sobota, 27 sierpnia, 2022
Strona głównaEksperciRzeźbione meble w mieszkaniu - ozdobnie, ale z klasą

Rzeźbione meble w mieszkaniu – ozdobnie, ale z klasą

Wiele osób obawia się, by podczas urządzania mieszkania nie nadać mu nazbyt dekoracyjnego wyglądu. Z drugiej strony jednak jest to zupełnie naturalne, że chcemy otaczać się przedmiotami pięknymi, starannie wykonanymi, budującymi klimat. Na szczęście zamiłowanie do wymyślnych projektów i potrzebę minimalizmu można połączyć – wystarczy odpowiednio zagrać formą i… kolorem.

Dekoracyjna forma

Ciekawy pomysł na ozdobę wnętrza stanowią rzeźbione meble. Są one jednocześnie funkcjonalne i ozdobne. Ich rzeźbienia nawiązują do dawnych, przedwojennych, a nawet barokowych i późnorenesansowych projektów z manufaktur meblarskich. Sporo wykonuje się w klasycznym stylu gdańskim lub różnych jego interpretacjach. Snycerskie dekoracje pojawiają się na frontach szafek i szuflad, wzdłuż krawędzi blatów, na listwach czy też nóżkach.

Ilość i rodzaj ozdób zależą od konkretnego projektu, ale sama idea tych mebli zakłada właśnie eksponowanie rzeźbień. To meble do podziwiania i kontemplowania – każdy z nich ma stanowić dzieło sztuki. Patrzenie nań powinno sprawiać przyjemność, dokładnie tak samo, jak oglądanie ulubionych rzeźb czy obrazów.

kuchnia biala

Stonowane barwy

Współczesnym rzeźbionym meblom nadaje się najczęściej naturalny odcień drewna, ewentualnie stosuje się patynowanie, czyli sztuczne postarzanie. Tego typu projekty mają swój ciężar, nie tylko gatunkowy, ale też wizualny. Można jednak zdecydowanie odciążyć je dzięki zastosowanej barwie.

Białe meble w stylu gdańskim to rzadko spotykane zjawisko, ale warto pokusić się o taki eksperyment. Biel sprawia, że forma komód czy też szaf wydaje się lżejsza, a ozdoby – delikatniejsze. Efekt ten można delikatnie wspierać takimi zabiegami, jak zastosowanie w projekcie nieco wyższych, smuklejszych nóżek.

Rzeźbiony mebel w roli głównej

Rzeźbione meble można aranżować we wnętrzach na dwa sposoby. Pierwszy z nich to urządzenie całej przestrzeni w stylu retro. Drugi – z pewnością łatwiejszy do zrealizowania nawet w mniejszych mieszkaniach – polega na włączeniu do aranżacji tylko wybranych, pojedynczych mebli z litego drewna. Może to być np. biała rzeźbiona komoda lub toaletka, stanowiąca ozdobę klasycznego salonu. Staje się ona wówczas przysłowiową wisienką na torcie. Wiele osób decyduje się obecnie na łączenie w obrębie jednego wnętrza mebli w różnym stylu, ale w tym samym kolorze – rzeźbione wyposażenie może dzięki temu zupełnie naturalnie wkomponować się w spójny zamysł projektanta.

Dekoracyjny akcent w kuchni

Jeśli mamy sentyment do rzeźbionych mebli, możemy użyć swojej wyobraźni, by włączyć je w aranżację także innych pomieszczeń w domu. Biała rzeźbiona szafka łazienkowa? Czemu nie! A może bogato zdobiona wyspa kuchenna w jasnych odcieniach?

Białe meble retro mogą prezentować się we współczesnym mieszkaniu tak, jakby zostały do niego przeniesione wprost z babcinej kolekcji… albo z wykwintnie urządzonej rezydencji. To, czy nadamy im rolę „królów” wśród mebli, czy może raczej wykorzystamy je do ocieplenia atmosfery, zależy tylko od naszej pomysłowości.

MebS / MEBLE GDAŃSKIE - Bartłomiej Jóskowskihttp://www.meblegdanskie.pl
Bartłomiej Jóskowski jest właścicielem rodzinnej Pracowni Mebli MebS. Od 30 lat wraz z zespołem projektuje i rzeźbi meble gdańskie.
RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii