piątek, 24 maja, 2024
Strona głównaPoradyTłuste plamy – jak usunąć je ze ściany? Sprawdzone sposoby

Tłuste plamy – jak usunąć je ze ściany? Sprawdzone sposoby

Usuwanie plam ze ściany może być kłopotliwe, szczególnie gdy jej powierzchnia jest pokryta delikatną farbą. Zawsze jednak znajdą się skuteczne sposoby na poradzenie sobie z zabrudzeniami. Warto wiedzieć, jak usunąć tłuste plamy ze ścian i znów cieszyć się estetyczną przestrzenią!

Tłusta plama na ścianie – co może ją spowodować?

Nagminnym powodem występowania plam na ścianach jest tłuszcz używany w kuchni. W okolicach kuchenki najczęściej dochodzi do tego problemu, ponieważ nierzadko olej czy oliwa chlapią na pobliskie powierzchnie podczas smażenia potraw. Z tego powodu przeważnie ściany w tym miejscu zabezpiecza się kafelkami, ale czasami brud i tak przedostaje się na obszar pokryty farbą.

Kolejny powód tłustych zabrudzeń to palenie papierosów w pomieszczeniu. Substancje znajdujące się w dymie nikotynowym powodują żółte, klejące plamy, które zwykle występują w okolicy sufitu. Innym przyczynkiem zabrudzeń są dzieci, które niekiedy malują ściany podczas zabawy np. kredkami świecowymi.

Czym zmyć tłuste plamy ze ściany? Sprawdzone sposoby

Prosty, domowy sposób na usunięcie tłustych zanieczyszczeń, to skorzystanie z płynu do mycia naczyń. Produkt ten ma właściwości rozpuszczające tłuszcz, ponieważ musi się go pozbywać z talerzy czy garnków.

Wystarczy wziąć gąbkę lub szmatkę, nieco ja zwilżyć i nałożyć odrobinę preparatu. Następnie wsmarowuje się go delikatnie w ścianę kolistymi ruchami. Po chwili trzeba usunąć pianę i brud za pomocą wody. Nie wolno mocno szorować, aby nie doszło do uszkodzeń farby.

Ciekawą opcję stanowi również pianka do golenia. Należy wycisnąć nieco produktu i wsmarować go w ścianę, a po upływie godziny dokładnie zmyć go szmatką mocno namoczoną w wodzie.

AdobeStock 258415112

Czasami stosuje się jeszcze kredę, ale to rozwiązanie zaleca się jedynie właścicielom białych ścian. Trzeba wetrzeć ją w powierzchnię, a następnie zostawić nawet na całą noc. Po upływie tego czasu można przetrzeć ścianę gąbką namoczoną w ciepłej wodzie.

Dla zwolenników domowych sposobów istnieje jeszcze jedna metoda, do której potrzebna będzie mąka ziemniaczana. Rozwiązanie sprawdzi się na świeżych, wilgotnych jeszcze plamach. Trzeba jak najdokładniej wchłonąć brud ręcznikiem papierowym, a następnie precyzyjnie oprószyć skrobią. Po upływie doby usuwa się mąkę, która powinna przejąć resztki tłuszczu.

Czy trzeba zamalować tłuste plamy na ścianie?

Sporo środków czyszczących i domowych preparatów radzi sobie z usuwaniem tłustych plam, ale czasami zabrudzenie może okazać się zbyt uporczywe. Bardzo mocne zacieki z tłuszczu trzeba wtedy zamalować, lecz najpierw należy się ich skutecznie pozbyć, żeby brud nie przedostał się na świeżo pomalowaną powierzchnię.

Najlepszym rozwiązaniem jest zeskrobanie zatłuszczonej warstwy, a następnie wyrównanie ściany za pomocą np. tynku gipsowego. Po dokładnym wyschnięciu powierzchni można nałożyć na nią świeżą farbę. Należałoby skorzystać także z gruntu malarskiego, który zwiększy trwałość wykończenia.

Nawet jeśli plamy są trudne do usunięcia, zawsze warto najpierw spróbować zmyć tłuszcz bez konieczności przeprowadzania remontu. Domowe sposoby działają zaskakująco dobrze i radzą sobie nawet z kuchennym olejem.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii