Z bramy wjazdowej na posesję korzystamy nawet kilka razy dziennie. Nic więc dziwnego, że niemałą popularnością cieszy się automatyka do bram, która pozwala sterować nimi bez wysiadania z auta czy wychodzenia z domu. Czy warto zainwestować w napęd do bramy?
Automatyka do bram wjazdowych – kiedy warto się na nią zdecydować?
Osoby korzystające każdego dnia z samochodu muszą otwierać i zamykać bramę wjazdową co najmniej dwa razy dziennie. Aby zapewnić sobie wygodę korzystania z niej, warto pomyśleć o napędzie. Odpowiednio dobrana automatyka do bram sprawi, że nie będziemy musieli wysiadać z auta za każdym razem, kiedy zechcemy zamknąć lub otworzyć jej skrzydła. Jeśli posesja znajduje się przy ruchliwej ulicy takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo kierowcy, bo nie musi on opuszczać auta, a samo otwarcie bramy i jej zamykanie trwa krócej, niż gdyby robił to ręcznie.
Czy automatyka do bram sprawdzi się w każdym przypadku? Inwestycja w dobrej jakości napęd bywa niemałym wydatkiem, dlatego nie zawsze się ona opłaca. Dotyczy to przede wszystkim tych posesji, gdzie z bramy korzystamy bardzo rzadko, a więc np. sporadycznie odwiedzanych działek rekreacyjnych. Z montażem automatyki warto też wstrzymać się w sytuacji, kiedy planujemy zmienić w niedługim czasie bramę. Wówczas montowanie napędu może okazać się zbędnym wydatkiem, ponieważ dobiera się go do wagi i wymiarów skrzydła. W przypadku bram, z których korzystamy każdego dnia i to po kilka razy, inwestycja w automatykę z pewnością się opłaci i zapewni komfort ich użytkowania.
Jak wybrać napęd do bramy wjazdowej
Aby mieć pewność, że brama i napęd będą idealnie do siebie dopasowane, warto kupić je w zestawie. Oczywiście nie oznacza to, że dobranie automatyki do zamontowanej wcześniej bramy jest niemożliwe, niezależnie od tego czy jest to model rozwierany czy przesuwny. Podczas poszukiwania napędu należy wziąć pod uwagę wielkość skrzydła oraz jego wagę, a także częstotliwość użytkowania wrót i oczywiście sposób otwierania. Dla sprawnego działania napędu istotne znaczenie ma moc siłowników. Jeśli będą one pracowały na granicy swojej wytrzymałości, mogą się szybko zużyć. Zaleca się więc instalować automatykę z niewielkim zapasem mocy, dzięki czemu napęd działa niezawodnie nawet przy silnych podmuchach wiatru.
Moc siłowników wpływa również na prędkość, z jaką porusza się skrzydło. Ze względów bezpieczeństwa nie może ona jednak być zbyt duża, bo niesie to ryzyko przytrzaśnięcia palców czy uszkodzenia auta. Rozsądnym rozwiązaniem jest inwestycja w napęd z systemem zatrzymującym bramę po napotkaniu jakiejkolwiek przeszkody. Razem z automatyką można też zamontować specjalną lampę sygnalizacyjną, która ostrzeże pieszych i kierowców innych pojazdów w okolicy o naszym zamiarze włączenia się do ruchu. Jeszcze większą wygodę użytkowania bramy zapewni zaś funkcja domykania, dzięki której brama zamknie się po określonym czasie, a także funkcja częściowego otwierania pozwalająca przechodzić przez wrota bez konieczności całkowitego ich otwierania.
Bezpieczne i wygodne sterowanie bramą
Brama wjazdowa na posesję nie tylko pełni funkcję reprezentacyjną, ale też zapewnia bezpieczeństwo domownikom i chroni ich przed nieproszonymi gośćmi. Aby mieć pewność, że nikt niepowołany nie dostanie się na prywatny teren, warto wybrać automatykę do bram sterowaną za pomocą szyfrowanego sygnału radiowego. Rozwiązanie to gwarantuje, że nie zostanie on przechwycony, a dodatkowo zapobiega przypadkowemu otwarciu skrzydła w wyniku zakłóceń.
Dobrze dobrany napęd do bramy wjazdowej pozwala sterować wrotami za pomocą nadajnika radiowego. Umożliwia to otwieranie bramy i jej zamykanie bez wysiadania z auta lub bez wychodzenia z domu, jeśli np. chcemy na posesję wpuścić zmotoryzowanych gości. Producenci automatyki do bram obecnie mają do zaproponowania również specjalne aplikacje, dzięki którym możliwe jest sterowanie skrzydłami za pośrednictwem smartfona, co dodatkowo zwiększa komfort korzystania z nich.