Własny dom da się ozdobić na wiele różnych sposobów. Dobrą metodę stanowi wykorzystanie obrazów i fotografii – posłużą do tworzenia prywatnych galerii sztuki. Jak zabrać się do wykonania tego zadania i czego warto dowiedzieć się na ten temat?
Galeria sztuki we własnym domu – czy to rozwiązanie dla każdego?
Obcowanie ze sztuką uspokaja, a dzieła artystyczne są piękne oraz inspirujące. Warto więc je odpowiednio wyeksponować, żeby cieszyły wszystkich domowników swoim estetycznym wyglądem każdego dnia.
Zwłaszcza że takie rozwiązanie da się zastosować niemalże we wszystkich domach i mieszkaniach. Nawet tych cechujących się małym metrażem. Wystarczy być pomysłowym, żeby umiejętnie gospodarować również małe przestrzenie. Kreatywne osoby nie będą mieć żadnego problemu z wykonaniem tego zadania.
Można także zdecydować się na wykorzystanie różnych poradników internetowych. Przedstawiają one ciekawe i sprawdzone rozwiązania, które cieszą się popularnością na całym świecie nie bez powodu. To dlatego, że zostały stworzone przez fachowców mających poczucie estetyki.
Galerię sztuki we własnym domu mogą urządzić wszyscy. Wystarczy, że będą tego chcieć i przeznaczą odrobinę swojego czasu wolnego na wymyślenie (lub znalezienie) i zrealizowanie planu. Nic trudnego!
Planowanie przestrzeni – nie nada się do tego każde pomieszczenie
Mini galerię sztuki da się urządzić w każdym domu, ale teoretycznie nie we wszystkich pomieszczeniach. Złym pomysłem wydaje się jej aranżacja w strefach użytkowych, w tym w:
- kuchniach;
- łazienkach;
- garderobach;
- piwnicach;
- strychach.
Za to duża ilość zdjęć czy obrazów świetnie prezentuje się na ścianach korytarzy, salonów i sypialni.
Mimo to niektórzy decydują się na tworzenie małych galerii sztuki również w powyższych pomieszczeniach, a nawet w toaletach. Dobrze mieć świadomość tego, że takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w przypadku, w którym pokój ma większy metraż.
Niespełnienie tego warunku może powodować szybsze niszczenie się sztuki ze względu na wszechobecną wilgoć. Wszystko dlatego, że małe przestrzenie bez dostępu do okna mają słabą cyrkulację powietrza. Warto mieć to na uwadze.
Domowa galeria sztuki – nie trzeba od razu przeznaczać na to całego pomieszczenia
Zainteresowani powinni wiedzieć o tym, że tworzenie galerii domowych nie musi wiązać się z koniecznością zmieniania wystroju całego pomieszczenia. Niektórzy decydują się np. na zagospodarowanie wyłącznie jednego kąta. I nie ma w tym nic złego. Wręcz odwrotnie. Taki delikatny akcent doda charakteru i będzie zachwycać swym subtelnym urokiem.
Jak to zrobić? To proste. Wyobrazić sobie, że w rogu mieszkania „odcięty” zostanie mały sześcian, np. o wymiarach 2 m x 2 m. Jedną ścianę przeznaczyć wówczas na powieszenie obrazów, a drugą – fotografii. Potem ustalić punkt widokowy i dopasować do tego dobre oświetlenie punktowe, zwiększające walory wizualne. Voilà.
Zawieszanie obrazów i zdjęć na ścianie – jak się do tego skutecznie zabrać?
Proces zawieszania obrazów i fotografii musi zostać uprzednio właściwie przemyślany. Trzeba pomyśleć o prawidłowych:
- wysokościach – oglądanie eksponatów nie powinno wymagać ruchu głową do góry lub dołu;
- gwoździach lub kołkach – wbrew pozorom nie nadają się do tego wszystkie;
- punktach oświetleniowych – zalecane są warianty dolne zapewniające ciepłą barwę;
- zabezpieczeniach – np. ramach lub antyramach.
Ozdoby można przykleić lub zawiesić. Pierwsze rozwiązanie zapewnia słabe rezultaty, ponieważ dzieła sztuki mogą niespodziewanie odpaść ze ściany. Natomiast drugie jawi się jako lepsze, ale wymaga wiercenia. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie dziury w powierzchniach płaskich da się w przyszłości zaszpachlować.
Ramka kontra antyrama – co wybrać?
Wszystkie zdjęcia, plakaty, rysunki, a nawet obrazy da się umieszczać nie tylko w ramach, ale również antyramach. W wyborze pomiędzy tymi dwiema oprawami należy kierować się przede wszystkim swoimi preferencjami. Przeważnie w ramach przedstawiają się dobrze obrazy i portrety, a w antyramach – wszystko inne (np. fotografie przyrody).
Internet jest pełen źródeł inspiracji. Wystarczy to wykorzystać. Takie działanie zagwarantuje znalezienie ciekawego pomysłu do zrealizowania w niedalekiej przyszłości. Miłośnicy tematów fotograficznych mogą np. urządzić wystawy składające się z uchwyconych przez nich kadrów (m.in. krajobrazów), a pod wszystkim zamieścić w widocznym miejscu obiektywy używane podczas poszczególnych projektów. A to tylko jeden z wielu pomysłów!