sobota, 27 sierpnia, 2022
Strona głównaOświetlenieŚwiatło we wnętrzu - jak efektywnie wykorzystać jego możliwości?

Światło we wnętrzu – jak efektywnie wykorzystać jego możliwości?

Światło – to ono określa przestrzenie i modeluje otaczające nas kształty. Buduje nastroje i rzeźbi wnętrza. Podpowiadamy jak najefektywniej wykorzystać jego możliwości.

Oświetlenie do salonu - lampa Roma
Lampa ROMA

Ilość źródeł światła oraz ich moc należy dopasowywać do wielkości pomieszczenia. Nie może go być za dużo, bo wnętrze nie będzie przytulne, bez klimatu, a aranżacja „płaska”. Duże znaczenie w doborze oświetlenia ma również kolor ścian. Przykładowo kolor biały odbija znaczną część światła, natomiast ciemniejsza farba pochłania dużo światła, a co za tym idzie tym intensywniejsze powinno być oświetlenie.

Światło ogólne równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Najczęściej jest to lampa wisząca, która może być umieszczona na środku sufitu – np. żyrandol ROMA dostępny w sklepie internetowym goldsun-lampy.pl

Oświetlenie do salonu - lampa Frezja
Lampa FREZJA

Dobrym rozwiązaniem są lampy świecznikowe, które spośród lamp wiszących dają najwięcej światła. Przykładem takiej lampy jest żyrandol FORSYCJA. Tego typu lampa w zupełności wystarczy, jeśli oświetlić chcemy nieduże pomieszczenie. Do większego poleca się montaż dwóch takich lamp lub kupno lampy z kilkoma punktami świetlnymi. Ciekawym przykładem jest lampa FREZJA II (goldsun-lampy.pl) ozdobiona dodatkowo przepięknymi kryształami.

Oświetlenie punktowe w pokoju dziennym

Oświetlenie do salonu - lampa stojąca PAKO
Lampa stojąca PAKO

Oświetlenie punktowe w pokoju dziennym jest niezbędne w kąciku do czytania czy podczas oglądania telewizji. Zdrowy i przyjemny relaks przy lekturze zapewni światło skierowane na książkę. Musimy pamiętać, że światło punktowe nie powinno być zbyt ostre aby nie męczyć oczu, ani zbyt słabe aby nie osłabiać wzroku. Do oświetlenia kącika do czytania doskonale sprawdzi się lampa stojąca lub biurkowa. Najlepiej jeśli jej klosz będzie ruchomy, jak w lampie PAKO (goldsun-lampy.pl), abyśmy mogli skierować światło bezpośrednio na książkę. Dodatkowo lampa podłogowa przy sofie stworzy nam przytulny nastrój.

Oświetlenie do salonu - kinkiet MAIRA
Kinkiet MAIRA

Oglądanie telewizji w zupełnie ciemnym pokoju jest niewskazanie dla oczu. Zbyt duży kontrast między ciemną ścianą, a jasnym ekranem zniweluje lampka nocna. Dodatkowo lampka taka, jak na przykład GINESO (goldsun-lampy.pl), doda wnętrzu charakteru.

Na ścianie z telewizorem można również zainstalować kinkiety. Najlepsze będą z abażurami, jak te z serii MAIRA (sklep internetowy goldsun-lampy.pl) aby ich światło nie było zbyt intensywne.

Światło we wnętrzu - jak efektywnie wykorzystać jego możliwości

Oświetlenie dekoracyjne w pokoju dziennym

Oświetlenie dekoracyjne – daje bardzo duże możliwości uatrakcyjnienia wystroju pomieszczenia, jak seria BENGE (goldsun-lampy.pl), oraz doskonale buduje nastrój. Podświetlając wybrany fragment salonu odwracamy uwagę od innych jego części, których nie chcemy eksponować. Dużą rolę odgrywają tutaj również lampy podświetlające zdjęcia oraz obrazy. W tym celu można użyć kinkietów. Dodatkowo za pomocą kinkietów można poprawić proporcje wnętrza, np. aby optycznie „oddalić” ścianę, musimy ją dobrze oświetlić, w wąskich i długich pomieszczeniach należy więc powiesić kinkiety dekoracyjne na dłuższych ścianach.

Oświetlenie punktowe- kinkiet BENGE
Kinkiet BENGE
Oświetlenie punktowe- żyrandol GINESO
Żyrandol GINESO
Oświetlenie punktowe- lampa ROMA
Lampa ROMA
Lampka nocna GINESO
Lampka nocna GINESO
RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Najnowsze w kategorii

Popularne w kategorii