piątek, 10 lutego, 2023

Jakie schody wybrać?

Schody, czym są i do czego służą wie każdy, nawet dziecko, ale czy wiesz że to one są najbardziej skomplikowanym elementem budowy i to od ich wytrzymałości zależy bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny, więc może warto nieco dłużej zastanowić się nad tym elementem.

Może skorzystać z usług profesjonalnej firmy?

Nie powinno się zlecać budowy schodów zwykłej ekipie budowlanej ze względu na stopień skomplikowania. Powinniśmy skierować się do profesjonalnej firmy zajmującej się schodami na co dzień, firmy takie posiadają wieloletnie doświadczenie które pomoże uniknąć rozczarowania.

Jakie są koszty budowy schodów?

Ceny schodów są dosyć różnorodne zależą głównie od projektu budowlanego i materiału z którego są wykonane, zazwyczaj ceny wahają się w przedziale od 5 do 15 tysięcy złotych.

Czy wszystkie rodzaje schodów są równie wygodne i ile miejsca zajmują?

Schody zbiegowe i kręcone są zazwyczaj niewygodne, przez co dzieci i osoby w podeszłym wieku mają problemy ze swobodnym poruszaniem się, pod względem wygody raczej zaleca się schody posiadające stopnie o takiej samej szerokości oraz ze spocznikiem (podestem). Niestety zajmują one więcej miejsca niż schody zabiegowe więc jeśli mamy małometrażowe mieszkanie może się to okazać sporym problemem. Schody wachlarzowe oraz trójbiegowe stosuje się w dużych pomieszczeniach, bardzo dobrze się prezentują i należą do wygodnych.

Jaki materiał na schody wybrać? Metal, drewno czy beton?

Schody metalowe w połączeniu z innymi materiałami (np.: drewnem) wyglądają bardzo nowocześnie, jednakże w razie pożaru szybko się nagrzewają i mogą skutecznie odciąć drogę ucieczki. Gotowe schody do samodzielnego montażu można znaleźć w dużych sklepach budowlanych.

Natomiast schody żelbetonowe wyglądają bardzo masywnie, jednak ich zaletą jest wytrzymałość i stabilność a także możliwość nadania dowolnego kształtu jednak jest to dosyć trudne. Powinny być zbudowane zaraz po wylaniu fundamentów i wymurowaniu ścian. Są tańsze w wykonaniu niż schody drewniane i metalowe.

Schody drewniane najczęściej wykonywane są z takich drzew jak: dąb, sosna, buk i brzoza. Niektóre firmy oferują także egzotyczne gatunki drewna. Wyglądają najbardziej elegancko i są stosowane najczęściej, jednak wybór materiału zależy od wystroju wnętrza i koloru mebli. Takie schody najlepiej zamontować po ukończeniu większych prac budowlanych ze względu na możliwość ich uszkodzenia.

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii