piątek, 10 lutego, 2023
Strona głównaWykończeniaSchodySchody drewniane zakręcone lub nie

Schody drewniane zakręcone lub nie


Schody drewniane zakręcone lub nieBudujesz dom, wybierasz podłogi, tapety, okna. Jeśli masz piętro, powinieneś też zastanowić się nad schodami. Wbrew pozorom, ich wybór nie jest taki prosty.

Do wyboru masz różne rodzaje schodów. Załóżmy jednak, że decydujesz się na schody drewniane. Twój wybór może wynikać z różnych przyczyn. Po pierwsze, możesz skusić się tym, że można je montować na każdym etapie budowy domu. To daje Ci sporo możliwości, na przykład dopasowania schodów do koloru i stylu posadzki. Po drugie, lekka konstrukcja nie będzie obciążać stropu i podłogi, co więcej – i tu dochodzimy do potrzecie – schody drewniane mogą być ażurowe – wyglądać lekko, zabierać mniej przestrzeni i przepuszczać więcej światła. No i po czwarte – jeśli zebrać wszystkie poprzednie argumenty, okaże się, że w przypadku takich schodów możliwości wyboru aranżacji jest dużo więcej.

Co nie znaczy, że schody drewniane nie mają wad. Przede wszystkim, ze względu na materiał, z którego są wykonywane, ich trwałość jest niższa. Dodatkowo drewno musi być zabezpieczone lakierem lub olejem. Czynności te należy powtarzać regularnie. No i stawia się je od razu, a więc trzeba w jednej chwili zapłacić za całość.

Jakie schody drewniane możesz wybrać? Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Możesz zdecydować się na jednobiegowe proste. W tym wypadku na piętro wchodzi się jednym ciągiem, bez zakrętów. Trzeba jednak pamiętać, że takie schody sprawdzają się tam, gdzie stopni jest mniej niż 17, a wysokość piętra nie przekracza trzech metrów. Jeśli jest wyżej, możesz wybrać schody drewniane dwubiegowe. To standardowy rodzaj schodów – z półpiętrem i zmianą kierunku w połowie. Wada – potrzeba na nie sporo miejsca.

Jeśli go nie ma, możesz wybrać schody zabiegowe. Te z kolei zmieniają kierunek w ten sposób, że część stopni ma różną szerokość. Szerokość stopni od zewnątrz jest większa, od wewnątrz zaś mniejsza. Na podobnej zasadzie skonstruowane są schody spiralne, z tym, że w ich przypadku stopnie mają kształt trójkąta, wycinka koła lub trapezu. Zawijają się dookoła słupa stojącego w środku. W obu ostatnich przypadkach należy uważać na dzieci – tego rodzaju schody drewniane są dla nich niebezpieczne.

Schody drewniane można dopasowywać do projektu domu. Być może żaden z powyższych pomysłów nie przypadnie ci do gustu. Wówczas możesz spróbować wymyślić coś samodzielnie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii