trendy 2018
realtor.com

Czym są projekty: funkcjonalny, aranżacji i składu projektu wykonawczego, czy warto remontować mieszkanie zimą, a także najnowsze trendy sypialniane 2018 – na te wiele innych pytań odpowiada nasza Ekspertka – Paulina Sobolewska. 

1) Czy może Pani wyjaśnić czym są projekty: funkcjonalny, aranżacji i składu projektu wykonawczego?

Projekt funkcjonalny informuje, w jaki sposób zagospodarować mieszkanie. Przedstawia kilka wariantów dla danej przestrzeni. Np. różny układ ścian działowych, rozmieszczenie mebli, sprzętów kuchennych i łazienkowych itp.

Projekt aranżacji, opisuje w jaki sposób można zagospodarować mieszkanie czy dom. Skupiając się na potrzebach klienta, projektant na samym początku przygotowuje taki właśnie projekt.

Projekt wykonawczy zawiera specyfikację zamawianych robót i jest niezbędny, dla prawidłowej realizacji.

Sporządzany jest w celu określenia wszystkich szczegółów takich jak, uzupełnienia zamówień, sprzętów oraz prowadzenia robót budowlano-montażowych . Projekt ten zawiera zbiór szczegółowych informacji technicznych dla podwykonawców. Przedstawia zakres i sposób prawidłowego wykonania wszystkich robót.

2) Posiadamy z żoną rzut od dewelopera. Czy jest nam potrzebna inwentaryzacja?

Rzuty branżowe są wykonywane szczegółowo i mają za zadanie przedstawić informację dotyczące wszystkich instalacji w pomieszczeniu ,pionów, przyłączy, grubości ścian itp.

Niemniej jednak przed przystąpieniem do szczegółów projektu wnętrza, należy zinwentaryzować pomieszczenie, czyli sprawdzić na miejscu stan faktyczny lokalu. Zawsze bowiem rzeczywistość nieco odbiega od projektu, ma to znaczenie przy projektowaniu np. mebli, płytek w łazienkach.

3) Planujemy remont sypialni. Co będzie modne w sezonie 2018?

Nowością jest zdecydowanie kolor czerwony, dotyczy on jednak tylko mebli. W przypadku sypialni mógłby znaleźć zastosowanie może nie w tapicerowanym na czerwono łóżku, ale w dodatkach typu fotel czy krzesło. Nadal bardzo modne w tym sezonie będą wielkoformatowe grafiki na ścianach, tapety w graficzne wzory. Zieleń i rośliny – niekoniecznie te w doniczkach, będą nadal chętnie wybieranym motywem np. na obrazach, fototapetach, zasłonach…

4) Czy warto remontować mieszkanie zimą – plusy i minusy.

Mieszkanie zawsze warto remontować 🙂

W zależności od rozmiarów remontu oczywiście. Jeżeli planujemy gruntowny remont włącznie z wymianą okien, to oczywiście wygodniej będzie poczekać do wiosny. Zima, to dobry czas na przygotowania do wielkiego remontu.

5) Bardzo proszę o pomoc w aranżacji sypialni. Chciałabym ją urządzić w stylu nowoczesnym przełamanym elementami retro. Myślę o szarej ścianie, ale nie mam pomysłu na meble i aranżacje przestrzeni nad łóżkiem. Sypialnia jest niewielka – 4×2 m. Łóżko będzie stało po prawej stronie od wejścia, prostopadle do okna.

Styl retro w dzisiejszym odczuciu wiąże się ze stylem nowoczesnym. Lampy z abażurami, drewniane stoliki na wygiętych nogach, tapety w stylu vintage . Jeśli lubimy wzornictwo lat 60.Znajdziemy wiele mebli nowych lecz stylizowanych, które możemy wkomponować w dzisiejsze wnętrza. Możemy tez pokusić się o renowację starego mebla zmieniając np. jego kolor. Często też spotykane jest połączenie w jednym pomieszczeniu stylu retro z innym bardziej współczesnym stylem za pomocą np. ramek na zdjęcia ,czy obrazy. W małych pomieszczeniach musimy uważać ,by nie przesadzić z pomieszaniem stylów. Czasem wystarczą stoliki nocne w stylu retro stojące przy tapicerowanym klasycznym łóżku oraz ciekawa dekoracja okna w stylu vintage.

6) Przymierzamy się do remontu salonu. Chcemy, żeby to była przestrzeń dla rodziny pt. wspólne oglądanie telewizji, spożywanie posiłków, ale pragniemy także nieco intymności, ponieważ będziemy tam spać. Salon ma 20 m kw. Jest miejsce na łóżko i na ewentualny narożnik. Pytanie – jak oddzielić strefę sypialnianą?

Jest to temat, z którym bardzo często spotykają się projektanci wnętrz.
Istnieje mnóstwo sposobów na oddzielenie tych dwóch stref. Wszystko zależy od naszej wyobraźni oraz budżetu, jakim dysponujemy. Bardzo lubię oddzielać pomieszczenia szkłem. Osobiście uważam, że jest to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej spektakularnych metod jakie można zastosować. Często właśnie w takich projektach musimy tak podzielić przestrzeń, ze sypialnia pozostaje bez dopływu światła dziennego. W takiej sytuacji możemy zastosować na szybie oddzielającej np. drewniane żaluzje, czy bardzo modne okiennice wewnętrzne.

7) Czy szare ściany w połączeniu z białymi meblami nadal będą modne w 2018 r. w aranżacji salonu, czy to już będzie passe. Chcemy wyjść nieco z ram, ale zastanawiamy się na co postawić.

Fakt, przydałoby się nieco koloru. Jednak bardziej w formie mebli tapicerowanych np. kanap, foteli. Ściany szare jak najbardziej będą modne, białe meble również. Można w bardzo łatwy sposób ożywić salon zasłonami, dodatkami, tapetą, czy meblami tapicerowanymi. Polecam oliwkową zieleń oraz kolor musztardowy i czerwony w małych ilościach.

8) Marzy nam się czarna kuchnia, ale nie bardzo wiemy czym ją przełamać, aby dodać jej nieco przytulności. Prosimy o pomoc – inspirację w kwestii sprzętów i dodatków.

Czarną kuchnię najlepiej połączyć z ciepłymi kolorami, materiałami. Np. z drewnem. Bardzo dobrym połączeniem są białe ściany, czarne meble z elementami drewna np. drewnianym blatem.

9) Blat kuchenny – nie stać nas na wykonane z marmuru, a marzy nam się solidny i na lata. Czym można go zastąpić?

Jeżeli nie naturalny kamień, konglomerat, czy bardzo modne spieki kwarcowe, to mamy do wyboru bardzo szeroką gamę laminatów. Na rynku istnieje mnóstwo wzorów , które sa specjalnie przygotowywane z myślą o zastosowaniu w kuchniach, również jako blaty. Na tą chwilę laminat może imitować nawet blat ze stali. Jeżeli dbamy o takie blaty, to posłużą one wiele lat.

10) Jesteśmy na etapie wyboru oświetlenia do naszego nowego mieszkania. Czy są jakieś zasady, jakimi powinniśmy się kierować wybierając je?

Przede wszystkim, musimy przemyśleć kwestię rozproszenia światła w różnych punktach mieszkania.

Oprócz głównej lampy na suficie, dobrze jest pamiętać o oświetleniu punktowym, listwach ledowych podświetlających fragment ściany ,czy półę, oświetleniu mebli itp. Pamiętajmy, ze w kuchni potrzebne jest nam dość jasne światło, które oświetli nam blat roboczy. W sypialni już zrezygnujmy, ze zbyt jasnego światła, pamiętajmy jednak o kinkietach, lampach podłogowych czy nocnych .
W łazience również potrzebnych będzie kilka punktów światła, oprócz głównego górnego oświetlenia ,powinno znaleźć się jeszcze dodatkowe światło nad umywalką, czy niedaleko np. prysznica. Pamiętajmy jednak, że w takich miejscach jak łazienka należy zastosować lampy z oznaczeniem wodoszczelności, czyli IP 44.

W łazience również potrzebnych będzie kilka punktów światła, oprócz głównego górnego oświetlenia ,powinno znaleźć się jeszcze dodatkowe światło nad umywalką, czy niedaleko np. prysznica. Pamiętajmy jednak ,że w takich miejscach jak łazienka należy zastosować lampy z oznaczeniem wodoszczelności, czyli IP 44.

 

Projektant wnętrz Warszawa
Paulina Sobolewska w studio projektowym paulinasobolewska.pl
telefon 22 / 247 81 64

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here