minimaluxe – czym kierować się podczas aranżacji wnętrz w tym designie?
Podczas aranżowania wnętrz w stylu minimaluxe należy postawić na jakość, a nie ilość. Wszystko powinno być starannie dobrane i pasujące do siebie nawzajem. Nie ma tu miejsca na przypadkowość. Diabeł tkwi także w szczegółach – eleganckie uchwyty (np. szuflad i przeszklonych witryn) oraz zastosowanie delikatnych tekstur (m.in. w ramach zasłon i firan) wpływa niekiedy na znacznie lepszy odbiór całości.
Warto postawić na lampy o prostych, ale eleganckich formach, które nie tylko dopełnią pomieszczenia, ale także podkreślą ich wyrafinowany charakter. Dobrym pomysłem wydaje się tez przemyślane wykorzystanie naturalnego światła, ponieważ zagwarantuje ono poczucie przestronności i przytulności.
Wiele osób decydujących się na użycie minimaluxe postanawia także tworzyć drobne kąciki – niemalże galerie artystyczne – dla wybranych ozdób. Jak tego dokonać samemu? To proste! Wystarczy powiesić w rogu pomieszczenia obraz, dodać tuż obok niego rzeźbę, a potem zaznaczyć jej obecność za pomocą oświetlenia punktowego (zwłaszcza dolnego).
Minimaluxe a funkcjonalność – minimalizm bywa użyteczny
Meble minimaluxe często są wielofunkcyjne. Pozwala to oszczędzać miejsce bez konieczności rezygnowania z wysokiego poziomu komfortu. Za przykład mogą posłużyć np. eleganckie sofy z funkcją spania, a także stoły z ukrytymi schowkami i przemyślane systemy przechowywania, które zachwycają przy tym swoim wyglądem.
Przestrzenie urządzane minimalistycznie rzadko kiedy wydają się zagracone. To spory plus dla rodzin z małymi dziećmi, a również osób bardzo ceniących sobie szybkie i proste utrzymywanie porządku w mieszkaniu na co dzień.
Czy minimaluxe nada się dla każdego? Prawdopodobnie tak! Warto dać mu szansę i odkryć go w praktyce samemu.