piątek, 10 lutego, 2023
Strona głównaStrefa koloruSzary i żółty, czyli kolory roku 2021 Pantone. To one będą rządzić...

Szary i żółty, czyli kolory roku 2021 Pantone. To one będą rządzić we wnętrzach

Instytut Pantone, jak co roku od dwudziestu lat podjął się niemałego wyzwania, jakim jest wybór koloru roku 2021, który będzie dominował przez kolejnych 365 dni nie tylko w modzie, ale również w designie wnętrz. Decyzje największych na świecie autorytetów w dziedzinie projektowania kolorów czasem budzą sprzeczne emocje i tak się stało również i tym razem.

Kolor Roku Pantone 2021 Ultimate Gray i Illuminating Yellow
fot. dexigner.com

Instytut Pantone wybrał nie jeden, a dwa kolory roku 2021 – Ultimate Gray oraz Illuminating Yellow, czyli odpowiednio odcienie szarego i żółtego. Na taki, a nie inny wybór nieodzowny wpływ miała pandemia, która wywróciła cały świat do góry nogami.
Pantone – kilka słów o sławnym instytucie.

Nie wszyscy wiedzą, że Instytut Koloru Pantone rozpoczął swoją działalność jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku. Amerykańska jednostka badawcza zrzesza najlepszych specjalistów zajmujących się badaniem nieustannie zmieniających się trendów kolorystycznych, które mają realny wpływ na odczucia odbiorców, a co za tym idzie – funkcjonowanie wielu branż i skuteczność przekazu.

Instytut Pantone dopiero od 2000 roku wybiera kolor roku Pantone, który staje się motywem przewodnim w trendach modowych, graficznych i oczywiście wnętrzarskich. Kolorem roku 2020 okrzyknięto Classic Blue – intensywny odcień ciemnoniebieskiego, który w minionych miesiącach dominował aranżacjach wnętrz. W 2021 roku natomiast królować będą dwa kontrastowe względem siebie odcienie szarego i żółtego.

Kolor roku 2021 – dlaczego Ultimate Gray i Illuminating Yellow?

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Bucket & Brush (@bucket.brush)

Tegoroczny werdykt Pantone Color Institute na całym świecie został przyjęty z dużą dozą zaskoczenia – nie tylko z uwagi na niecodzienny wybór dwóch kolorów roku w miejsce jednego, ale przede wszystkim ze względu na ich wyraźnie odmienny charakter. 17-5104 Ultimate Gray czyli stonowany szary i 13-0647 Illuminating Yellow – promienisty żółty to interesujące zestawienie, obok którego nie można przejść obojętnie, zwłaszcza w obliczu urządzania wnętrz.

Skąd akurat taki dobór kolorów roku? Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Instytutu Pantone, połączenie tych dwóch odcieni ma symbolizować siłę i optymizm oraz dawać nadzieję na lepsze jutro. Wybór Ultimate Gray i Illuminating Yellow jako kolory roku 2021 we wnętrzach w żaden sposób nie jest zatem przypadkowy.

Kolory roku 2021 – Ultimate Gray jako wyraz hartu ducha

2020 rok zapamiętamy jako jeden z najcięższych we współczesnej historii, którego kontynuacją niejako będzie rok 2021. Choć przed ogłoszeniem decyzji amerykańskiego instytutu niewielu spodziewało się takiego obrotu spraw, to stonowany szary jako kolor roku 2021 Pantone wydaje się w pełni uzasadniony. Wielu z nas widzi obecnie rzeczywistość właśnie w szarych barwach, ale nie dlatego szarość we wnętrzach jest jednym z ulubionych rozwiązań kolorystycznych w polskich domach czy mieszkaniach.

Popularność szarego koloru we wnętrzach wynika z jego uniwersalnego i praktycznego charakteru – szarość w aranżacjach wnętrz jest bowiem świetnym tłem dla innych barw, również tych z gamy kolorystycznej opracowanej przez Pantone. Wybrany przez Pantone Color Institute duet kolorów roku: Ultimate Gray i Illuminating Yellow świetnie koresponduje z popularną ostatnio koncepcją aranżacji wnętrz, gdzie proporcje między neutralnymi kolorami a intensywnymi barwami grają na korzyść tych pierwszych. Poszukując więc idealnego koloru ścian warto zwrócić uwagę na neutralny szary, który wpisuje się zarówno w nowoczesne, jak i klasyczne wnętrza.

Kolor roku Pantone 2021 – energetyczny Illuminating Yellow

Specjaliści z Instytutu Pantone uznali, że idealnym dopełnieniem Ultimate Gray jako koloru roku 2021 będzie Illuminating Yellow, którego nazwę można luźno przetłumaczyć jako „świetlisty żółty”. I tak też ma się zachowywać we wnętrzach – rozświetlać je i pobudzać do życia. Energia drzemiąca w promiennej żółci z palety Pantone pozwala wejść na całkiem nowy poziom domowych aranżacji, zwłaszcza jeśli jeden z dwóch kolorów roku 2021 zręcznie połączymy z pozostałymi elementami wystroju.

Warto jednak pamiętać, że żółty odcień jest jednym z najbardziej wymagających kolorów, jakie można sobie wymarzyć w kontekście wykańczania mieszkania czy domu. Dlatego też Illuminating Yellow może posłużyć nam za inspirację kolorystyczną, a niekoniecznie docelowy kolor ścian we wnętrzach. Zatem jeśli nie energetyczny żółty z palety Pantone to jaki kolor ścian w salonie czy sypialni wybrać?

Modne kolory wnętrz 2021 – co zamiast Illuminating Yellow?

Najmodniejsze kolory wnętrz w 2021 roku to „dobrzy znajomi” świetlistego żółtego, bowiem świetnym rozwiązaniem wydają się barwy pokrewne do koloru roku wybranego przez Instytut Pantone. Jeśli Illuminating Yellow okaże się zbyt trudnym wyzwaniem aranżacyjnym, to zawsze można sięgnąć po kolor musztardowy – zdecydowanie bardziej stonowany, wpadający w odcienie brązu czy miedzi. Ciekawą alternatywą zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrzach będzie także kolor kanarkowy lub bananowy – oba odcienie nacechowane są neutralnym beżem, co pozwala znacznie rozszerzyć pole manewru aranżacji kolorystycznej wnętrz zwłaszcza dla osób, które czują się niepewnie stosując tak oryginalne kolory jak świetlisty żółty z palety kolorów Pantone.

Najmodniejsze kolory wnętrz w 2021 roku – jak je łączyć?

Idąc tropem wyznaczonym przez Instytut Pantone, zaproponowany duet kolorów roku 2021 we wnętrzach może okazać się strzałem w dziesiątkę dla miłośników minimalizmu, którzy nie boją się jednak „przemycać” kolorytu do swoich domów czy mieszkań. Trendy kolorystyczne we wnętrzach na 2021 rok to nie tylko Ultimate Gray i Illuminating Yellow – w zbliżających się miesiącach warto zainteresować się również żywymi kolorami kwiatów, ciepłymi brązami czy intensywnymi odcieniami zieleni. Nie ulega jednak wątpliwości, że szary i żółty w odpowiednich proporcjach stworzą wnętrze unikalne, ale i ponadczasowe. Szarości na ścianach warto przełamać żółtymi akcentami w postaci designerskiego fotela, lekkich zasłon czy też dywanu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii