balkon
balconygardenweb.com

Kolejna porcja pytań do naszej Ekspertki Pauliny Sobolewskiej. Jeśli chcecie uzyskać fachową poradę, piszcie na adres: redakcja@mieszkaniezpomyslem.pl.

1) Nasza łazienka jest już stara i przypomina wczesne lata 90. Zmieścimy w niej jedynie prysznic, umywalkę, sedes i pralkę, ale chcemy, żeby była nowoczesna. Jakie połączenia i kolory będą dominowały w roku 2018?

W małych łazienkach sprawdza się mniejsza paleta barw i tekstur. Oznacza to, że najlepiej jest wybrać płytki z jednej kolekcji, które będą w tych samych rozmiarach. Będą się od siebie różniły np. jednym kolorem lub tylko fakturą. Na przykład wszystkie będą białe, ale część z nich będzie miała wyciskany, delikatny dekor.

Pamiętajmy, że łazienkę urządza się na wiele lat i to ze obecnie modne są np. motywy roślinne nie oznacza, ze w tak małym pomieszczeniu jak łazienka musimy je koniecznie uwzględniać. Jeżeli łazienka będzie w modnych, ale neutralnych barwach ,łatwiej będzie nam dobierać na bieżąco modne dodatki. Polecam przede wszystkim skupić się na prostej formie i kolorach. Zamiast zabudowanej kabiny prysznicowej można wstawić szybę prysznicową tzw. Walk-in, a modne kolory nie tylko na jeden sezon, to beże, szarości, biele, ale również i czerń. Przykład przedstawiam na poniższym zdjęciu.

lazienka
Paulina Sobolewska

2) Planujemy z żoną remont tarasu. Co możemy zrobić, aby był on urządzony na styl zbliżony do salonu? Jakie elementy powinny się w nim znaleźć, żeby połączyć miejsce do tworzenia zielarki z odpoczynkiem?

Salon, to przede wszystkim relaks, odpoczynek, czyli wygodna sofa czy fotel. Taras stworzony na wzór salonu też powinien posiadać takie elementy, które zapewnią nam wygodny wypoczynek. Do wyboru mamy bardzo szeroką gamę mebli ogrodowych, nawet kanap tarasowych -modułowych, które możemy dobrać indywidualnie do rozmiaru i układu naszego tarasu. Bardzo dobrym rozwiązaniem na podłogę tarasu są specjalne deski tarasowe kompozytowe. Są one łatwe w utrzymaniu – bardzo przypominają naturalne drewno, ale nie musimy się martwić o ich konserwację. Przy projektowaniu tarasu nie zapomnijmy o dobraniu odpowiedniego zewnętrznego oświetlenia.

taras
pinterest

Dodatkowym atutem naszego miejsca wypoczynku mogą być podwieszane fotele, rośliny które w ciepłe dni rozkwitną na wiele kolorów. Możemy również zasadzić takie gatunki, które latem przyciągną na nasz taras na przykład motyle.

3) Chciałabym zrobić remont pokoju córki. Ma 15 lat i wyrosła już z różów i maskotek. Zależy mi, aby jej przestrzeń była funkcjonalna, a zarazem przytulna. W jaki sposób najlepiej stworzyć miejsce do nauki, a także wygospodarować miejsce na odpoczynek oraz zapraszanie znajomych. Jak mogę oddzielić od siebie te strefy?

Jeżeli zależy pani na oddzieleniu od siebie stref w pokoju, to polecam wszelkiego rodzaju ścianki ażurowe, które są dość tanim rozwiązaniem i bardzo korzystnie wyglądają nawet w małych przestrzeniach. Czasami również sam układ mebli pokazuje wyraźny podział stref w pokoju.

4) Nasz salon ma kształt prostokąta i kompletnie nie mamy na niego pomysłu. Chcemy, aby pełnił zarówno funkcję wypoczynkową, jak i jadalnianą. Na przeciwko wejścia jest okno balkonowe, więc do wykorzystania mamy zaledwie 3 ściany – 550 cm, 444,50 cm i 343 cm.

Proszę rozważyć ustawienie na jednej ze ścian sofy lub sofy narożnej – po przeciwnej stronie zabudowy RTV z telewizorem. Stół mógłby stanąć np. bliżej okna, lecz nie przy samym oknie. Nie musimy wszystkich mebli ustawiać tylko przy ścianach. Np. takie meble jak fotel czy puf, które można łatwo przestawiać mogłyby być w niedalekiej odległości od sofy ,ale niekoniecznie przy niej samej. Oddalenie niektórych mebli od ściany nieco zmieni proporcje pokoju. Nie wiem, gdzie znajduje się kuchnia. Być może korzystniej będzie bliżej wejścia po jednej stronie ustawić stół, a sofę przesunąć równolegle bliżej okna.

5) Chciałabym, aby okna stały się wizytówką wnętrza, ale kompletnie nie mam na nie pomysłu. Nie chcę przesadzać w dekoracjach, aby nie stały się one synonimem kiczu. Czy są jakieś skuteczne metody/trendy, którymi powinnam się kierować?

Należy zacząć od tego co mamy za oknem oraz na którą stronę świata wychodzą poszczególne okna. W przypadku ,gdy jest to strona bardzo nasłoneczniona, a okno jest spore możemy pomyśleć i o firankach i o zasłonach. Dobrym zestawieniem są rolety rzymskie – wykonane z materiału przezroczystego takiego jak firanki – połączone z grubszymi zasłonami, którymi w razie potrzeby można przysłonić wpadające promienie słońca. Na mniejszych oknach, ale również z dużą ekspozycją słońca można zastosować same rolety rzymskie z grubszego materiału lub same zasłony. Można również połączyć grube drewniane żaluzje z zasłonami, one tez zawsze będą wyglądały elegancko i będą ozdobą wnętrza. Jeżeli lubi pani dekorację okien z tkanin, polecam wszelkiego rodzaju rolety materiałowe, które można szyć łącząc różne tkaniny. Kiedy jednak mamy wnętrze od ciemniejszej strony, np. północnej, należy zastosować przede wszystkim jasne kolory-biele, jasne szarości, jasne beże – aby dodatkowo nie zaciemniać pomieszczenia.

Projektant wnętrz Warszawa
Paulina Sobolewska w studio projektowym paulinasobolewska.pl
telefon 22 / 247 81 64

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here