Dębowe meble na zamówienie

Nowe meble w domach i mieszkaniach pochodzą najczęściej ze standardowych kolekcji producentów. Klienci wybierają je bezpośrednio z katalogów. Rzadziej spotyka się możliwość wyprodukowania mebli na zamówienie, a i w tym przypadku oferty bywają bardzo zróżnicowane. Dziś w naszym artykule opowiadamy o meblach na zamówienie.

Meble gotowe czy meble na zamówienie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które z nich są lepsze, ponieważ wszystko zależy od konkretnego klienta – jego upodobań, oczekiwań, okoliczności zakupu. Jeśli musimy szybko urządzić się w mieszkaniu albo dysponujemy ograniczonym budżetem, wówczas meble z katalogu są jedyną opcją. Ale jeśli jakiś model produkowany fabrycznie po prostu się nam spodoba, również nic nie stoi na przeszkodzie, by z niego skorzystać.

Jeśli jednak możemy poświęcić więcej uwagi i czasu na aranżację domu, warto rozważyć indywidualne zamówienie mebli. Nie musimy iść wówczas na żadne kompromisy – możemy zdecydować o kolorze, projekcie, wykończeniach. Meble na wymiar sprawdzają się nawet w małych pomieszczeniach, ponieważ można bardzo dokładnie dopasować je do danej przestrzeni. Z drugiej strony można efektownie urządzić dużą przestrzeń, np. eleganckiego salonu, korzystając ze stylowego wyposażenia.

Jakie meble najczęściej wykonywane są na zamówienie?

Kiedy mówimy o „meblach na zamówienie”, używamy pojęcia o bardzo szerokim zakresie.

Debowe meble na zamowienie

Często jest ono tożsame z „meblami na wymiar”, przede wszystkim szafami lub kompletami kuchennymi. W takim przypadku klient może zdecydować się na określony model mebli, wybierając go spośród kilku wariantów zaproponowanych przez producenta. Może przy tym wskazać np. materiał z jakiego wykonane będą fronty, kolor oraz fakturę frontów i blatów, rodzaj wykończenia (np. uchwytów). Podczas projektowania takiego zestawu otrzymuje się najczęściej katalog gotowych opcji (wykończeń, koloru frontów, rodzaju blatów itp.), które zostaną odpowiednio połączone w czasie produkcji mebli.

Zobacz także  10 pytań do projektanta wnętrz cz. 3

Druga możliwość to meble projektowane dla konkretnego klienta. Ich rodzaj może być dowolny – obok kompletów kuchennych są to także zestawy do sypialni, łazienki, jadalni, salonu, biura… Zakres dostępnych modyfikacji także bywa różny – istnieje nawet możliwość stworzenia projektu od podstaw, ściśle według wymagań klienta. Oczywiście produkcja tego typu wyposażenia wymaga zastosowania zupełnie innych metod, niż w przypadku produkcji fabrycznej, masowej. Niektóre meble wykonywane są w 100% ręcznie, przy użyciu naturalnych materiałów, np. litego drewna.

Jak przygotować się do zamówienia?

Najważniejsza kwestia to oczywiście znalezienie odpowiedniego wykonawcy – takiego, którego projekty szczególnie się nam podobają. Warto także zastanowić się wstępnie, czego szukamy, jakie są nasze oczekiwania. Czy myślimy o tradycyjnych wnętrzach? Czy może raczej nowoczesnych? Jak wyobrażamy sobie kolorystykę? Czy zależy nam na materiałach naturalnych – jak lite drewno? Czy też dobór surowca nie ma dla nas aż takiego znaczenia?

Zamawianie mebli na wymiar wymaga dodatkowo wykonania pomiarów (producenci dostarczają wskazówki, jakie parametry podać – nieraz oferują także wykonanie pomiarów przez fachowca, na miejscu, czyli w domu klienta).

Zobacz także  Meble drewniane - jak je pielęgnować?

Natomiast projektowanie mebli od podstaw wiąże się z dodatkową rozmową z projektantem lub przedstawicielem pracowni, która zajmie się stworzeniem wyrobu. Każda taka rozmowa jest inna, ale wykonawca mebli powinien dołożyć wszelkich starań, aby klient czuł się komfortowo. Osoba przyjmująca zamówienie występuje w roli doradcy i eksperta jednocześnie, dlatego to na niej, a nie na kliencie spoczywa odpowiedzialność za zebranie wszystkich potrzebnych informacji. Z naszego (Pracowni) doświadczenia wynika, że klienci preferują rozmowę w swobodnej, sympatycznej atmosferze, podczas której wspólnie zbiera i analizuje się różne pomysły, koncepcje, możliwości. Zamawiający ma wówczas świadomość, że to jego zdanie jest najważniejsze i decydujące, ale jednocześnie może liczyć na kompetentne i rzetelne doradztwo.

A jeśli nie mamy konkretnej wizji?

Osoby, dla których marzeniem jest urządzenie wnętrza z wykorzystaniem indywidualnie zamawianych mebli, mogą skorzystać z porad projektantów wnętrz. Wówczas to projektant, a nie sam klient współpracuje z wykonawcą mebli, by uzyskać efekt adekwatny do życzeń klienta.

Niektóre firmy wykonujące meble na zamówienie same oferują usługę aranżowania wnętrza, przygotowują wizualizacje. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jeśli chcemy przeprojektować całe pomieszczenie, włącznie z jego wykończeniami (kafelki, malowanie ścian, zasłony okienne, dekoracje), wówczas warto zdać się na opinię doświadczonego projektanta wnętrz.

Zobacz także  Jak efektownie i tanio przystroić mieszkanie na święta?

Na co zwrócić uwagę przy indywidualnym zamawianiu mebli?

Kwestia podstawowa to omówienie wszystkich szczegółów. Klient powinien dokładnie wiedzieć, jak będzie wykonany projekt, w jakich terminach i jaki będzie jego koszt. Powinien także zostać poinformowany, jakie elementy wchodzą w skład wyceny. Zasady współpracy muszą być jasne – jeśli np. poprawki w projekcie są dodatkowo płatne, wykonawca ma obowiązek powiadomić o tym z góry. Bardzo ważne jest, by klient otrzymał do akceptacji projekt, jako potwierdzenie, że koncepcja wykonawcy jest spójna z jego oczekiwaniami. Natomiast potwierdzeniem ustaleń dotyczących warunków współpracy jest podpisywana przez obie strony umowa.

Osobna kwestia to potwierdzenie oryginalności mebli. Dotyczy ono oczywiście tylko wyrobów artystycznych, projektowanych na zamówienie, w pojedynczych egzemplarzach. Ze względu na prestiż tego typu mebli warto upewnić się, czy firma wydaje do nich np. certyfikat lub świadectwo, potwierdzające jakość oraz unikalność produktu.

meble stylowe - Meble na zamówienie - wszystko, co powinniście o nich wiedzieć

Bartłomiej Jóskowski jest właścicielem rodzinnej Pracowni Mebli MebS. Od 30 lat wraz z zespołem projektuje i rzeźbi
meble gdańskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here