Segregowanie śmieci obecnie powinno być podyktowane nie tylko troską o środowisko, ale także oszczędnościami, ponieważ w większości miejsc opłata za odpady, które są odpowiednio rozdzielone, jest dużo niższa niż w przypadku zmieszanych. Z tych powodów warto zorganizować w swoim mieszkaniu miejsce do takich działań. Jak podejść do tematu segregacji śmieci w domu? Podpowiadamy.
Jak segregować odpady?
W Polsce już od 2017 roku istnieje jednolity system segregacji odpadów. Choć w zależności od miasta lub gminy niektóre wymogi mogą się nieco różnić. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej każda gmina w Polsce powinna odzyskiwać surowce na poziomie co najmniej 50%. Dlatego też, aby uniknąć kar od tej instytucji, warto zainteresować się tą problematyką.
Obecny system segregacji zakłada podział odpadów na 5 frakcji. Pierwsza z nich to metale i tworzywa sztuczne, czyli plastik, które należy umieszczać w pojemnikach oznaczonych kolorem żółtym. Do niebieskiego kosza wrzucać należy papier, a do zielonego szkło. Odpady biodegradowalne wyrzuca się do pojemnika brązowego, zaś zmieszane do czarnego. Takie kolory worków lub pojemników obowiązują nas jednak tylko wtedy kiedy oddajemy nasze odpady Przedsiębiorstwu Komunalnemu, w domu nie musimy stosować takiego podziału kolorystycznego, choć dzięki niemu recykling może być dla nas najbardziej efektywny.
Dodatkowo należy pamiętać, że pewne odpady nie mogą trafiać do kosza na śmieci. Należą do nich między innymi baterie, przeterminowane leki, zużyte świetlówki, odpady po chemikaliach, a także zepsuty sprzęt RTV i AGD oraz meble i odpady wielkogabarytowe np. z samochodu. Te wszystkie przedmioty należy dostarczać do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub tak jak w przypadku baterii czy przeterminowanych leków do odpowiednich pojemników wystawionych w niektórych aptekach, czy Urzędach Gminy.
Gdzie postawić kosze do segregacji śmieci w mieszkaniu?
W przypadku kiedy segregujemy śmieci na kilka frakcji, nie wystarczy nam jeden kosz umieszczony w kuchni. Z tego powodu warto znaleźć miejsce, gdzie będzie można składować wszystkie te odpady. Jeżeli na przykład w kuchni nie mamy wystarczającej ilości przestrzeni, warto zostawić tam jedynie kosz na odpady zmieszane i na przykład bioodpady, które najczęściej wytwarzane są właśnie w tym miejscu, zaś resztę śmieci wynosić do innego pomieszczenia na przykład do spiżarni lub piwnicy.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów, które ułatwiają segregację śmieci. Należą do nich na przykład wielokomorowe śmietniki, które wyposażone są w kilka kwater, z których każda posiada osobne otwarcie różniące się kolorem pokrywy. Jeżeli więc mamy wystarczająco dużo miejsca, warto postawić taki kosz w kuchni, jeśli nie to w piwnicy lub spiżarni. Jeżeli wybierzemy dla niego miejsce, które jest często przez nas odwiedzane lub znajduje się na przykład w pobliżu pokoi, warto pamiętać o regularnym opróżnianiu wszystkich komór takiego pojemnika.
Kompostownik w mieszkaniu — czy to możliwe?
Osoby, które chcą urządzić swoje mieszkanie w stylu zero waste, mogą zdecydować się na umieszczenie w nim kompostownika. Najlepiej postawić go na tarasie lub balkonie. Jednak jeżeli nie mamy takiej możliwości, można trzymać go w piwnicy lub spiżarni.
Wielu osobom kompostownik kojarzy się z nieprzyjemnym zapachem, ale jeżeli będziemy trzymać się kilku reguł, nie powinien on wydzielać nieprzyjemnej woni. Aby rozpocząć kompostowanie w mieszkaniu, należy najpierw wybrać odpowiedni pojemnik na odpady bio. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, również elektrycznych, które posiadają specjalny filtr, mieszający substraty.
Po wyborze odpowiedniego produktu należy przygotować materiał początkowy, czyli stary papier, wytłoczkę od jajek lub karton i położyć go na dnie pojemnika, a następnie wsypać nieco ziemi ogrodniczej i obierek po warzywach lub owocach. Całość należy wymieszać. Do tak przygotowanego pojemnika trzeba dodać dżdżownice lub bakterie probiotyczne. Podczas stosowania tego produktu należy pamiętać, że po każdym dodaniu do kompostu nowych odpadów trzeba podlać go bakteriami probiotycznymi.
Proces kompostowania trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Po tym czasie otrzymujemy ciemnobrązowy, gęsty, pachnący świeżą ziemią kompost, który można wykorzystać do uprawy roślin.