Zastanawiasz się, jaki telewizor kupić? Dziś coraz trudniej dostrzec różnice między modelami dostępnymi w sklepie. Praktycznie każdy nowy telewizor ma dostępne funkcje smart TV, a także rozdzielczość 4K. Co zatem stanowi najbardziej istotną różnicę, oprócz wyglądu i logotypu na obudowie? Wydaje się, że jedną z najważniejszych rzeczy jest rodzaj zastosowanej matrycy. Obecnie dominują TV QLED oraz OLED. Co oznaczają te pojęcia i czym się różnią? Chętnie wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Telewizor QLED – co to jest?
QLED to nazwa zastrzeżona dla produktów marki Samsung. Oznacza, w największym skrócie nową, udoskonaloną generację telewizorów z matrycą LED (light-emittingdiode). Dodatkowa litera „Q” w nazwie matrycy pochodzi od kropek kwantowych czyli technologii Quantum dot. Wspomniane kropki kwantowe to nanokryształy, zamontowane pomiędzy elementami podświetlenia telewizora a filtrami kolorów. Ich zadaniem jest zapewnienie żywszych, bardziej realistycznych kolorów. W efekcie, uzyskujemy pełne pokrycie palety barw DCI-P3, która jest dużo szersza niż paleta sRGB w innych, starszych telewizorach.
Telewizor OLED – co to jest?
W tych telewizorach także mamy do czynienia z diodami emitującymi światło. W tym przypadku, mowa o diodach organicznych – stąd w nazwie OLED litera „o”, będąca skrótem od słowa „organic”. Warto podkreślić, że w matrycach tego typu każda dioda samodzielnie emituje światło, nie ma zatem potrzeby, aby używać dodatkowych elementów do podświetlenia ekranu. Organiczne diody zapewniają znakomity poziom kontrastu, głęboką czerń i praktycznie brak opóźnień na ekranie. Co więcej, obraz nie posiada żadnych zniekształceń, nawet jeśli spoglądamy na ekran pod dużym kątem.Wiele telewizorów OLED znajdziemy w ofercie takich firm jak Sony, Philips czy LG.
Jaki telewizor kupić QLED czy OLED?
Telewizory mogą mieć zarówno matrycę OLED, jak i QLED. Tylko które rozwiązanie będzie lepsze? Chcąc podjąć jak najlepszą decyzję, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
- Dostępny budżet – ogólnie rzecz ujmując, telewizory OLED należą do najdroższych na rynku, dlatego jeśli mamy ograniczone środki, lepiej sięgnąć po QLED. Szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na jak największym TV w jak najniższej cenie.
- Poziom nasłonecznieniapomieszczeniu – w związku z tym, że telewizory OLED nie posiadają dodatkowego podświetlenia, to modele z matrycą QLED będą cechować się wyższa jasnością. Dlatego w słoneczny dzień, gdy światło wpada do pokoju przez okna czy drzwi balkonowe, QLED może się sprawdzić lepiej.
- Rodzaj oglądanych treści – gdy oglądamy filmy animowane dla dzieci, programy informacyjne czy transmisje sportowe, wybór matrycy w niewielkim stopniu wpłynie na wrażenia wizualne. Lepszy kontrast i większa płynność na ekranach OLED to zalety, które dostrzeżemy szczególnie podczas grania na konsoli, a także oglądając niektóre filmy i seriale, w których sceny rozgrywają się nocą czy ogólnie – w ciemniej scenerii.
- Jak często oglądasz TV – uważa się, że matryce QLED są bardziej wytrzymałe i długowieczne, a zatem jeśli telewizor włączony jest niemal przez cały dzień, wydaje się, że QLED będzie lepszą opcją ze względu na żywotność matrycy.
Wybór telewizora OLED czy QLED to indywidualna sprawa. Warto zapoznać się dokładnie z dostępna ofertą i zastanowić, na ile przystaje ona do konkretnych potrzeb. W końcu wybór matrycy to nie wszystko. Równie ważne jest dobranie odpowiedniej przekątnej ekranu, wybór preferowanego systemu operacyjnego, a także uwzględnienie dodatkowych funkcji smart TV, jak na przykład kompatybilność z asystentami głosowymi czy możliwość sterowania smartfonem z poziomu aplikacji, zamiast tradycyjnego pilota.