czwartek, 30 marca, 2023
Strona głównaAranżacja wnętrz z pomysłemSztukateria - jak ją wprowadzić do wnętrza?

Sztukateria – jak ją wprowadzić do wnętrza?

Mogłoby się wydawać, że sztukateria we wnętrzach to relikt przeszłości i swoje najlepsze lata ma już za sobą. Nic bardziej mylnego – listwy dekoracyjne na ścianie powracają do łask projektantów i robią to w wielkim stylu. Stanowią niezwykle efektowny dekor, który można wprowadzić niemal do każdej domowej aranżacji – nie tylko tej klasycznej. Jak to zrobić, aby mieszkanie prezentowało się modnie i stylowo? Podpowiadamy.

Czym jest sztukateria?

Na rynku dekoracji wnętrz co rusz pojawiają się nowe propozycje, które spotykają się z mniejszym bądź większym entuzjazmem inwestorów. Z powodzeniem można jednak powiedzieć, że sztukateria, czyli ozdobne listwy na ścianę lub sufit z każdym rokiem zyskują coraz więcej zwolenników. Skąd ich fenomen? Stanowią niezwykle uniwersalny sposób na ożywienie wnętrza i nadanie mu wyrazistego charakteru. Bardzo dużą zaletą sztukaterii jest swoboda w jej układaniu, choć najbardziej korzystnie prezentuje się w formie prostych brył geometrycznych. Na rynku dostępne są modele wykonane z różnego rodzaju materiałów, w tym m.in. pianki poliuretanowej, gipsu czy styropianu, dlatego też każdy może wybrać opcję skrojoną na miarę swoich potrzeb.

Sztukateria – alternatywa dla boazerii

W wielu polskich mieszkaniach coraz częściej pojawia się boazeria angielska, czyli modne panele ścienne, które najczęściej montuje się do określonej wysokości na ścianie. Stają się nieodzownym elementem aranżacji zarówno w stylu angielskim, glamour czy art deco, jak i nowoczesnym czy rustykalnym. Boazeria angielska i jej uniwersalny charakter doceniany jest przez wielu miłośników modnego designu, ale nie jest to tania inwestycja. Świetną alternatywą okazuje się sztukateria, której montaż jest mniej czasochłonny i pozwala sporo zaoszczędzić, a efekt końcowy okazuje się równie spektakularny.

Sztukateria – jak wkomponować ją w aranżację wnętrza?

Sztukateria to świetne rozwiązanie do salonu. Listwy dekoracyjne mogą stać się tłem dla innych, równie wyrazistych ornamentów w aranżacji lub odgrywać w niej pierwsze skrzypce. Podobny trik zadziała z korzyścią także w przypadku sypialni, której design chcemy nieco urozmaicić. Sztukateria może stać się niebanalną i stylową dekoracją ściany za łóżkiem, która wcale nie musi być nudna. Listwy ozdobne zadadzą równie wiele szyku w innych pomieszczeniach, np. w korytarzu czy jadalni urządzonej w stylu glam. Można je z powodzeniem wykorzystać do wykończenia sufitu, który często pozostaje niezagospodarowany. Prosta, ale niezwykle efektowna sztukateria będzie zatem świetnym zamiennikiem dla tradycyjnych kasetonów czy paneli, z których nie zawsze można wycisnąć maksimum designerskiego potencjału.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii