sobota, 27 sierpnia, 2022
Strona głównaStrefa koloruKolor ścian: jakie kolory ścian lubimy w naszych domach?

Kolor ścian: jakie kolory ścian lubimy w naszych domach?

Okazuje się, że nie lubimy kolorystycznych eksperymentów. Odpowiadając na pytanie: jakie kolory ścian lubimy w naszych domach, zwykle słyszymy, że barwy bezpieczne i naturalne, czyli biel, beż i szarość.

Neutralne kolory pasują praktycznie do każdego stylu. Mogą być jednak monotonne i zbyt jednostajne. Polacy bardzo rzadko jednak decydują się na użycie bardziej odważnych barw. Pragnąc wprowadzić barwny akcent w mieszkaniu, wybierają błękit, fiolet i zieleń.

Kolor należy dostosować przede wszystkim do własnych upodobań, warto też zwrócić uwagę na to, jak wpływa on na samopoczucie. Zdaniem ekspertów błękit i fiolet mają działanie uspokajające i łagodzące napięcie nerwowe, pomarańczowy pobudza apetyt, czerwień dodaje energii, a brąz dodaje pewności siebie.

Białe ściany: wybierane są najczęściej

Aż 26 proc. Polaków ma lub chce mieć salon w tym kolorze, 27 proc. sypialnię, a 40 proc. kuchnię.

Dlaczego? Biały kolor kojarzy się z minimalizmem i nowoczesnością. Ma trzy ważne dla nas cechy:  Po pierwsze, powiększa przestrzeń. W związku z tym mieszkania, zwłaszcza te małe, wydają się bardziej przestronne. Drugą cechą białego jest to, że stwarza wrażenie sterylności i przestrzenie w naszych domach wyglądają na czyste. Trzeci powód: biały stanowi neutralne tło.

>>> Polecamy: Białe ściany w salonie – 11 niebanalnych aranżacji [galeria zdjęć]

Beżowe ściany: po bieli to drugi najpopularniejszy kolor w naszych domach

Kolor beżowy dominuje w salonach 23 proc. ankietowanych. 19 proc. badanych wybrało go natomiast jako idealny kolor do kuchni, a 18 proc. do sypialni.

Kolor beżowy jest idealny do wnętrz utrzymanych w klimacie prowansalskim, rustykalnym, dodaje im bowiem przytulności.

Szare ściany: popularne prawie tak samo jak beż, ale tylko w salonie lub sypialni

Do ulubionych kolorów Polaków należy także szary – aż 22 proc. badanych wskazało szarość jako idealny kolor do salonu, a 15 proc. do sypialni.


źródło: Newseria Lifestyle

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii