środa, 4 grudnia, 2024
Strona głównaAkcesoria i dekoracjeCzerwony kolor we wnętrzach - sprawdź, jak go wprowadzić do mieszkania

Czerwony kolor we wnętrzach – sprawdź, jak go wprowadzić do mieszkania

Czerwony kolor ścian – dla niektórych brzmi odważnie, a dla innych kompletnie nie do przyjęcia. Umówmy się, czerwień we wnętrzach nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Jedni się jej boją, drudzy nienawidzą, trzeci kochają. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz sprawdź, jak można wykorzystać potencjał czerwieni w mieszkaniu.

Kolor czerwony trzeba wprowadzić do wnętrza w odpowiedni sposób. Na początek po prostu przyznaj przed samym sobą, nawet, jeśli go kochasz szczerą miłością i nie wyobrażasz sobie aranżacji bez jego udziału, że jest to barwa dość krzykliwa, jaskrawa, można nawet powiedzieć, że agresywna i naprawdę wymaga dużej dawki ujarzmienia. Nie oznacza to jednak, że nie może grać we wnętrzu pierwszych skrzypiec. Doskonale nadaje się także jako element uzupełniający całą stylistykę. Jeśli odpowiednio przemyślisz pojawienie się czerwieni w mieszkaniu, a przy tym wybierzesz jej odpowiedni odcień, możesz zyskać naprawdę wdzięcznego aranżacyjnego sprzymierzeńca na drodze do uzyskania smakowitego efektu. Jaki kolor pasuje do czerwonego, w jakich wnętrzach będzie się on prezentował najlepiej? Sprawdź.

Czerwony kolor w mieszkaniu – kilka słów o psychologii

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają bardzo duże znaczenie dla naszej psychiki. Dowodzą temu prowadzone od lat badania. Kolor ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy we wnętrzu, jakie emocje temu towarzyszą. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że kolory mają także istotny wpływ na kwestie fizyczne – tak, kolory naprawdę mają wpływ na bodźce. Okazuje się, że czerwień w bardzo dużym stopniu.

Kolor czerwony w mieszkaniu to dość odważna decyzja, ale też niezwykle motywująca. Dlaczego? Otóż okazuje się, że czerwień ma świetne oddziaływanie na naszą aktywność, motywację – konieczność podjęcia pewnej akcji, działania. Przywodzi też na myśl miłość, pożądanie, namiętność, ale i agresję. Można naprawdę śmiało powiedzieć, że czerwień to cały kalejdoskop emocji i bodźców, które w nas wywołuje.

Nie można odmówić kolorowi czerwonemu we wnętrzu dostarczania solidnej dawki adrenaliny, a ponadto wywoływania poczucia pewnego rodzaju ekscytacji. Ciemną stroną czerwonego koloru w mieszkaniu może być jednak wywołanie rozdrażnienia. Pewnego poczucia niepokoju. Jeśli sięgnąć do kultury Japonii czy też Chin, kolor czerwony zyska na pewno w Twoich oczach. Dlaczego? Otóż jest on kojarzony wręcz z prestiżem, a nawet władzą. To symbol bogactwa, pomyślności oraz co bardzo ważne dla nas wszystkich – szczęścia.

Kolor czerwony w mieszkaniu i jego odcienie

Kolor czerwony niejedno ma imię o czym dokładnie można się przekonać wybierając czerwone dodatki do mieszkania czy też meble lub farby. Czerwień można zaliczyć do tych barw, które mają całą paletę odcieni, to całe spectrum kolorystyczne, więc na pewno spośród niego każdy może podejść do wyboru bardzo indywidualnie. Można na przykład postawić na krwistą czerwień, albo też intensywny karmin. Często ciężko przejść obojętnie obok purpury, ale równie dobrze bardzo mocno kusi szkarłat czy koral. Intensywność czerwieni, to także inny odbiór zarówno pod względem designu, jak i emocji.

Jasna czerwień przywodzi na myśl pasję. To kolor pełen namiętności i porywu uczyć. To barwa, która wzmaga w nas uczucie pobudzenia. Z kolei ciemniejsze tonacje często powodują poczucie pewnego rodzaju wzburzenia, nawet gniewu. To także dominaty, czyli w odbiorze są czymś w rodzaju władzy, ale też luksusu, albo też odnoszeniu sukcesu.

Jeśli jesteś raczej fanem dość stonowanej czerwieni, takiej niejako rozbielonej, to wprowadzając ją do wnętrza osiągniesz romantyczny klimat, taką przytulność, ciepło. Można powiedzieć, że będzie to również taki powiew radości.

Czy czerwień można wprowadzić do każdego wnętrza? Niekoniecznie. Nie do końca sprawdzi się ona w sypialni, w której raczej staramy się osiągnąć aranżacyjny efekt sprzyjający relaksowi. Świetnie jednak odnajdzie się na przykład w przedpokoju, kuchni czy jadalni. W gabinecie może pobudzić nas do działania, natomiast w salonie stać się taką aranżacyjną wisienką na torcie.

Czerwony kolor ścian w pokoju

Czerwone ściany przydałoby się stonować – i to bezapelacyjnie. Raczej nie stawiaj pojawienie się go na każdej z nich. To krótka ścieżka do osiągnięcia efektu poddenerwowania. Pamiętaj o tym, że tak zwana żywa czerwień bardzo mocno oddziałuje na Twoją psychikę, stymuluje ją, wzmacnia intensywność reagowania na bodźce. Jeśli więc chcesz wprowadzić do wnętrza czerwień na ścianach pamiętaj o tym, aby wybrać jedną, no może dwie z nich. Nigdy wszystkich. Kolejna kwestia – odcień. Postaw raczej na głębsze, niech będą stonowane, nigdy bardzo krzykliwe. Czerwień sama w sobie ma potencjał do zdominowania wnętrza, więc nie dodawaj mu jeszcze większego animuszu. Unikaj też jak ognia łączenia go z innymi jaskrawymi tonacjami w myśl zasady, że co za dużo, to po prostu niezdrowo. Kolor czerwony jest dość ryzykowny, więc po prostu nie igraj z przysłowiowym ogniem. Wystaw go na pierwszy plan, ale też umiejętnie stonuj na przykład za pomocą dodatków czy towarzystwa białych, szarych, albo kremowych ścian.

Czerwone ściany tworzą też całkiem udany duet z błękitem niemniej najlepiej rozumieją się ze wspomnianą bielą. Ta może stać się doskonałym kolorem bazowym. Jeśli jednak zdecydujesz się na to, aby pokryć czerwienią wszystkie ściany w pomieszczeniu, to pamiętaj o tym, aby jednak zachować umiar w postaci jasnego sufitu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Con la foto de la puerta roja de ayer. Hoy me quedé pensando mucho en ese color. Y es increíble como te vienen imágenes a la cabeza de lo que significa el rojo para cada uno. La verdad es que es un color que uso poco, en casa tiene el protagonismo de la puerta, tengo un solo trench de ese color y es el color que uso para esmaltes y labiales. Son Es un color que vibra energía, muchos dicen que es un color para usar en un detalle, para mi los colores pueden ser detalles o un todo. Todo depende de lo que queramos transmitir. Cuando estaba estudiando diseño de interiores, vi una vez en una revista una ambiente diseñado por @estudiogloriacesar y lo recuerdo hasta el día de hoy (intente búscalo pero no lo encontré). Era un ambiente completamente rojo. Paredes, sillones, cortina etc. Ese manejo de color fue de gran inspiración. Es sin duda una de las personas que en mi opinión mejor manejan el color. Claro que un ambiente así no es para todos. Pero llevar un color a su máximo potencial, es un gran recurso para destacar un ambiente o una vidriera. ? Pinterest #color #colorrojo #redinterior #diseñodeinteriores #interiordesign #instadesign #instahome #instacolor #colorinspiration #colorinteriors

Post udostępniony przez Diseñadora de Interiores (@sofiaentzinger)

A może czerwone meble?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Perfect inspiration for colors lovers! Charming collector Emmanuel de Bayser’s 19th century Parisian home designed by Francesco Balzano. Via @nicolefullerinteriors. ? @kasiagatkowskaphotography . Click here ? https://cutt.ly/Zeg4oTp for more inspirations. . . . #insplosion #shareyourinspiration #millionsofinspirations #FrancescoBalzano #interior #interiordesginer #EmmanueldeBayser #berlin #germany #berlininterior #berlindesign #ad100 #colorfulinterior #colorfuldesign #yellowinterior #redinterior #yellowarmchair #yellowchair #redarmchair #redchair #redfurniture #yellowfurniture #interiorinspo #livingroom #livingroomspace #livingroominterior #livingroominspo #livingroomideas #livingroomdecor

Post udostępniony przez INSPLOSION (@insplosion)

Pamiętaj o tym, że kolor czerwony jest aranżacyjnie dość trudny, ale nie oznacza to, że niemożliwy do okiełznania i wydobycia z niego takiego smaczku. Bardzo odważnego doda on wnętrzu, kiedy pojawi się w nim w postaci mebli. Czerwone meble świetnie odnajdą się zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Bardzo dobrze sprawdzą się ponadto w loftach, jak i glamour. Bez obaw możesz więc postawić na przykład na czerwoną kanapę czy też czerwony komplet wypoczynkowy. A może czerwone szafki do kuchni, albo czerwona lodówka?

Świetnym uzupełnieniem aranżacji może stać się także czerwona komoda, która doskonale będzie współgrała z żółtymi dodatkami, albo też energetyczną zielenią. Nie bez znaczenia może okazać się także rola turkusu we wnętrzu, albo też czerni. Duet czerwieni i czerni zawsze wypada rewelacyjnie.

Czerwone dodatki

Moc czerwonych dodatków może być nieoceniona na drodze do uzyskania ciekawej aranżacji we wnętrzu. Mogą one stać się prawdziwą inspiracją. W salonie, jadalni czy kuchni genialnie będą prezentować się na przykład pod postacią wszelkiej maści podstawek, albo też abażurach lamp. W salonie odnajdą się między innymi czerwone zasłony, dywan czy też poduszki. A może jednak lepiej jest postawić na komodzie jakieś figurki, albo postawić na grafikę w krwistej czerwonej ramce? A może czerwona lampa? Tutaj masz nieograniczone możliwości.

Żeby wprowadzić czerwień do wnętrza trzeba mieć sporo odwagi, ale jeśli się przełamiesz, możesz naprawdę uzyskać genialny efekt aranżacyjny. Wystarczy szczypta dekoracyjnego smaczku i nieco powściągliwości, aby mieszkanie nabrało charakteru obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii