piątek, 10 lutego, 2023
Strona głównaWykończeniaSchodySchody podkreślają charakter wnętrza

Schody podkreślają charakter wnętrza

Schody są użytkową częścią domu, łączą ze sobą kondygnacje, mogą być ozdobą, meblem, rzeźbą, albo po prostu czystą funkcją. Mają bezpiecznie prowadzić na piętro, poddasze, strych czy antresole.

Podkreślają styl i charakter wnętrza. Różnorodne kształty stopni i balustrad, a także materiały z których są one wykonane pozwalają tworzyć we wnętrzu niezwykle oryginalne formy.

W nowym budownictwie, w którym dominują otwarte przestrzenie, schody projektuje się zazwyczaj w przestronnych holach lub salonach. O wyborze rodzaju schodów decyduje przede wszystkim ilość wolnego miejsca poszczególne modele mają bowiem różne wymagania przestrzenne, niezbędne do ich instalacji.

Kształt schodów może być prosty, spiralny, lub spływać niczym kaskada – od najwęższych stopni na górze do najszerszych na dole, bądź też wachlarzowato – rozkładając się niczym wachlarz. W zależności od planu aranżacji przestrzeni, schody mogą biec wzdłuż ściany (ścian) albo odrywać się od niej, w taki sposób by stanąć w otwartej przestrzeni, np. jako spiralny „korkociąg” łączący kondygnacje. Dobrym pomysłem może być dodatkowo zagospodarowanie spocznika jako oddzielnego pomieszczenia i np. umiejscowić tam szafę.

Coraz popularniejsze stają się schody w stylu industrialnym. W klimacie tym często wykorzystuje się surowe konstrukcje stalowe lub ryflowaną blachę.

W zależności od koncepcji i materiału schody będą łagodnie wtapiać się w tło lub też stanowić mocny akcent pomieszczenia. Zabudowane drewnem, w sąsiedztwie tego samego tworzywa, stawiają na neutralność i wyglądają jak duży mebel. Odwrotnie będą odbierane te potraktowane jak dzieło sztuki i odpowiednio wyeksponowane. W celu uwypuklenia walorów wizualnych schodów możemy posłużyć się światłem.

Właściwe doświetlenie schodów jest także bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Istotne jest, by codzienne pokonywanie stopni nie sprawiało trudności, ani nie powodowało niepotrzebnego zagrożenia. Odpowiednie oświetlenie nada jednocześnie schodom wyjątkowy wygląd, podkreśli ich kształt i wydobędzie naturalne piękno zastosowanych materiałów.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii