sobota, 27 sierpnia, 2022
Strona głównaEksperciMeble drewniane - jak je pielęgnować?

Meble drewniane – jak je pielęgnować?

Konserwacja wielu rodzajów mebli – zwłaszcza frontów laminowanych lub metalowych, przeszkleń, kamiennych blatów – wydaje się dosyć oczywista. A zatem jak dbać o meble drewniane, by zapewnić im dłuższą żywotność oraz idealny wygląd na wiele lat?

Po pierwsze – upewnijmy się, że drewno jest wysokiej jakości

Pracownia Rzeźby

Na ten element możemy zwrócić uwagę tylko przed zakupem mebli. Warto wiedzieć, że kluczem do trwałości surowca jest jego odpowiednie przygotowanie. Lite drewno powinno leżakować przez odpowiedni czas (zależny od wielu czynników – w tym przede wszystkim od jego wilgotności). Podczas tzw. sezonowania i suszenia nadmiar wilgoci odparowuje powoli i stopniowo, a więc nie uszkadzając struktury surowca. Dzięki temu wykonane później meble chronione są przed rozsychaniem i pękaniem.

Mówiąc o przygotowaniu drewna nie możemy pominąć faktu, że nawet gotowe już meble podlegają pewnym (bardzo minimalnym) zmianom na skutek warunków otoczenia. Wyższa wilgotność powietrza lub temperatura powodują zwiększanie objętości materiału, niższe – kurczenie się. Gdyby drewno nie zostało odpowiednio przygotowane i okazało się albo zbyt suche, albo zbyt wilgotne, zmiany te miałyby szerszy zakres i mogłyby z czasem spowodować uszkodzenie mebli.

Po drugie – zwróćmy uwagę na wykończenia

Meble MYŚLIWSKIE

Meble z litego drewna mogą być lakierowane, woskowane, olejowane.

Meble olejowane – pokrywane są warstwą oleju, który następnie wciera się lekko w powierzchnię drewna. Surowiec drewniany dość dobrze wchłania olej, który stanowi następnie zabezpieczenie jego powierzchni przed uszkodzeniami – w tym przed zamoczeniem. Oczywiście należy uważać na to, by mebli nie zamoczyć, ale jeśli znajdzie się na nich kropla wody, drewno nie wchłonie jej tak szybko. Olejowana powierzchnia uzyskuje półmatową powierzchnię. Nie rekomendujemy tej formy wykańczania powierzchni w przypadku mebli bogato zdobionych, z rzeźbieniami, gdyż dokładne pokrycie olejem wszystkich zakamarków i wypukłości jest bardzo trudne. O ile wytwórca mebli dysponuje odpowiednią wprawą, by podjąć się takiego zadania, o tyle dla posiadacza mebli olejowanych, który samodzielnie pielęgnuje meble, nakładanie oleju podczas konserwacji może być trudne i uciążliwe.

Meble woskowane – pokrywa się warstwą wosku, którą delikatnie wciera się w powierzchnię drewna, z tą różnicą, że ze względu na konsystencję wosk nie penetruje głębszych warstw drewna. Pokrywa raczej jego powierzchnię, dając efekt wyraźnego połysku. Meble woskowane nie są zbyt odporne na zabrudzenia – łatwo jest pozostawić na nich ślady np. palców czy też przedmiotów ustawionych na blatach. Najczęściej ślady te można łatwo usunąć. Woskowania, podobnie jak olejowania, nie rekomendujemy w przypadku mebli bogato dekorowanych, natomiast bardzo dobrze sprawdza się ona w projektach o gładkich, równych powierzchniach.

Meble lakierowane – standardowe lakierowanie drewna pozwala na uzyskanie efektu jednolitego połysku. Lakier niemal nie wnika w drewno, tworząc warstwę przede wszystkim na jego powierzchni. Jest ona dosyć odporna na uszkodzenia i drobne zarysowania. Efekty lakierowania mogą być zróżnicowane, tym bardziej, że można pokusić się o opracowanie stworzenie technologii. W Pracowni Mebli MebS przez długi czas wypracowywaliśmy technikę lakierowania, która może skutecznie naśladować zarówno efekty olejowania, jak i woskowania drewna. Taka forma wykańczania mebli zapewnia znacznie wyższą precyzję, niż samo olejowanie bądź woskowanie.

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się również patynowanie drewna, czyli jego sztuczne postarzanie. Polega ono na pokryciu powierzchni kilkoma warstwami farby w taki sposób, by w zagłębieniach uzyskać niezwykle naturalistyczny efekt zaciemnienia – typowy dla antyków.

Jak konserwować i pielęgnować meble drewniane?

W przypadku mebli olejowanych, konserwacja polega na delikatnym wcieraniu w powierzchnię drewna warstwy oleju. Należy uważać, by nie nałożyć zbyt dużo preparatu – jeśli nie mamy jeszcze wyczucia w tej kwestii, lepiej nakładać mniejszą ilość oleju, ale powtórzyć czynność kilkakrotnie. Zwróćmy także uwagę na to, by olejować cały mebel równomiernie – także w trudno dostępnych miejscach.

Meble woskowane konserwuje się w podobny sposób, tzn. wcierając w nie wosk. Czynność należy wykonać przy pomocy miękkiej szmatki, niepozostawiającej drobnych kłaczków. Woskowanie zabezpiecza powierzchniową warstwę drewna przed uszkodzeniami, usuwa także drobne zarysowania, ślady palców i inne niewielkie zabrudzenia. Podobnie jak w przypadku olejowania należy zwrócić uwagę na równomierne pokrycie woskiem całej powierzchni.

Meble lakierowane czyści się przy pomocy lekko wilgotnej szmatki, najlepiej bawełnianej, z ewentualnym dodatkiem łagodnego detergentu. Można również wykorzystać do ich pielęgnacji specjalne woski, dostępne w sklepach meblarskich.

Ważna uwaga na koniec

W przypadku konserwacji mebli należy w pierwszej kolejności korzystać ze wskazówek dostarczonych przez producenta lub wytwórcę mebli. Niektóre firmy polecają sprawdzone kosmetyki i preparaty do drewna – takim poradom zawsze można zaufać.

Jeśli natomiast preparat do konserwacji wybieramy samodzielnie i nie jesteśmy go pewni, zróbmy zawsze próbę, czyszcząc najpierw mały obszar mebla w słabo widocznym miejscu. Tę samą zasadę stosujmy do mebli lakierowanych, czyszczonych przy pomocy lekko wilgotnej szmatki – zwłaszcza jeśli dodajemy do niej delikatny środek czyszczący. Test pozwoli nam się przekonać, czy użyta metoda nie zniszczy powierzchni mebla.

MebS / MEBLE GDAŃSKIE - Bartłomiej Jóskowskihttp://www.meblegdanskie.pl
Bartłomiej Jóskowski jest właścicielem rodzinnej Pracowni Mebli MebS. Od 30 lat wraz z zespołem projektuje i rzeźbi meble gdańskie.
RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii