poniedziałek, 25 marca, 2024
Strona głównaEksperciArchitekt wnętrz - jakie kwalifikacje są niezbędne do wykonywania tego zawodu?

Architekt wnętrz – jakie kwalifikacje są niezbędne do wykonywania tego zawodu?

Zawód architekta wnętrz z każdym rokiem zyskuje na popularności, czemu trudno się dziwić. Jest to niezwykle perspektywiczna i dochodowa profesja, która pozwala wieść godne i stabilne życie. Popyt na usługi architektoniczne nieustannie rośnie, zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i przedsiębiorców. Pozostaje jednak pytanie, jakie warunki należy spełnić, aby zostać architektem wnętrz? Jakie wykształcenie i kwalifikacje należy posiadać, żeby starać się o angaż w biurach projektowych? Podpowiadamy.

Architekt wnętrz – czym się zajmuje?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, na czym polega zawód architekta wnętrz. Otóż jest to osoba odpowiedzialna za opracowywanie projektów plastycznych wnętrz o zróżnicowanym charakterze. Do obowiązków architekta należy stworzenie projektu przestrzeni użytkowej, z uwzględnieniem jej przeznaczenia, funkcji, panujących trendów oraz potrzeb klienta. Osoba wykonująca ten zawód skupia się tylko i wyłącznie na wnętrzach budynków, a zakres jej pracy może ograniczać się do nadzoru jednego pomieszczenia, lub wręcz przeciwnie, całego budynku. Wszystko zależy od specyfiki zlecenia oraz objętej specjalizacji.

Architekt wnętrz – podstawowe obowiązki

Wykonywanie zawodu architekta często postrzegane jest jako praca lekka i przyjemna, która ogranicza się do rysowania projektów mieszkań i dobierania ich wyposażenia. Nic bardziej mylnego. Każdy, kto stara się o posadę architekta wnętrz musi liczyć się z różnorodnością zadań, do których może zostać oddelegowany.

Do głównych obowiązków projektanta zatrudnionego w mniejszym bądź większym biurze architektonicznym najczęściej należy: przygotowywanie projektów budynków zgodnie z ich przeznaczeniem, aranżacja wnętrz (dobór odpowiedniej kolorystyki, funkcjonalnych mebli, oświetlenia, etc.), spotkania z klientami czy składanie szczegółowych raportów z poczynionych postępów prac.

Architekt często musi także podjąć się rozpoznania charakteru obiektu, przygotowania projektu wstępnego. Może także zostać poproszony o zaproponowanie niewielkie przebudowy wnętrz w porozumieniu z architektem budowlanym, a także o opracowanie kosztorysu. Do obowiązków projektanta może należeć także nadzorowanie i koordynowanie prac budowlanych.

Architekt wnętrz – wykształcenie

Jak stać się pełnoprawnym architektem wnętrz? Niestety nie ma drogi na skróty. Wymagane jest ukończenie studiów wyższych na dedykowanym kierunku i uzyskanie co najmniej tytułu inżyniera. Naukę można kontynuować na studiach magisterskich, jednak nie jest to wymagane. Warto jednak o tym pomyśleć w kontekście lepszych perspektyw zatrudnienia, zwłaszcza w gąszczu rosnącej konkurencji. Co prawda na takich portalach jak Gowork – ogłoszenia o pracę można znaleźć coraz więcej ofert skierowanych do absolwentów architektury wnętrz, to nie zaszkodzi zwiększyć swoje szanse poprzez ukończenie dodatkowych kursów czy kierunków podyplomowych. Co ciekawe, w wyjątkowych przypadkach Związek Polskich Artystów Plastyków może potwierdzić umiejętności architekta bez dyplomu, jednak w długofalowej perspektywie znacznie lepiej mieć w zanadrzu odpowiednie certyfikaty potwierdzające kwalifikacje.

Architekt wnętrz – kwalifikacje

Podstawą zatrudnienia w biurze architektonicznym jest nie tylko dyplom, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne i obsługa podstawowych programów graficznych. Absolutną koniecznością jest znajomość takich narzędzi jak: AutoCAD, Photoshop czy Corel. Architekt wnętrz powinien wyróżniać się również pewną ręką oraz posiadać nieprzeciętne umiejętności plastyczne. Aby jeszcze bardziej otworzyć się na rynek pracy i na poważnie myśleć o zatrudnieniu na stanowisku projektanta należy także wykazywać się łatwością w myśleniu przestrzennym. Cechą bardzo pożądaną przez pracodawców okazuje się również kreatywność, cierpliwość oraz elastyczność. Nie zaszkodzi również umiejętność pracy w zespole oraz samodzielność. Ponadto architekt musi mieć dar przekonywania i nawiązywania kontaktów z klientami, być sumienny i bardzo dobrze organizować swoją pracę.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii