Zaaranżowanie i wyposażenie małej łazienki może stanowić wyzwanie. Choć wielkość pomieszczenia niesie oczywiste ograniczenia, należy zadbać, aby znalazła się w niej podstawowa armatura, w tym jeden z najważniejszych elementów, czyli umywalka. Jej wybór do małej łazienki wymaga znalezienia kompromisu między funkcjonalnością i komfortem użytkowania, a niewielką powierzchnią do wykorzystania. Sprawdź, jaka umywalka sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach i na co zwrócić uwagę przy aranżacji i montażu.
Najmniejsza umywalka – najlepsze rozwiązanie do małej łazienki?
W pomieszczeniach o małym metrażu niezwykle ważne jest dokładne zaplanowanie i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dlatego umywalka do małej łazienki powinna mieć odpowiednie wymiary. Zwróć uwagę, aby:
nie utrudniała korzystania z pomieszczenia – żeby można było swobodnie poruszać się po łazience i mieć wygodny dostęp do innych urządzeń lub mebli,
nie zmniejszała optycznie wnętrza – zbyt duża umywalka umieszczona np. na rozłożystym blacie lub masywnej komodzie wizualnie zminimalizuje przestrzeń i wprowadzi wrażenie przesytu.
Najmniejsze modele umywalek posiadają szerokość od ok. 35 do 40 cm. Choć wydają się słusznym wyborem, ze względu na kompaktowość, nie są najlepszym rozwiązaniem do małych łazienek, biorąc pod uwagę wygodę wykonywania codziennych czynności. Ciężko w nich umyć zęby, zadbać o podstawowe zabiegi pielęgnacyjne (takie jak golenie lub peeling twarzy) czy przeprać ręcznie np. bieliznę. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się w toalecie lub łazience dla gości, gdzie wystarczy krótkie mycie rąk.
Optymalne wymiary umywalki do małej łazienki
W przypadku małych łazienek wartymi uwagi są umywalki o wielkości ok. 50-60 cm. Pozwolą wygodnie umyć zęby czy ogolić zarost bez obaw o rozchlapywanie wody po całym pomieszczeniu.
Poza szerokością i długością wybranego modelu, równie ważna jest jego głębokość. Odpowiednio głęboka misa umożliwi szybkie pranie ręczne czy komfortowe umycie twarzy. Warto więc dobrać małą umywalkę indywidualnie, kierując się osobistymi wymaganiami i przewidywanymi czynnościami.
Pamiętaj, że w niewielkich łazienkach świetnie sprawdzą się umywalki o opływowych liniach, które pozwolą optymalnie zagospodarować ograniczoną przestrzeń. Na rynku dostępne są różne modele umywalek w wielu barwach i kształtach oraz w każdym stylu. Ich bogaty wybór znajdziesz m.in. w sklepie z wyposażeniem i elementami wystroju łazienek, kuchni i innych domowych pomieszczeń – lazienkaplus.pl.
Gdzie ulokować małą umywalkę?
Przed wyborem małej umywalki należy szczegółowo zmierzyć pomieszczenie, aby zdecydować się na konkretny model. W zależności od tego, który wybierzesz, ulokuj umywalkę w łazience tak, żeby korzystanie z niej było przede wszystkim wygodne i przyjemne.
Dlatego tak istotnym aspektem jest wysokość montażu. Najlepiej, aby było to ok. 70-90 cm od podłogi. Taka wysokość pozwoli wygodnie dosięgnąć do umywalki oraz zawiesić nad nią lustro lub szafkę na kosmetyki i przybory higieniczne czy środki czystości.
Równie ważne jest zachowanie odpowiednich odstępów od innych urządzeń, aby zapewnić sobie swobodny dostęp do każdego z nich. Przed umywalką zachowaj pas wolnej przestrzeni o wymiarach co najmniej 100 x 70 cm.
Umywalka do małej łazienki – jaki model wybrać?
Umywalki łazienkowe dzielą się na kilka podstawowych kategorii. Poznaj te, które najlepiej sprawdzą się w małej łazience:
umywalka nablatowa
Umywalka nablatowa to model stawiany bezpośrednio na blacie lub szafce (trzeba wywiercić w nich otwór na odprowadzenie syfonu). Dzięki jej wyższym krawędziom, jest wygodna w użytkowaniu – woda nie wychlapuje się poza obręb misy. Przeważnie jest montowana wyżej niż klasyczne modele wiszące lub meblowe, a blat w strefie umywalkowej instaluje się odpowiednio nisko.
Umywalki nablatowe stanowią jeden z głównych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Są modne i pasują do nowoczesnych aranżacji. Świetnie komponują się z minimalistycznymi blatami z drewna, marmuru czy konglomeratu, odpornymi na wysoką wilgotność w łazience.
To wygodna opcja, szczególnie do małych łazienek, ponieważ umywalka wyeksponowana jest nad powierzchnią blatu, co zapewnia miejsce do przechowywania przyborów toaletowych w szafce poniżej. Natomiast jeśli nie masz w łazience miejsca na dodatkową szafkę czy półki, sam blat możesz swobodnie wykorzystać do ustawienia kosmetyków i akcesoriów.
Warto pamiętać, aby podczas sprzątania zwracać szczególną uwagę na miejsce styku między blatem a umywalką, ponieważ często gromadzą się tam zanieczyszczenia.
umywalka podblatowa
To klasyczny model montowany od spodniej strony blatu, w którym górna krawędź umywalki znajduje się na jego wysokości lub jest z nim zintegrowana. Doskonale sprawdza się w mniejszych łazienkach, zajmuje bowiem niewiele miejsca i jest estetyczna – głównie dlatego, że elementy montażowe są schowane pod blatem.
Pamiętaj jednak, aby decydując się na ten rodzaj rozwiązania, zamontować blat nieco wyżej, co pozwoli uniknąć ciągłego schylania się. Z myślą o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni warto też od razu wybrać umywalkę z szafką. Zyskasz pewność, że będą do siebie pasować i zachowasz spójność aranżacyjną.
Umywalki podblatowe to jedne z najbardziej praktycznych i łatwych do utrzymania w czystości modeli. Dzięki temu, że tworzą z blatem praktycznie jedną powierzchnię, myje się je łatwo i szybko, a usuwanie pozostałości wody i zanieczyszczeń nie jest problematyczne.
umywalka meblowa (umywalka z szafką)
Umywalka meblowa, czyli z szafką, to gotowe i praktyczne rozwiązanie, które jest wygodniejsze w realizacji niż inne modele dostępne na rynku. Nie wymaga poszukiwania, selekcjonowania i zakupu pasujących elementów, takich jak blat czy szafki. Zapewnia oszczędność czasu przeznaczonego na ich dobór oraz miejsca w mniejszych łazienkach, dzięki funkcjonalnej konstrukcji.
Szafka, będąca częścią umywalki, umożliwia przechowywanie kosmetyków, akcesoriów i środków czystości. Syfon i przyłącza są w niej ukryte, dzięki czemu łazienka jest estetyczna i przejrzysta. Mała umywalka stanowi zazwyczaj zwieńczenie mebla, okrywając całą jego powierzchnię, co ułatwia utrzymanie jej w czystości.
umywalka wisząca
Umywalka wisząca jest montowana na śrubach bezpośrednio w ścianie lub stelażu podtynkowym. Zajmuje bardzo mało miejsca, dlatego świetnie sprawdza się w niewielkich łazienkach. Dodatkowo nadaje wnętrzu lekkości i optycznie je powiększa.
Pamiętaj jednak, że ogranicza możliwości optymalnej adaptacji przestrzeni. Miejsce pod umywalką pozostaje z reguły niewykorzystane, z widocznymi elementami instalacji, takimi jak syfon. Możesz je zabudować specjalną maskownicą lub półpostumentem w celach dekoracyjnych, dobierając np. ozdobny syfon, dopasowany do wystroju. Zdecyduj się na ten rodzaj umywalki, jeśli nie potrzebujesz pod nią dodatkowej szafki łazienkowej.
umywalka narożna
Umywalka narożna umożliwia zagospodarowanie kąta łazienki, zmieniając punkt ciężkości aranżacji (przeważnie umywalki montuje się w bardziej wyeksponowanych miejscach). Jej krawędzie przylegają do dwóch ścian, a miejsce styku stanowi zazwyczaj przestrzeń na baterię łazienkową oraz np. na kosmetyki i akcesoria. To często jedyna możliwość ich przechowywania, więc umywalki narożne lepiej sprawdzą się w łazienkach wyposażonych w dodatkowe półki. Chyba, że zdecydujesz się na model z szafką. Łatwo je dopasować do większości pomieszczeń, ponieważ występują zarówno w wariantach prawo-, jak i lewostronnych.
Dlaczego umywalka wolnostojąca nie jest dobrym rozwiązaniem do małej łazienki?
Umywalka stojąca jest zbudowana z misy i cokołu – postumentu, na którym się znajduje. Instalowana przeważnie na efektownie wyprofilowanej podporze lub ozdobnych nogach, zapewnia świetny efekt aranżacyjny. Stanowi ozdobę wnętrza i optycznie je powiększa, ponieważ przestrzeń bezpośrednio pod misą jest w większości wolna.
Jednak w małych łazienkach, gdzie każdy centymetr ma znaczenie, umywalka wolnostojąca nie jest właściwym wyborem. Zabierze sporo przestrzeni, którą z powodzeniem mogłaby zająć funkcjonalna szafka lub półka. Wadą jest też duża ilość miejsca, wymagana do instalacji samej umywalki. Bilans wypada wiec niekorzystanie na rzecz modeli wolnostojących, tym bardziej, że funkcję ozdobną mogą także pełnić pozostałe rodzaje umywalek, m.in. dzięki wybraniu ciekawego kształtu lub koloru albo skomponowaniu ze stylową baterią umywalkową. Pamiętaj tylko, że baterie umywalkowe powinny być dopasowane do konkretnego modelu umywalki. Inaczej będą tylko ładne, a nie ładne i funkcjonalne.