poniedziałek, 10 marca, 2025
Strona głównaEksperciProjektant wnętrz odpowiada na Wasze pytania!

Projektant wnętrz odpowiada na Wasze pytania!

Startujemy z nowym cyklem „Zapytaj Projektanta”. Nasza Ekspertka Paulina Sobolewska ze studia projektowego paulinasobolewska.pl będzie odpowiadała na Wasze pytania! Oto pierwsze z nich. Jeśli macie pytania, piszcie na adres: redakcja@mieszkaniezpomyslem.pl.

Jak się przygotować do spotkania z architektem lub projektantem?

Przed pierwszym spotkaniem z architektem, projektantem, czy dekoratorem wnętrz dobrze jest przesłać rzuty mieszkania i zdjęcia stanu obecnego, które pozwolą wstępnie oszacować kosztorys współpracy. Warto zastanowić się i odpowiedzieć na kilka pytań już wcześniej, aby na spotkaniu łatwiej było zdefiniować nasze potrzeby i założenia z jakimi się zgłaszamy do projektanta.

  • Czego oczekujemy, czy zależy nam na kompleksowym projekcie całego mieszkania/domu?
  • Co jest naszym priorytetem we wnętrzu?
  • Czego na pewno nie chcemy?
  • Czy godzimy się na ewentualne przebudowy/zmiany ścian działowych?
  • Ile pomieszczeń chcielibyśmy (realnie) uzyskać i jakie mają mieć funkcje?
  • Jaki styl wnętrz odpowiada nam najbardziej?
  • Warto naszykować przykładowe zdjęcia wnętrz, linki do stron, które się nam spodobały?
  • Jedna z najważniejszych kwestii: to, jaki planujemy budżet?

Spotkanie z profesjonalistą pomoże nam wyjaśnić wiele niejasności i ukierunkuje nas na właściwej drodze, pod warunkiem, że dobrze się do niego przygotujemy.

Za co architekt wnętrz nie powinien wziąć wynagrodzenia?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ nie ma sztywno narzuconych norm, czy schematów. Przeważnie pierwsze spotkania odbywają się bezpłatnie. Jest to rodzaj składanej oferty przez architekta, projektanta. Jeżeli jest inaczej powinno to zostać wyraźnie zaznaczone przed spotkaniem.

Na czym polega różnica między gotowymi projektami wnętrz, a typowym projektem u architekta wnętrz?

Gotowy projekt wnętrza, to rodzaj projektu online, w którym klient „z katalogu” wybiera aranżację wnętrza. Po przesłaniu wymiarów projektowanego pomieszczenia otrzymuje spis potrzebnych materiałów, czasem dopasowaną do konkretnego wnętrza wizualizację oraz dokumentację, którą przekazuje firmie remontowej. Przy tego typu projekcie, kontakt architekta z klientem odbywa się przeważnie tylko mailowo. Pomimo personalizacji gotowych projektów, nie możemy mówić tu o indywidualnym projekcie, skrojonym na miarę potrzeb konkretnych klientów.

Jest to rozwiązanie dla osób, które mimo pomocy udzielanej przez architekta, chcą i potrafią dalej poprowadzić projekt samodzielnie. Przekazując uzyskaną dokumentację projektu online swojemu wykonawcy. Samodzielnie prowadzą nadzór wykonywanych prac zgodnie z założeniami projektowymi i na bieżąco podejmują decyzję podczas prac wykonawczych. Średnia cena gotowych projektów wnętrz jest oczywiście niższa od cen projektów indywidualnych i zaczyna się od 45 PLN/m².

W projektach indywidualnych klienci otrzymują cały wachlarz usług, z którego mogą wybrać te, na których najbardziej im zależy. Główne z nich to, większa ilość przedstawianych możliwości aranżacji wnętrza, podziałów pomieszczeń itp. więcej wizualizacji, odwiedziny wraz z projektantem sklepów wnętrzarskich, sprawdzone ekipy remontowe, stolarnie itd. nadzór nad pracami wykonawczymi, a nawet wykończenie domu/mieszkania pod klucz. Ceny takiej współpracy są bardzo zróżnicowane na terenie całego kraju. W Warszawie zaczynają się od ok 80 PLN/m².

Co oznacza pojęcie projekt kompleksowy?

Nazwa kompleksowego projektu wnętrz oznacza cały pakiet usług, który jest oferowany klientowi. Od sporządzenia koncepcji układu funkcjonalnego wnętrza, poprzez projekt aranżacyjny i wykonawczy.

Jest to pełna dokumentacja w postaci rysunków technicznych; rzutów i przekrojów pomieszczeń, elektryki i innych przyłączy, foto realistycznych wizualizacji 3D, projektów mebli na wymiar (jeżeli mają być zawarte w projekcie), i innych elementów wyposażenia. Dobranie odpowiedniej kolorystyki, propozycję mebli, drzwi, podłóg, oświetlenia itp. Sporządzenie kosztorysu.

W projekcie kompleksowym mogą być również zawarte wizyty w sklepach z wyposażeniem wnętrz oraz nadzór autorski nad wykonywanymi pracami. Jest to także polecenie sprawdzonych ekip wykonawczych.

Jeśli macie pytania do naszej Ekspertki, piszcie na adres: redakcja@mieszkaniezpomyslem.pl.

Przeczytaj także: Mieszkanie 46 m2 w którym dobrze będzie czuć się singiel i rodzina z dzieckiem. Jak znaleźć złoty środek?

logo sobolewska paulina

Paulina Sobolewskahttp://www.paulinasobolewska.pl
Projektant wnętrz Warszawa Paulina Sobolewska w studio projektowym paulinasobolewska.pl telefon 22 / 247 81 64
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii