W trendach aranżacyjnych od kilku sezonów coraz wyraźniej swoją pozycję zaznaczają wnętrza w kolorach ziemi. Neutralne, harmonijne przestrzenie mają ponadczasowy i przytulny charakter. Projekty inspirowane naturą pozwalają sięgnąć po wspaniałą paletę barw. Jak ich używać?
Kolory ziemi we wnętrzach – jakie to barwy?
Kolory ziemi w mieszkaniu to przede wszystkim:
- brązy – nawiązują do gleby, kory drzew czy jesiennych liści. Zaliczają się do nich warianty od jasnego, aż po ciemny, mocno czekoladowy;
- beże – przywodzą na myśl m.in. nadmorski piasek, obejmują wszystkie opcje zarówno w ciepłym, jak i chłodniejszym wydaniu;
- zielenie – od jasnych, wiosennych liści, przez zieleń oliwek, aż po szałwiowe nuty i butelkowe, mocno nasycone opcje;
- szarości – kolory pochmurnego nieba, skał czy kamieni, do których zaliczają się zarówno ciepłe, jak i gołębie warianty.
Jasne odcienie tych kolorów sprawdzają się jako bazy do całych aranżacji. Obejmują największe powierzchnie, czyli np. ściany, sufity, czasami podłogi. Ciemniejsze, nasycone kolory służą nadawaniu głębi i charakteru pomieszczeniu. Wykorzystuje się je w dodatkach czy meblach.
Kolory ziemi charakteryzują się tym, że doskonale się ze sobą komponują. Tworzą spokojne, pełne harmonii zestawienia, które sprzyjają odprężeniu i budują przytulność całego wnętrza. Sprawdzą się w każdym designie.
Gdzie można wykorzystać kolory ziemi? Pomieszczenia
Kolory ziemi sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach. Wśród inspiracji można wyszukać m.in. zdjęcia pokaźnych salonów, w których znajdują się beżowe ściany, ciemnodrewniane meble, duże zielone rośliny i dodatki w odcieniach khaki. Wiele aranżacji bazuje także na szarościach w różnym wydaniu i naturalnych materiałach.
W sypialniach należałoby sięgnąć po ciemniejsze warianty kolorów ziemi. Głębokie zielenie czy brązy sprzyjają błogiemu relaksowi i pomagają budować intymną atmosferę pomieszczenia. Warto postawić na nie nawet na ścianach. Jako dodatek sprawdzi się beżowa lub szara pościel.
Kuchnie w odcieniach ziemi są bardzo praktyczne i ponadczasowe. Można postawić na kamienne blaty, drewniane fronty mebli i ciekawe kafle na ścianach. Różne odcienie zieleni, beżu czy szarości to przecież jedne z najchętniej wybieranych opcji do kulinarnego serca domu.
Surowe płytki w połączeniu z ciepłem drewna stworzą niesamowity klimat w każdej łazience. W nowoczesnych pokojach kąpielowych nie może zabraknąć wolnostojącej wanny, otoczonej beżowymi lub szarymi kafelkami, a także zielonymi akcentami.
Poza tym najmodniejsze barwy sprawdzą się także w pokoju dziecięcym, gabinecie do pracy, korytarzu czy garderobie. Ich odpowiednia kompozycja sprawi, że nawet niewielkie przestrzenie będą wydawać się przestronne i przede wszystkim przytulne.
Barwy ziemi – inspiracje nowoczesnych aranżacji
Kolory ziemi stanowią nieograniczoną bazę inspiracji aranżacyjnych i pozwalają bawić się różnymi stylami. Można je zastosować m.in. we wnętrzach:
- boho – bazę całości mogą stanowić ciepłe beże, brązy i oliwkowe zielenie, natomiast wśród dodatków sprawdzą elementy z wikliny, ręcznie robione dekoracje czy rośliny;
- skandynawskich – bardzo jasne szarości i beże jako podstawa projektu, a do tego proste, funkcjonalne meble w kolorach drewna i bieli, z akcentami subtelnej zieleni i brązu;
- minimalistycznych – to esencja najnowocześniejszych wnętrz, utrzymana niemal w całości w beżach, bielach i szarościach, z jasnymi meblami i dodatkami, często także z elementami pokrytymi charakterystycznym materiałem typu boucle;
- industrialnych – to królestwo szarości i brązów, w którym można zastosować także naturalne materiały (cegły, beton, drewno).
Z czym łączyć kolory ziemi, aby nadać wnętrzu oryginalnego wyglądu? Warto sięgnąć po żółć, bordo czy błękit, które doskonale wpiszą się w aranżacje w wielu stylach. Naturalne barwy to baza, na której można budować swoje wymarzone cztery kąty.