Kusi Was to, aby stworzyć domowy ogródek w kuchni? Zioła będą do tego idealne. Nie tylko świetnie ozdobią pomieszczenie, ale także wprowadzą do niego cudowny aromat, który może stać się inspiracją wielu kulinarnych przygód. Sprawdźcie, jak zaaranżować domowy zielnik i które rośliny sprawdzą się w nim najlepiej.
Domowy zielnik – krok po kroku
Jeśli raz stworzycie zielnik gwarantujemy Wam, że szybko z niego nie zrezygnujecie. Ich zapach rozniesie się po całym pomieszczeniu zmieniając je w domową mekkę kulinarnych doznań. Oprócz tego jest to świetny dodatek aranżacyjny. Od czego więc zacząć?
Po pierwsze i najważniejsze, wybierzcie miejsce w którym ma się znaleźć Wasz zielnik. Zioła w doniczkach nie będą rosły, jeśli nie zapewnicie im stałego dopływu światła. Najlepiej więc sprawdzi się kuchenny parapet, ale jeśli pomieszczenie jest bardzo słoneczne, możecie wybrać także np. lodówkę czy szafkę. W przypadku, gdy w kuchni nie ma okna, lepiej przenieście zielnik na balkon, żeby po prostu uniknąć ich uschnięcia.
Niektóre z roślin najlepiej czują się w warunkach półcienistych, dlatego też jeśli się na takie zdecydujecie, zagospodarujcie nieco przestrzeni na kuchennym blacie, najlepiej niedaleko okna. Bardzo nowatorskim rozwiązaniem jest wycięcie w nim miejsca na doniczki.
Doniczki do ziół
Kolejny bardzo ważny krok, to wybór odpowiednich doniczek tudzież pojemników. Pamiętajmy o tym, aby nie były one zbyt głębokie. Zioła idealnie poczują się w doniczkach o głębokości 20 cm. Na rynku jest duży wybór ich kształtów, kolorów oraz materiałów. Od czego więc zacząć? Na początku materiał. Dobrze sprawdzają się zarówno doniczki ceramiczne, jak i gliniane. Możecie postawić także na pojemniki wykonane z betonu lub metalu (tu ukłon w stronę amatorów surowych wnętrz). Niemniej korzystnie wypadną drewniane skrzynki, a także wiklinowe kosze. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu utrzymana jest Wasza kuchnia.
Niezależnie od tego, na jakie pojemniki się zdecydujecie musicie pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest ich odpowiednie przygotowanie. Zioła są roślinami, które należy często podlewać, ale zarazem nie mogą mieć one stałego kontaktu z wodą, gdyż może to doprowadzić do przegnicia ich korzeni. Tutaj warto więc wybrać takie, które posiadają otwory, których średnica jest nie mniejsza niż 1 cm. To właśnie nimi nadmiar wody będzie odpływał. Nie bez znaczenia pozostaje także drenaż. Z powodzeniem możecie go użyć na dnie pojemnika lub doniczki. W tym celu ułóżcie 2 lub 3 centymetrową warstwę żwiru, potłuczonej ceramiki czy małych kamieni. Takie działanie nie tylko ułatwi odpływ wody, ale dodatkowo jeszcze zapewni roślinom stały dopływ tlenu.
Zioła w domu – na jakie rośliny postawić?
Jeśli bardzo zależy Wam na wyrazistym smaku oraz aromacie roślin, wówczas najlepiej jest je wyhodować z nasion. To wymaga nieco czasu i pracy, ale naprawdę ona procentuje. Kolejna kwestia to, pewność, że roślinki będą zdrowe, pozbawione wszelkich środków chemicznych. Gdzie kupić nasiona? W różnego rodzaju sklepach ogrodniczych, w tym także w marketach.
Kolejna kwestia, to zapewnienie odpowiedniego podłoża. Tutaj doskonale sprawdzi się ziemia dedykowana uprawie warzyw, jednak równie dobrze możecie zainwestować w uniwersalną ogrodową czy też dedykowaną hodowli roślin doniczkowych. Bardzo ważne jest to, aby wybrać taką o odczynie zasadowym lub obojętnym, było próchnicze i żyzne. Nie bez znaczenia jest także przepuszczanie powietrza oraz zapewnienie korzeniom stałego dopływu tlenu.
Na koniec podpowiedź, na jakie zioła warto postawić. Tu oczywiście w grę wchodzą indywidualne preferencje. Do najpopularniejszych i najbardziej aromatycznych należą: bazylia, szczypior, kolendra, lawenda, oregano, majeranek, mięta, rozmaryn, pietruszka oraz tymianek.
fot. pinterest