Niezależnie od tego, czy mieszka się we własnym, czy wynajmowanym mieszkaniu, każdy chce czuć się w nim jak w domu. Na wynajmie nie zawsze można dopasować wnętrze idealnie do swoich preferencji, dlatego czasami trzeba szukać sprytnych rozwiązań na dostosowanie przestrzeni do siebie. Jak stworzyć przytulne, wynajmowane lokum?
Wynajmowane mieszkanie – co można w nim zmienić?
Pierwsza kwestia do rozważenia podczas urządzania mieszkania na wynajem to fakt, czy właściciel pozwala wprowadzać w nim zmiany. Czasami wynajmujący zgadzają się na malowanie ścian czy wiercenie, a niekiedy nie życzą sobie ingerowania w ich nieruchomość. Najpierw trzeba zatem z nimi porozmawiać i dokładnie sprawdzić warunki umowy.
Przeważnie wynajem mieszkania wiąże się z wprowadzeniem się do w pełni wyposażonego lokum, ale nie zawsze tak jest. Zdarza się, że w środku nie ma mebli, więc wtedy najemca ma większe pole do popisu w kwestii aranżacji. Już na etapie poszukiwań nieruchomości powinno się określić swoje potrzeby i ocenić, czy chce się inwestować we własne wyposażenie, czy poszukuje się powierzchni gotowej do zamieszkania.
Warto także ustalić pewne wymogi wizualne co do mieszkania i szukać ogłoszeń tylko spełniających te warunki. Wnętrza, w jakich się przebywa na co dzień, mają duży wpływ na samopoczucie i komfort życia, więc dobrze zamieszkać w mieszkaniu dopasowanym do swoich preferencji. Najłatwiej urządza się pomieszczenia w neutralnych kolorach, np. bielach, beżach czy szarościach.
Jak urządzić wynajmowane mieszkanie po swojemu?
Kiedy już ustali się z właścicielem, na jaką ingerencję można sobie pozwolić, należy przejść do działania. Najpierw warto zaplanować przestrzeń i postanowić, jakie zmiany są konieczne do wprowadzenia. Jeśli będzie trzeba przemalować ściany, powinno się to zrobić w pierwszej kolejności.
Następnie najlepiej rozważyć rozkład mebli. Niezależnie od tego, czy są one już w mieszkaniu, czy należy je kupić – trzeba ustawić je tak, żeby ułatwiały funkcjonowanie na co dzień. Wszystkie szafy, komody czy kanapy powinno się ułożyć według własnych preferencji. Zaleca się dosunąć sofę do ściany, wprowadzić lustra i minimalistyczne dodatki, aby optycznie powiększyć przestrzeń.
Duże znaczenie w aranżacji ma również oświetlenie. Najlepiej wnieść do wnętrza lampy stojące, lampki nocne, a także świece, które pozwolą stworzyć klimatyczną atmosferę szczególnie wieczorami. Warto zadbać także o dobrą organizację. Jeśli w mieszkaniu nie ma odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania, można wprowadzić np. kosze lub dodatkowe półki na przedmioty. Czym odmienić wnętrze, gdy wynajmujący nie zgadza się na wiele?
Zasłony, dywany i inne tekstylia
Zarówno stare, jak i nowe mieszkanie zyska wiele na przytulności, gdy wprowadzi się do niego odpowiednie tekstylia. Warto zadbać o takie dekoracje jak m.in.:
- zasłony,
- dywany,
- poduszki,
- pledy,
- makramy.
Są to zwykle niedrogie elementy, którymi łatwo nadaje się pomieszczeniu cieplejszego klimatu. Dodatkowo mają one funkcje praktyczne – mogą zasłaniać zniszczoną podłogę czy regulować ilość światła docierającego do środka.
Plakaty i obrazy w aranżacji
Żeby dopasować przestrzeń do swojego gustu, przyda się montaż plakatów lub obrazów. Jeśli w ścianach są już wkręty, na których można je przywiesić, to idealnie. Jeśli nie, trzeba zapytać właściciela o zgodę na wiercenie lub skorzystać z samoprzylepnych taśm mocujących. W sklepach wnętrzarskich znajdują się specjalne modele, które nie niszczą ścian i da się je łatwo odkleić.
Jak urządzić mieszkanie na wynajem za pomocą roślin?
Urządzenie lokum na wynajem za pomocą roślin to sposób na dodanie świeżości i naturalnego piękna do przestrzeni. W kuchni sprawdzą się zioła w doniczkach, które nadadzą przytulności pomieszczeniu często urządzonemu za pomocą surowych kafelków. W pozostałych pomieszczeniach można zastosować rośliny doniczkowe i wiszące, które udekorują parapety czy półki. Należy jednak pamiętać, by dopasować kwiaty do poszczególnych miejsc pod względem oświetlenia i ich potrzeb na nasłonecznienie.
Czasami nie trzeba wiele zmieniać, żeby w wynajmowanym mieszkaniu poczuć się jak we własnym domu. Warto szukać przestrzeni, które nie wymagają wielu korekt, by wpisać się w gusta najemców. A jeśli cokolwiek nie odpowiada domownikom, zwykle da się spersonalizować przestrzeń za pomocą elementów dekoracyjnych czy przestawienia mebli w inne miejsca.