niedziela, 8 września, 2024
Strona głównaEksperciElektronika w łazience - zbędny luksus czy rozwiązanie na miarę naszych czasów?

Elektronika w łazience – zbędny luksus czy rozwiązanie na miarę naszych czasów?

Technologia towarzyszy nam w każdym momencie życia. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie zawitały również do naszych mieszkań – idea “inteligentnego domu” świetnie się sprawdza. Nie tylko wpływa na nasz komfort, ale również pozwala rozsądnie i oszczędnie zarządzać zasobami energii i wody. W wielu przypadkach jest po prostu niezastąpiona. W jaki sposób możemy zaimplementować elementy “smart” w naszej łazience?

Bateria bezdotykowa – oszczędność każdej kropli

Od dłuższego czasu stanowi stałe wyposażenie toalet w centrach handlowych i restauracjach, a ostatnio zyskuje popularność także w domowych łazienkach. Jej działanie opiera się na zastosowaniu fotokomórki, która reaguje na ruch. Strumień wody płynie dopóki myjemy ręce, a ustaje, gdy przestajemy nimi poruszać. Specjalny sterownik pozwala na ustawienie czasu, siły strumienia oraz jego temperatury. Jest to bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie – bateria działa tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Nie musimy też nią manewrować, żeby dostosować temperaturę wody do naszych potrzeb. Dzięki temu zużywamy jej mniej niż w przypadku tradycyjnej armatury. Inną praktyczną zaletą tego rozwiązania jest higiena – bezdotykowa bateria ogranicza nasz kontakt ze sprzętami łazienkowymi, na których lubią się gromadzić drobnoustroje.

inteligentne rozwiazania w lazience

Czujnik zalania wodą – drobny krok w kierunku bezpieczeństwa

To urządzenie przeznaczone jest do stosowania w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko wycieku z instalacji wodnej. Detektor rejestruje wyciek wody tam, gdzie nie powinno go być i powiadamia o tym fakcie za pomocą sygnału świetlnego lub dźwiękowego, a także – w przypadku konkretnych modeli – odcina odpływ wody. Niektóre czujniki mogą przesłać nam powiadomienie o podejrzanej sytuacji w domu przez odpowiednią aplikację – mamy wtedy możliwość natychmiastowej reakcji. Czujniki zalania mają też możliwość badania poziomu wilgotności w powietrzu – poinformują nas zarówno o tym, że jest ona za wysoka, jak i za niska. Jest to ważne ze względu na komfort naszego zamieszkania, ale także pozwoli wyeliminować ryzyko pojawienia się pleśni i grzybów. Innym parametrem badanym przez czujnik jest temperatura w pomieszczeniu – jej wahania również zostaną przez niego odnotowane.

Toaleta myjąca – nowoczesna wygoda

Jest to rozwiązanie pozwalające połączyć funkcję bidetu i sedesu. Wewnątrz ceramicznej miski ustępowej mieści się dysza i elementy sterujące, które pozwalają na uruchomienie opcji myjącej. Programator umieszczony jest zazwyczaj z boku miski i pozwala na ustawienie poszczególnych parametrów, takich jak ciśnienie i temperatura wody. W bardziej rozbudowanych modelach dostępne są także funkcje dodatkowe, takie jak masaż, suszenie powietrzem, usuwanie nieprzyjemnych zapachów, wykrywanie obecności domownika, a także podświetlenie nocne i cichy tryb pracy. Ustawienia toalety myjącej można spersonalizować pod kątem konkretnego użytkownika, a także obsługiwać ją za pomocą pilota. Zazwyczaj jest ona też wyposażona w deskę z dodatkiem materiału antybakteryjnego. Sama dysza natryskowa poddawana jest czyszczeniu po każdym użyciu.

Deweloperzy otwierają się na ideę “smart home”, szczególnie w stolicy. Największą ofertę nowych mieszkań w Warszawie znajdziesz na portalu Rynek Pierwotny.pl

Radio podtynkowe – dla fanów śpiewania pod prysznicem

Wiele osób lubi umilać sobie codzienne zabiegi słuchaniem muzyki. Jednak ze względu na dużą wilgotność panującą w łazience i ryzyko zalania, korzystanie z tradycyjnego sprzętu nie jest dobrym pomysłem. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest radio podtynkowe. Cały zestaw, na który składają się odbiornik i głośniki, ukryty jest w zabudowie łazienki. W zależności od modelu, radio może mieć wiele różnych funkcji dodatkowych, takich jak możliwość personalizacji ustawień, integracja z systemem oświetlenia i wentylacji oraz czujnik ruchu. Niektóre z nich mają możliwość połączenia z internetem i obsługują funkcję “plug & play” Montaż urządzenia jest bardzo prosty – będziemy do niego potrzebować dwóch standardowych puszek elektrycznych – ale dobrze będzie o tym pomyśleć jeszcze przed aranżacją nowej łazienki.

Czytaj więcej na Rynek Pierwotny.pl


Autor artykułu: Redakcja portalu RynekPierwotny.pl

RynekPierwotny.pl to niekwestionowany lider w branży nieruchomości deweloperskich. Jako najprężniej rozwijający się portal, prezentuje blisko 70 tys. ofert w 2000 inwestycjach w całej Polsce. Poza serwisem ogłoszeniowym i nowoczesnymi formami prezentowania nieruchomości, oferuje szeroki wachlarz porad eksperckich.

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii