poniedziałek, 20 czerwca, 2022
Strona głównaEksperciUmowa najmu mieszkania - na co należy zwrócić uwagę?

Umowa najmu mieszkania – na co należy zwrócić uwagę?

Jesień jest bardzo gorącym okresem na rynku wynajmu mieszkań. Wraz z rozpoczęciem roku akademickiego, chętnych na wynajem pokoju lub całego lokalu nie brakuje, szczególnie większych miastach. O ile chęć znalezienia szybkiego najemcy jest bardzo duża, o tyle nie powinna ona przyćmiewać stosowania koniecznych środków bezpieczeństwa. Na co warto zwrócić spisując ją?

Mieszkanie do wynajęcia – jak uniknąć oszustwa?

– Wynajmowanie mieszkania, szczególnie gdy szukamy lokalu w dużym mieście, bywa stresujące. Możemy paść ofiarą oszustw, małych „kruczków”, czy też zwyczajnie zapominamy o ustaleniu ważnych elementów umowy z wynajmującym. Możemy uniknąć nieprzyjemności, dokładnie i spokojnie zapoznając się z treścią dokumentu. Niektórzy lekceważą tę ważną część procesu wynajmu. Tymczasem warto się upewnić, czy umowa zawiera wymagane zapisy oraz czy zostały w niej zawarte wszystkie uzgodnienia z wynajmującym – doradza Rafał Malik, dyrektor Biura Zarządzania Najmem w Funduszu Mieszkań na Wynajem. – Ostrożność należy zachować również korzystając z usług pośredników nieruchomości, którzy mogą zażądać prowizji za pokazanie mieszkania, udostępnienie baz kontaktów, czy „pomoc” przy zawieraniu umowy. Warto zwrócić uwagę na coraz popularniejszą ofertę wynajmu instytucjonalnego, gdzie najemca może być spokojny o warunki umowy i jakiekolwiek opłaty związane z jej zawarciem – dodaje Rafał Malik.

Umowa najmu – nie dla umów ustnych

wynajem mieszkania jaka umowa
freshome.com

Przepisy jasno mówią o tym, że jeśli wynajmujemy mieszkanie na okres krótszy niż rok, to możemy zawrzeć umowę ustną. Jest to jakieś rozwiązanie, ale warto jednak rozważyć mocno jego zastosowanie i postawić na umowę pisemną. To rozwiązanie znacznie bardziej bezpieczne zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego.

Kolejna ważna kwestia, to precyzyjne określenie czasu wynajmu. Ten musi znaleźć się na umowie wespół z jej zakresem. Mowa o sprecyzowaniu przedmiotu umowy, jakiego lokalu ona dotyczy. Może być to zarówno lokal mieszkalny, jak i użytkowy, który to wynajmujący może użytkować na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

wynajem mieszkania umowa
freshome.com

Umowa powinna ponadto zawierać:

  • informacje o powierzchni mieszkania,
  • adres nieruchomości,
  • położenie mieszkania wewnątrz budynku (piętro),
  • informacje o wysokości czynszu oraz sposobie i terminie płatności (właściciel ma prawo do podwyższenia czynszu lub innych opłat za używanie lokalu w trakcie trwania umowy).

Warto wiedzieć, że przedmiotem najmu może być samo mieszkanie, jak również jego wyposażenie. Wówczas w umowie należy wskazać, jakie meble i urządzenia obejmuje.

Umowa najmu mieszkania – czynsz ma znaczenie

Wysokość czynszu może ulec podwyższeniu. Właściciel ma prawo wypowiedzieć dotychczasową wysokość, ale musi poinformować o tym najemcę najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące, chyba że obie strony ustalą dłuższy termin.

Umowa najmu mieszkania – kaucja

Kaucja jest ważną formą stanowiącą zabezpieczenie wynajmującego. Mowa o pokryciu ewentualnych kosztów, które powstaną na skutek różnych szkód i zniszczeń powstałych z winy najemcy. Jeśli ten w okresie wynajmu mieszkania wykorzysta jakąś część kaucji, musi zwrócić ją nam w terminie, jaki określimy wcześniej w umowie.

Umowa najmu mieszkania – kruczki, które warto omijać

Często w zawieranej umowie najmu mogą pojawić się niedozwolone klauzule, które nazywamy inaczej abuzywnymi. Mowa między innymi o klauzulach:

  • ograniczających prawo do sądu,
  • wyłączających odpowiedzialność wynajmującego szkody na osobie,
  • przewidujących postanowienia, z którymi najemca nie mógł zapoznać się przed zawarciem umowy,
  • przewidujących wygórowane kary umowne, rażąco wyższe niż odsetki ustawowe,
    uprawniających do jednostronnej zmiany umowy bez podania przyczyny.

Artykuł powstał przy współpracy z Funduszem Mieszkań na Wynajem

RELATED ARTICLES
- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii